Nová samospráva v Kráľovskom Chlmci už zarezáva vo veľkom. Personálne zmeny tu nastali už po voľbách, keď sa do poslaneckých lavíc dostalo len 5 pôvodných poslancov. Zvyšní šiesti sú noví. Ešte na ustanovujúcom zasadnutí minulý týždeň schválili vypísanie výberového konania na miesto nového hlavného kontrolóra. V stredu večer schválili aj vymenovanie nového náčelníka mestskej polície. Bez výberového konania. Mesto bolo bez šéfa mestských policajtov viac ako rok.
KRÁĽOVSKÝ CHLMEC. Bývalého náčelníka mestskej polície Gejzu Tipcsáka vymenoval do funkcie v roku 2006 bývalý primátor Dezider Nagy (nez.).
Návrh na jeho odvolanie dal jeho nástupca Jozef Balog (nez.) prvýkrát v roku 2008 - pár dní po tom, ako v meste pochodovali maďarskí nacionalisti z Národnej stráže. Vedenie mesta to považovalo za zlyhanie náčelníka. Poslanci ale odvolanie neschválili. Stalo sa tak až vlani v novembri.
Hlava mesta mu vyčítala viaceré pochybenia, porušovanie pracovnej disciplíny a svojvoľné konanie. Náčelník namietal, že obvinenia sú účelové a vykonštruované, aby odišiel. Protestoval, že sa stal obeťou politického boja. Napriek tomu ho poslanci odvolali 6 hlasmi z desiatich.
Exnáčelník je stále policajtom, ale je na PN
Primátor už vtedy avizoval, že funkciou dočasne poveria niektorého z policajtov a na post vypíšu výberové konanie. Odvtedy prešiel takmer rok. Gejza Tipcsák naďalej zostal mestským policajtom. Radnica potvrdila, že bol dlhodobo práceneschopný. Potom pár týždňov pracoval, momentálne je opäť PN.
Primátor poslancov informoval o Tipcsákovom podnete na okresnú prokuratúru. Tipcsák namietal, že poverený náčelník presluhuje. Prokuratúra mu dala za pravdu a upozornila mesto, že poverený náčelník môže fungovať maximálne pol roka. Primátor argumentoval, že vymenovanie nového nebolo možné, lebo zastupiteľstvo nefungovalo.
Nový náčelník bude mať aj zástupcu
Noví poslanci to zobrali na vedomie. Hneď nato hlasovali o vymenovaní náčelníka. Bez výberového konania. Primátor uviedol, že legislatíva hovorí len to, že náčelníka na návrh primátora vymenúva a odvoláva zastupiteľstvo. Vymenovať poslancom odporučil Štefana Satinu, ktorý je mestským policajtom už dlhé roky. Navrhol aj vytvorenie funkcie jeho zástupcu – nominoval do nej doterajšieho povereného náčelníka Imricha Vargu – Lakatosa. Poslanci oba personálne návrhy primátora schválili.
Hľadajú aj nového kontrolóra
Mesto hľadá aj nového hlavného kontrolóra. Pôvodný, Karol Pataky, sa stal pred časom prednostom Obvodného úradu v Trebišove. Zákon tieto dve funkcie označuje za nezlučiteľné. Pataky sa v zákonom stanovenej lehote funkcie kontrolóra vzdal. Zaujímavosťou je, že po voľbách bude na chod samosprávy ďalej dohliadať - ako poslanec za Most-Híd. Záujemcovia sa môžu prihlásiť do 5. januára.
Náčelníci sú rôzni
Podobný prípad ako v Kráľovskom Chlmci prednedávnom riešili aj poslanci v Spišskej Novej Vsi. Náčelníka mestskej polície tam tiež vymenovali bez výberového konania. Presným opakom je Trebišov, kde náčelníka odvolali ešte vlani v apríli. Výberové konanie tu robili - bolo už dvakrát, naposledy v máji, ale náčelníka nevymenovali.
Obsadzovanie vedúcich postov v samospráve sa riadi zákonom o výkone prác vo verejnom záujme. Zákon prikazuje robiť na ne výberové konania. Naopak, zákon o obecnej polícii hovorí len to, že "náčelníka obecnej polície na návrh starostu vymenúva a odvoláva obecné zastupiteľstvo".
Rébus to bol aj pre hovorcu ZMOS-u Michala Kaliňáka. Podľa výkladu ZMOS-u zastupiteľstvo pri vymenovaní náčelníka nahrádza aj výberovú komisiu: "Personálne obsadenie funkcie náčelníka mestskej polície je vecou rozhodnutia mestského zastupiteľstva. To rozhoduje o personálnych návrhoch, predložených primátorom mesta. Mestské zastupiteľstvo v tomto rozhoduje ako výberová komisia."
Prezident Združenia náčelníkov mestských a obecných polícií Ján Andrejko uviedol, že funkcia náčelníka je výnimkou zo zákona o výkone prác vo verejnom záujme: "Výberové konanie preto nie je podmienkou. Môže, ale nemusí byť." Dodal, že dôkazom je aj prehľad členov združenia: "Združujeme 117 mestských, 48 obecných polícií a 97 náčelníkov z celého Slovenska – niektorí prešli výberovým konaním, iní nie." Podľa jeho slov je najvyšším rozhodovacím orgánom v tomto smere zastupiteľstvo: "Je na poslancoch, či náčelníka vymenujú cez výberové konanie alebo nie. Všeobecne platí, že môžu, ale nemusia. A vypíšu výberové konanie na náčelníka, je to nad rámec zákona. Ak nie, nie je to nezákonné."
lyv
Zákon 564/1991 o obecnej polícii
§ 2 (3) Náčelníka obecnej polície na návrh starostu vymenúva a odvoláva obecné zastupiteľstvo
§ 6 Riadenie a zastupovanie
(2) Náčelníka v čase jeho neprítomnosti zastupuje ním poverený príslušník obecnej polície. V obciach, kde je to účelné, môže obecné zastupiteľstvo na návrh starostu zriadiť funkciu stáleho zástupcu náčelníka.
Zákon 552/2003 o výkone prác vo verejnom záujme:
§ 1 Predmet a pôsobnosť zákona
(2) Tento zákon sa vzťahuje na zamestnancov pri výkone práce vo verejnom záujme k zamestnávateľom, ktorými sú
a) štátne orgány, obce, vyššie územné celky atď.
§ 5 Výberové konanie na miesto vedúceho zamestnanca
(1) Miesto vedúceho zamestnanca a miesto ďalšieho vedúceho zamestnanca, u ktorého to určí pracovný poriadok, sa obsadzuje na základe výsledku výberového konania, ak osobitný predpis 12) neustanovuje voľbu alebo vymenovanie vedúceho zamestnanca kolektívnym orgánom.
2) Výberovým konaním na obsadenie miesta vedúceho zamestnanca sa overujú schopnosti a odborné znalosti uchádzača, ktoré sú potrebné alebo vhodné vzhľadom na povahu povinností, ktoré má zamestnanec vykonávať na mieste vedúceho zamestnanca. Pri výberovom konaní sa musí dodržiavať zásada rovnakého zaobchádzania v pracovnoprávnych a obdobných právnych vzťahoch ustanovená osobitným zákonom
lyv podľa Zbierky zákonov
Novým náčelníkom sa stal Štefan Satina. Foto: lyv
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín