Ľudia sa spoliehajú na zákony, že zabránia manipulácii komunálnych volieb. No dajú sa obísť, upozornili nás na to viacerí čitatelia. Podľa nich sa tak stalo v hornom Zemplíne. Uviedli dokonca aj konkrétne, ako si môže kandidát zabezpečiť "narýchlovoličov" bez toho, aby porušil zákon. Medzi inými spomínali aj obce Oľka a Repejov v okrese Medzilaborce. Starostovia oboch rezolútne odmietli, že by sa u nich niečo také dialo. To, že sa u nich tesne pred voľbami prihlásili na trvalý pobyt viacerí ľudia, komentovali, že brániť v tom nikomu nemôžu.
HORNÝ ZEMPLÍN. Na obecných úradoch sú ohlasovne pobytu. Ak sa ľudia, hoci aj dvadsiati naraz, prídu prihlásiť na trvalý pobyt, obec im v tom zabrániť nemôže. Zakázať im zmenu trvalého pobytu, hoci aj pár dní pred voľbami, by bolo nezákonné.
Človeku stačí, ak na obecný úrad prinesie buď doklad o vlastníctve nehnuteľnosti v obci alebo doklad o tom, že vlastník nehnuteľnosti súhlasí, aby tam mal žiadateľ nahlásený trvalý pobyt. A ten môže mať v jednom dome neobmedzený počet ľudí.
Nikto totiž nemôže vlastníka obmedzovať v tom, koľko ľudí k nemu príde bývať. Ak obci predložia spomínané doklady, tá im vystaví prihlasovací lístok. Je to doklad, v ktorom už pod menom človeka figuruje nová adresa v obci ako miesto trvalého bydliska.
Človek, hoci má v rukách len prihlasovací lístok, sa stáva riadnym obyvateľom obce. Takže aj keď má pobyt v obci len od štvrtka, v sobotu sa už môže vo voľbách podieľať na zostavení budúcej samosprávy v dedine, kde dovtedy nežil.
Volebná komisia prihlasovací lístok akceptuje a voliča dodatočne dopíše do zoznamu voličov. Ak by mal počas volieb niekto z komisie o voličovi bez občianskeho preukazu pochybnosti a namietal, že ho nepozná, stačia minimálne dvaja ostatným členom volebnej komisie známi ľudia z obce, ktorí dosvedčia, že ho poznajú.
Totožnosť voliča môžu dosvedčiť aj členovia komisie, hoci môžu byť napríklad príbuznými kandidátov. A z komisie už nikto nebude skúmať, za akých okolností si volič trvalý pobyt vybavil. Nie je to totiž ich povinnosť.
Po voľbách si znova zmenia pobyt
Po volebnom akte voliči môžu pokojne sadnúť do áut a odfrčať z obce, odkiaľ do nej prišli. To, že do domov, kde si uviedli trvalé bydlisko, bývať neprídu, môžu rozoberať akurát babky v obchode.
Ak sa voliči poponáhľajú, už v pondelok po voľbách skočia na ohlasovňu pobytu v meste, kde skutočne žijú. A tam sa znova nahlásia na trvalý pobyt. Do obce, v ktorej v sobotu volili, príde odhlasovací lístok z ohlasovne pobytu v meste. Z trvalého pobytu ich obec vyškrtne.
Perličkou je, že takýto "narýchlovolič" ani prakticky nemusí kvôli zmene trvalého bydliska behať po zdravotnej poisťovni, živnostenskom úrade, evidencii motorových vozidiel a podobne. Akoby sa nič nestalo.
Dokonca sa nedá vylúčiť ani to, že odvolili v mieste pôvodného i narýchlo zmeneného trvalého bydliska, pretože zoznamy voličov sa zostavujú najmä vo väčších mestách s určitým časovým predstihom. Keďže sú však voľby tajné, potvrdiť alebo vyvrátiť takúto možnosť by mohli len Ústredná volebná komisia alebo orgány činné v trestnom konaní.
Starostovia: Nikomu brániť nemôžeme
Starosta Oľky Štefan Vasilenko (SNS) tvrdí, že na trvalý pobyt do obce sa pred voľbami prihlásilo 5 ľudí, no 4 obyvatelia sa odhlásili. Argumentoval, že nemôže nikomu odoprieť prihlásenie na pobyt v obci, ak splní všetky náležitosti: "To by bolo obmedzovanie osobnej slobody." Dodal, že mu ani neprináleží skúmať, aký má niekto dôvod na to, že sa napríklad z Košíc do Oľky prihlási.
Približne 17 voličov, ktorí odvolili len na prihlasovací lístok, nám v deň volieb večer o siedmej potvrdila aj predsedníčka volebnej okrskovej komisie v Repejove Mária Cipková.
Starosta Pavol Cipka (Smer-SD) reagoval, že všetci sú chalupári. Za hromadným prihlasovaním do obce nevidel žiadne špekulantstvo. Zdôraznil, že do štvrtka minulého týždňa sa nikto z nich z trvalého pobytu v obci neodhlásil, dokonca v stredu po voľbách sa tam prihlásili ďalší traja ľudia.
Argumentoval, že trvalý pobyt z Oľky do Repejova si zmenil v septembri aj jeho protikandidát Vladimír Drozd (nez.). Cipka dodal, že všetci prihlásení splnili zákonné podmienky a nemal preto dôvod skúmať ich rozhodnutie, ak navyše so zvýšeným počtom obyvateľov prichádza do obce viac peňazí.
Keďže o víťazstve Cipku nad Drozdom rozhodlo 12 voličských hlasov, opýtali sme sa oboch, či si nemyslia, že volebný výsledok ovplyvnili práve čerstvo prihlásení voliči? Drozd si myslí, že by to možné bolo. Cipka povedal, že to povedať nevie: "Ja predsa neviem, koho volili."
Fakty
Sťahovanie národa
Podľa informácií z evidencií obyvateľov troch mestských úradov v hornom Zemplíne si dva týždne pred voľbami menili trvalý pobyt najmenej obyvatelia Medzilaboriec. Z trvalého bydliska v meste sa 14 dní pred termínom volieb odhlásilo 7 obyvateľov, prihlásiť sa neprišiel nikto.
Žiadne podozrivé masové zmeny trvalého bydliska nezaznamenali ani v Snine. Pred voľbami za z trvalého pobytu v meste odhlásilo 10 ľudí. Väčšina sa prihlásila na trvalý pobyt v obciach Humenského a Sninského okresu.
Podľa informácií z mestského úradu v Humennom sa pred voľbami z mesta odhlásilo približne 300 obyvateľov. Boli dni, keď denne odhlásili šesťdesiatich.
(kor)
Reakcia ministerstva
Zákon novelizovali v roku 2008, no už opäť nevyhovuje
S naším modelom "narýchlovoličov" sme oboznámili aj ministerstvo vnútra. Alena Koišová z tlačového oddelenia reagovala: "Sloboda pohybu a pobytu je ústavou zaručené právo, rovnako ako zúčastňovať sa na správe verejných vecí slobodnou voľbou svojich zástupcov. Jedným z dôvodov novelizácie zákona o hlásení pobytu občanov a registri obyvateľov z júna 2008 bol fakt, že inštitút prihlásenia iba na obec (ustanovený najmä ako pomoc pre bezdomovcov) sa zneužíval práve pred komunálnymi voľbami, keď si niektorí kandidáti umelo navyšovali počet voličov prihlásených na obec. Novela presne určila, za akých podmienok sa možno prihlasovať na obec a to tak, aby ohlasovňa mohla dôvody prihlásenia overiť."
V našom prípade však nešlo o nahlasovanie na obec, ale do konkrétnej nehnuteľnosti. Koišová dodala, že situácie, ktoré sme jej opísali, naznačujú, že organizované zneužívanie zákona o hlásení pobytu je aj napriek spomínanej novele možné: "Ide o etický problém. Ústredná volebná komisia podobné podnety už prerokovala a vzala na vedomie. Ministerstvo vnútra pracuje na úplne novom znení legislatívy, upravujúcej pobyt a registráciu obyvateľov, pretože súčasný zákon vznikal v 90. rokoch a vzhľadom na zmeny, ktorými Slovensko prešlo najmä v poslednom desaťročí, už potrebám súčasnosti nevyhovuje."
(kor)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín