Tohtoročné povodne a vlhký rok narobili problémy nielen poľnohospodárom a vinohradníkom, ale aj múzeám. Nadmerná vlhkosť spôsobuje v mnohých múzeách tvorbu plesní, ktoré ohrozujú nielen vystavené exponáty, ale aj zbierkové predmety uložené v depozitároch. Múzejníci museli do boja s plesňou a vlhkosťou nasadiť odvlhčovače vzduchu, gama žiariče a protiplesňové prípravky. Ak by nezakročili, plesne by spôsobili obrovské škody.
MICHALOVCE. Pracovníci Zemplínskeho múzea v Michalovciach majú v týchto dňoch plné ruky práce. Vlhké a daždivé počasie spôsobilo, že sa v posledných týždňoch v mnohých expozíciách a depozitároch začali na zbierkových predmetoch tvoriť plesne.
"Keďže sídlime v starých budovách, ktoré nemajú ideálne podmienky, čo sa týka teploty a vlhkosti, máme s tým problém, ale tohto roku to bolo obzvlášť výnimočné, pretože vysoká vlhkosť trápila nielen vinárov a poľnohospodárov, ale aj nás. Tých plesní je strašne veľa. Objavili sa nám v priestoroch, kde predtým vôbec nikdy neboli, napríklad v galérii, alebo v novom zrekonštruovanom krídle," vysvetlil riaditeľ Zemplínskeho múzea Maroš Demko.
Inštalovali odvhlčovače
V múzeu sa starajú celkovo o 70-tisíc zbierkových predmetov. Sú umiestnené v stálych expozíciách, alebo uložené v depozitároch. Najviac predmetov tvoria archeologické nálezy. Medzi nimi aj železné spony z obdobia Keltov, ktoré sú staré viac ako 2 000 rokov.
"Múzeum má na starosti okrem prezentačnej činnosti aj starostlivosť o zbierkové predmety, či už ich získavanie, dokumentáciu a katalogizovanie, ale aj ošetrovanie a ich uloženie vo vhodných podmienkach. Pleseň sa chytá nielen na steny, ale aj na zbierkové predmety. Hlavne drevené, ale aj kov, všetko. Naozaj veľmi rýchle a agresívne sa pleseň šíri. Preto sme museli inštalovať odvlhčovače, aby tú vlhkosť znižovali, lebo tak by sme iba stále investovali do prípravkov proti plesniam a neodstránili by sme príčiny," objasnil riaditeľ.
Múzeum doteraz nemalo odvlhčovače, ktoré by znižovali vlhkosť vzduchu. "Oslovili sme aj sponzorov. Prvý odvlhčovač sme zakúpili z finančného daru zberateľa a milovníka umenia Petra Maščeníka, ktorý má rád Moussonove obrazy. Druhý odvlhčovač zakúpilo múzeum vo vlastnej réžii," doplnil Demko.
Jeden odvlhčovač umiestnili práve v galérii, kde sú inštalované vzácne Moussonove obrazy. Vlhkosť vzduchu tu dosahovala až 80 percent. Pritom ideálna vlhkosť je od 40 do 55 percent. Pleseň ohrozila aj zapožičanú výstavu zo zbierky Východoslovenského múzea v Košiciach. Protiplesňovými prípravkami museli ošetrovať aj ich zbierky, ako stredoveké zbrane a nábytok. "Možno by sme potrebovali asi desať takýchto odvlhčovačov. Zatiaľ máme iba dva," poznamenal Demko.
Predmety pravidelne čistia
Problémy s plesňou sa objavili okrem galérie aj v zrekonštruovanom západnom krídle barokovo-klasicistického kaštieľa a v pivniciach, kde sú umiestené menej hodnotné zbierkové predmety.
"Väčšinou kamenné články, ale je tam aj expozícia vinohradníctva, sú tam drevené sudy a lisy, ktoré každoročne musíme dvakrát ošetrovať. Tohto roku to už bolo štyrikrát, aby sa tie predmety neznehodnotili a aby sa nedostali do takého stavu, že by bolo potrebné ich reštaurovať za oveľa väčšie peniaze. Takisto aj obrazy, ak ich necháme bez dozoru a ošetrovania, o rok bude stáť reštaurovanie jedného obrazu možno šesťtisíc eur. Preto musíme na to, čo je v expozíciách, neustále dohliadať, v akom je to stave. Či to nechytá pleseň a či sa to nerozpadá," spresnil riaditeľ.
Koberčeky v expozíciách a výstavné panely čistia vysávačmi s vodným zásobníkom, aby sa povysávané plesne zachytili vo vode a nešírili sa opäť vzduchom. Niektoré expozície ožarujú lampami s gamažiarením, aby zneškodnili nebezpečné mikroorganizmy. Na predmety napadnuté plesňou používajú aj špeciálne protiplesňové prípravky.
"Musím si dávať pozor, aby som preparáty vtákov prípravkami nepoškodil, lebo môžu reagovať rôzne. Pleseň chytá panely a dekoratívne konáre, na ktorých sú preparáty. Ak sa nejaké nečistoty objavia v perí, vyberám ich pinzetou. Je to precízna práca," povedal zoológ Tiobor Vongrey. "Sú to drahé preparáty, ktoré boli urobené precízne. Nechceme, aby sa poškodili," doplnil.
Múzeá potrebujú klimatizované miestnosti
Odborná námestníčka Slovenského národného múzea Gabriela Podušelová vysvetlila, že problémy s nadmernou vlhkosťou riešia múzeá po celom Slovensku permanentne. Pripustila, že po záplavách a intenzívnych dažďoch je tento problém na východnom Slovensku markantnejší.
Situáciu by vyriešili klimatizované miestnosti. Pre nákladné finančné investície sa to podľa Podušelovej v mnohých múzeách v dohľadnej dobe nepodarí zrealizovať. Múzeá preto budú musieť naďalej investovať do lacnejších odvhlčovačov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín