Trestné oznámenie na polícii a sťažnosť na Ústrednú volebnú komisiu (ÚVK). Takto skončili komunálne voľby v meste Kráľovský Chlmec. Podozrenia z kupovania hlasov či zvážania voličov do volebných miestností riešili všetky úrovne volebných komisií. Protiprávne konanie má svedkov, zachytil ho dokonca aj kamerový systém.
KRÁĽOVSKÝ CHLMEC. Predseda mestskej volebnej komisie Viktor Dako hovorí, že ešte v sobotu ráno kontrolovali všetkých sedem okrskov. Žiadne problémy nezistili.
Problémový okrsok sedem
Podnet im prišiel z okrsku číslo 7, kam chodia voliť hlavne sociálne odkázaní: "Tam sme to kontrolovali až dvakrát. Predpoludním nám telefonicky oznámili, že sa tam kupujú voliči za peniaze alebo potraviny."
Komisia šla okrsok skontrolovať už tretíkrát, svedkovia podozrenia potvrdili. Podľa nich mali voličom za hlasy pre konkrétnych kandidátov núkať 3 až 5 eur, mäso, alkohol a podobne: "Vyšetrenie okolností je už vecou polície. Tej sme to oznámili, dostali sme potvrdenie a incident sme zahrnuli aj do zápisnice."
Predseda okrskovej komisie č. 7 László Szegedy vysvetlil, že voliči sa od rána striedali ako na páse: "Mali sme čo robiť. Nestíhali sme sledovať okolie miestnosti. O ničom sme nevedeli. Dozvedeli sme sa to od mestskej volebnej komisie, keď prišli na kontrolu." Okolo šiestej večer tu z 877 zapísaných voličov odvolilo okolo 450.
Pozorovateľka asi odhalila volebný kolotoč
Všímavejšia ako členovia komisie bola pozorovateľka Alžbeta Fűlopová, ktorá celý deň čakala na sčítanie hlasov v okrsku číslo 7.
Dnu ju nepustili: "Zarazilo ma, keď sa ma okolo obeda jeden muž, vychádzajúci z volebnej miestnosti spýtal: Tak kde platia? Už predtým som si všimla, že ľudia chodia voliť v húfoch."
Keď vyšla vonku, po chvíli pozorovania zistila, že voliči sa pohybujú medzi volebnou miestnosťou a dvoma bytovkami a obchodom: "Chvíľu som nechápala, prečo idú najskôr do bytovky, potom idú do volebnej miestnosti a potom späť do bytovky. Potom mi došlo, že asi pôjde o kupovanie hlasov, známe ako kolotoč alebo volebná reťaz. Zavolala som políciu."
Voľby sledovali občianski aktivisti
Podozrenia na marenie volieb od piatka sledovala skupina kandidátov na nezávislých poslancov pod názvom Občianska línia.
Jej líder Arpád Kalapos potvrdil, že riešili viacero podnetov od pozorovateľov, ktorých mali po celom meste: "Všetko sme počas dňa konzultovali s Ústrednou volebnou komisiou. Najskôr nám odmietli pustiť do dvoch komisií pozorovateľov, neskôr začali pribúdať podozrenia z kupovania hlasov - to nám hlásili nielen z okrsku 7, ale aj od kultúrneho domu. ÚVK nám odporučila podať trestné oznámenie."
Kupovanie hlasov vraj zachytila kamera
Kalapos dodal, že prijali aj podnety na zvážanie voličov do volebných miestností: "Pozorovateľ videl kandidáta, ako zo svojho auta dáva voličom, ktorí odvolili, obálky s neznámym obsahom. Hlasy rómskych obyvateľov sa podľa pozorovateľov kupovali aj za zemiaky, klobásu, svine, víno, šaty či mrazené kurčatá. Zoznam našich zistení je dlhý. Dali sme to dokopy a zaslali oficiálnu sťažnosť na Ústrednú volebnú komisiu."
Občianska línia podala aj trestné oznámenie kvôli podozreniu z kupovania hlasov na okrsku číslo 7. Kalapos očakáva dôsledné vyšetrenie podozrení: "Je na to veľa svedkov. Polícii určite pomôže aj záznam z kamier, ktoré na problémových miestach sú."
Všetko dôležité o komunálnych voľbách na východnom Slovensku nájdete tu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín