Alkohol ho takmer zabil, ale on piť neprestane. Reč je o Ľubomírovi Dankovčikovi z Jastrabia pri Michalovciach, ktorého vo štvrtok hospitalizovali so 7 promile alkoholu v krvi v michalovskej nemocnici. Bežný človek by dávno zomrel na otravu alkoholom, ale Ľubomír sa deň po takmer smrteľnom fláme cíti skvele. Lekári ho včera popoludní prepustili domov.
MICHALOVCE. Ľubomír Dankovčik z Jastrabia pri Michalovciach je v poradí druhým Slovákom, ktorému lekári namerali najvyššiu hladinu alkoholu v krvi a ktorý prežil.
Absolútnym rekordérom je mladý muž z dediny pri Trnave, ktorému v roku 2001 namerali 7,3 promile. Vlani v októbri namerali lekári v trenčianskej nemocnici 28-ročnému mužovi z Hornej Súče 6,9 promile.
Ľubomíra našli vo štvrtok nad ránom náhodní okoloidúci ležať v bezvedomí v snehu pri hoteli Družba v Michalovciach. Sanitka ho previezla do nemocnice. Keď mu lekári na druhý deň povedali, koľko mu zistili promile alkoholu v krvi, nechcel veriť.
"Je to až veľa. Nechcel som veriť primárovi. Pane Bože, človek už mal byť pomaly na cintoríne," povedal nám Ľubomír na nemocničnom lôžku.
Zo záťahu si veľa nepamätá
Štyridsaťpäťročný muž si veľa zo štvrtkového záťahu nepamätá. Vie, že najprv popíjal doma v dedine, a potom sa vybral autobusom do Michaloviec, kde navštívil zopár krčiem: "Najprv som nebol pri vedomí, až neskoršie. Nepamätám si, že ma brala sanitka. Prebral som sa až v nemocnici. Môj deň vyzeral bežne, ako na dedine. Na dvore a v záhrade som robil poriadky. Za chvíľu budú Vianoce, takže sa človek pripravuje. Viem, že som vypil dve, tri pivá. Až potom večer som pil tvrdé, vodku. Kto by sa pamätal. Pár poldeci. Horšie, že som ich zapíjal pivom. Koľko som ich vypil, ťažko odhadnúť. Naozaj ťažko. Myslím, že dvadsať až nie, ale trochu viac ako desať a zapíjal som pivom."
Keď prišiel do Michaloviec, rovno si to namieril do baru. "Vypijem, kedy čo je. Ak sú peniaze, vodku, ak nie sú, tak aj víno je dobré. Pil som doma s kamarátmi. Sám nepijem. Človek navštívi hostinec. Najprv začíname po jednom, potom sa toho nazbiera, človek už ani nepočíta."
Piť neprestane
Ľubomír nemá manželku ani deti. S bratom žije v rodinnom dome. Pred dvomi rokmi im umrela mama. Hovorí, že popíja, keď nemá čo robiť.
"Kedysi som pracoval ako brusič na zverákoch v starom Vihorlate. Teraz som nezamestnaný. Pred dvomi rokmi som robil ešte v Prahe," povedal.
Ani po nepríjemnom zážitku s alkoholom vraj neprestane. "Nemám žiaden problém ani s pečeňou. Keď prídem domov, musím si oddýchnuť, nedá sa to každý deň. Myslím, že už som vypil aj viac. Koľko vypijem, nepočítam. Každý mesiac si hovorím, že už dosť, ale nedá sa. Obmedziť môžem, že už nie toľko. Keď ma dnes prepustia, tak nebudem piť, možno... Podľa toho, či budem brať tabletky, alebo nie."
Prebudil sa až v nemocnici
Podľa traumatológa Eugena Leša (na snímke) laboratórne vyšetrenia zaskočili lekárov aj sestričky: "Bol prijatý takmer v bezvedomí v podchladenom stave, v ťažkej opitosti. Zistili sme okolo 7 promile alkoholu v krvi. Pani v laboratóriu tomu neverila, takže dala sama iniciatívne zopakovať test. Druhýkrát mal 6,8 promile. Dostal infúznu liečbu, diuretiká a po štyroch hodinách sa prebral. Dnes bude prepustený domov (včera - pozn. red.)."
Ľubomíra už v nemocnici poznajú. "Pacient bol opakovane ošetrovaný a hospitalizovaný u nás. Za posledný mesiac trikrát. Stále opitosť," poznamenal lekár.
Život mu zachránilo, že je v popíjaní alkoholu trénovaný. "Jeho organizmus sa dokáže rýchle metabolizovať. Do určitého času, samozrejme," uzavrel Eugen Lešo.
Človek, ktorému namerajú 7 promile, by musel vypiť 1,5 litra tvrdého alkoholu alebo 4,6 litra vína alebo 23 pollitrových pohárov piva. Za smrteľnú dávku sa pre netrénovaného človeka považuje 3,5 promile.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín