Stálymi "štamgastmi" na zemplínskych riekach sú však kačice. Práve v týchto mrazivých dňoch privítajú prikrmovanie. Nemôžete im však hodiť hocičo.
REGIÓN ZEMPLÍN. Presne 23. decembra prelietal ponad Humenné kŕdeľ veľkých vtákov. Humenčania, ktorí sa v ten deň vybrali na prechádzku k Laborcu v časti sídliska III, s prekvapením zistili, že tam prileteli labute.
"Labute tu nepatria k pravidelným zimným hosťom," zhodol sa so zaskočenými Humenčanmi ornitológ Samuel Pačenovský zo Slovenskej ornitologickej spoločnosti/BirdLife Slovensko. "Labute veľké k nám na zimu prilietajú obyčajne z Poľska, keď zavládnu tuhšie mrazy a tamojšie jazerá a rieky zamrznú. Letia na juh sledujúc vodné toky a na zimovanie si vyberú nejaký nezamrznutý úsek rieky, kde zimujú spoločne s kačicami divými, lyskami, čajkami," povedal. "Ich prikrmovanie v zime je celkom žiaduce. Na zasnežených brehoch riek si veľa potravy nenájdu, aj keď sú schopné prežiť u nás zimu aj za najtuhších mrazov bez ujmy na zdraví."
Ornitológ: V januári budeme labute sčítavať
Tým, ktorí by v nasledujúcich dňoch na labute znova na nejakej rieke natrafili, skúsený ornitológ odporúča: "Aj keď cestoviny a pečivo sa pre väčšinu vtákov nehodia ako krmivo, pre labute a iné vodné vtáky cestoviny vyhovujú. Treba ale dávať pozor, aby pečivo nebolo príliš tvrdé. Mohlo by im poraniť tráviace cesty."
Pačenovský sa domnieva, že labute, ktoré boli počas Vianoc v Humennom, asi leteli ďalej na juh: "Je možné, že ich pri januárovom sčítaní nájdeme dole na Laborci niekde pod Michalovcami. Nevylúčujem však, že sú už niekde v Maďarsku. Po skončení zimy, po ústupe mrazov, niekedy koncom januára, vo februári, najneskôr v marci tieto labute s najväčšou pravdepodobnosťou zase vrátia na svoje obvyklé hniezdiská v Poľsku."
Na Laborec chodia Humenčania prikrmovať kačky. Pačenovský povedal, že pokiaľ na brehu nie je sneh, nemajú problém nájsť si potravu. Ale keď nasneží, sú na tom v týchto tuhých mrazoch horšie.
Niektorí čitatelia z Humenného videli nad mestom ďalší kŕdeľ veľkých vtákov. Podľa Pačenovského je možné, že ide o beluše veľké, ktoré v Zemplíne nielen prezimujú, ale aj hniezdia v mokradiach pri Sennom.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín