Na pohyb líšok treba upozorniť obecný či mestský úrad. Ten potom informuje poľovné združenie. Poľovníci už chystajú odstrel líšok.
HORNÝ ZEMPLÍN/SNINA. Mestský úrad v Snine reagoval na viaceré podnety obyvateľov Sniny o pohybe líšok v meste. Úrad to podľa jeho hovorkyne Anny Brečkovej oznámil firme poverenej odchytom túlavých zvierat. Tá na Sídlisko I dala pascu na líšky.
Natrafila na zlú záhradu - poľovníkovu
"V lete prišla líška na dvor istého domu v obci Ubľa, dokonca vbehla do pivnice. Domáci mali strach, že je besná, lebo stratila plachosť. Báli sa hlavne toho, že sa dostala do kontaktu s ich psom," hovorí Vladislav Juško, zverolekár zo Sniny. "O líškach na sídlisku I som nepočul, no viem o čerstvom podobnom prípade v lokalite Brehy v Snine. Tam zastrelil poľovník líšku priamo vo svojej záhrade," dodáva. Vysvetľuje, že líšky, ktoré prichádzajú blízko k obydliam, nemusia byť besné: "Mnohé sú zasvrabené. Majú vypadanú riedku srsť, pôsobia choro. Sú aj zoslabnuté, nie sú schopné lovu, a preto sú menej plaché." Riaditeľka Regionálnej veterinárnej a potravinovej správy v Humennom Helena Dziaková pridáva: "Za takýmto správaním líšok môže byť hlavne nedostatok potravy v tomto zimnom období."
Upozornite mestský alebo obecný úrad
"Zvýšený pohyb líšok v blízkosti ľudských obydlí sme nezaznamenali, ale raz nám bol hlásený pohyb líšky v obci Belá nad Cirochou," hovorí Dziaková. "Informácie o útočnom agresívnom správaní líšok nemáme," dodáva. Vraví, že ak budú mať ľudia obavy z líšky v blízkosti obydlia, majú kontaktovať mestský alebo obecný úrad: "Ten by mal zabezpečiť odstrel líšok prostredníctvom poľovného združenia v danej lokalite. Líška podľa zákona nie je chránená, odstrel je možný celoročne." Juško si myslí, že líšok bude viac len krátko: "Poľovníci majú naplánovaný ich odstrel na zimu, keď majú najhustejšiu a najvzácnejšiu kožušinu. Ak začnú s ich odstrelom, ich počty klesnú."
Líška patrí poľovníkom - živá aj mŕtva
"V poslednom čase sme videli na cestách veľa zrazených líšok. Pozastavili sme sa nad tým, že ani nevieme komu volať, aby ich z cesty upratal," vraví naša čitateľka Lýdia. "Ak je nájdená zrazená líška na ceste, je potrebné kontaktovať správcu komunikácie, ktorý je povinný zabezpečiť jej neškodné odstránenie cestou kafilerického podniku," vysvetľuje Dziaková. Vasiľ Guzan, riaditeľ Správy a údržby ciest PSK, oblasť Humenné reaguje, že informovať treba poľovnícke združenie, v ktorého revíri zviera na ceste našli. V regióne horného Zemplína je ale dokopy 40 poľovníckych združení. Len v okrese Humenné je ich 20, v okrese Snina 17 a v okrese Medzilaborce 13. "V danej chvíli na ceste je ale problém zistiť, o aké poľovnícke združenie ide," pripustil. Šoférom poradil: "Kontaktovať môžu najbližší obecný úrad, ktorý na to upozorní poľovníkov alebo políciu."
Fakty
Líšky a besnota
Riaditeľka Regionálnej veterinárnej a potravinovej správy (RVPS) Helena Dziaková na margo obáv z besnoty reaguje: "Posledný výskyt besnoty bol zaznamenaný na území Slovenskej republiky v roku 2006. Na RVPS Humenné bol posledný výskyt v roku 2003. Plošná orálna vakcinácia líšok proti besnote sa vykonáva každoročne v dvoch etapách – jarná a jesenná kampaň už od roku 1999. Vykonáva sa leteckým pokladaním vakcinačných návnad. V roku 2011 sa uvažuje o úprave plochy pokládky vakcíny iba pre kraje Prešov a Košice."
Dziaková vysvetľuje, že kontrolný odstrel líšok za účelom monitoringu požitia vakcinačných dávok vykonajú poľovnícke združenia v regióne Humenné v období od 2. januára 2011 do 28. februára 2011. "V rámci kontroly účinnosti orálnej vakcinácie musia byť odoslané na laboratórne vyšetrenie aj všetky domáce, hospodárske a voľne žijúce teplokrvné zvieratá podozrivé z besnoty, ak prišli do kontaktu s človekom," zdôrazňuje.
Reaguje aj na zvieratá nájdené na ceste: "Vzorky sa môžu poslať v období monitoringu aj zo zrazených líšok, ak sú doručené na RVPS Humenné a sú vhodné na laboratórne vyšetrenie. Potrebná je nepoškodená hlava. Líšku treba zabaliť do dvoch igelitových vriec, medzi ktorými je sací materiál a dopraviť do 48 hodín na RVPS." Dodáva, že tá vzorku odošle na vyšetrenie do spádového štátneho veterinárneho a potravinového ústavu. "Pri odbere a balení vzoriek je potrebné dodržiavať zásady pre prácu s infekčným materiálom," upozorňuje.
kor
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín