Korzár logo Korzár Dolný Zemplín

Likvidácia bifenylov v Chemku stojí na mŕtvom bode

Za osem rokov sa v projekte na likvidáciu nebezpečných PCB látok v Chemku Strážske a jeho okolí takmer nič nepohlo. Minister József Nagy zvažuje zastavenie projektu.

Priamo v areáli Chemka je uskladnených okolo 600 ton PCB látok. Mali byť zlikvidované do konca tohoto roku. Nebudú.Priamo v areáli Chemka je uskladnených okolo 600 ton PCB látok. Mali byť zlikvidované do konca tohoto roku. Nebudú. (Zdroj: SITA/Ivan Fleischer)

Agentúrny materiál sme nahradili autorským článkom redakcie Korzára.

Repete. Aj tak sa dá nazvať likvidácia PCB látok v Chemku Strážske a jeho okolí. Nový minister životného prostredia József Nagy (Most-Híd) potvrdil zlyhanie projektu, ktorým sa mali PCB látky v životnom prostredí a v zásobách Chemka likvidovať. Od likvidátorov chemičky chce poznať plán a koncepciu likvidácie ich 600 ton PCB. Od geológov žiada pravdu o tonách PCB v sedimentoch odpadového kanála, Laborca a Šíravy. Máme 17 rokov na to, aby sme ich zlikvidovali.

STRÁŽSKE. Pred mesiacom bolo na ministerstve životného prostredia (MŽP) pracovné stretnutie so zástupcami Chemka Strážske, v likvidácii. V chemičke sa v podobe PCB látok nachádza najväčšia environmentálna záťaž na Slovensku.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Zástupcovia ministerstva chceli vedieť, ako si Chemko predstavuje ich likvidáciu. V utorok sa už priamo v Strážskom stretol s likvidátormi fabriky nový minister rezortu József Nagy (Most-Híd)a Igor Sidor (Most-Híd), člen Výboru Národnej rady pre pôdohospodárstvo a životné prostredie.

Sidor: Posledné štyri roky len rozprávali

Sidor uviedol, že hoci sa Slovensko likvidáciou PCB látok zaoberá od roku 2001, reálne desať rokov stratilo. O projekte nespaľovacej technológie, podporenom OSN, ktorým sa mali PCB látky v Strážskom zneškodniť, sa podľa neho predchádzajúce štyri roky len rozprávalo bez konkrétneho výstupu.

Vysvetlil, že prvotnou myšlienkou tohto projektu bolo vyčistenia územia okolo Chemka, jeho odpadového kanála, Laborca a Zemplínskej šíravy. V ich sedimentoch sa ale vtedy počítalo s prítomnosťou PCB látok rádovo v státisícoch ton: "To bol základ, popri ktorom sa mali zlikvidovať zásoby PCB v Chemku. Lenže v procese medzi rokom 2001- 2010 sa to celé otočilo a zostalo to naopak. Tie desiatky tisíc ton sa stratili a zostalo to v pozícii niekoľko stoviek ton. Tým pádom išiel projekt ekonomicky do iných čísel," povedal Sidor.

SkryťVypnúť reklamu

Štát nemá peniaze na likvidáciu envirozáťaží

Sidor dodal, že kým Česi si z peňazí z privatizácie vytvorili finančné zdroje na likvidáciu starých envirozáťaží, Slovensko to neurobilo: "Keď štát vyhlásil, že chce riešiť envirozáťaže, zrazu zistil, že tie peniaze tam nie sú."

Na projekt nespaľovacej technológie odklepla Svetová banka Slovensku 20 miliónov dolárov. Podľa Sidora boli tieto doláre len deklarované a na Slovensko v skutočnosti nikdy nedošli: "Stále to bolo len vo virtuálnej podobe podpory."

Potvrdil, že v rámci tohto projektu šli peniaze na mzdy len projektovému manažérovi a jednému zamestnancovi ministerstva: "Nešlo ale o závratné čísla."

Zo súčasnej analýzy vyplynulo, že až 13 miliónov dolárov bolo určených na nemateriálnu pomoc, čiže na odborníkov, školenia, dohľad nad projektom a 6 miliónov dolárov na výstavbu centra na likvidáciu PCB. Podľa Sidora teda Slovensko žiadne peniaze z neuskutočneného projektu v Strážskom vracať nemusí.

SkryťVypnúť reklamu

Nagy si nad projektom "umyl ruky"

"Považujeme tento projekt za nevhodný a budeme sa ho snažiť ukončiť," vyhlásil Nagy. Zdôraznil, že s projektom sa nielenže nič konkrétne neurobilo, ale bol aj ekonomicky nevhodný a navyše nedokázal do likvidácie zapojiť všetky zainteresované strany.

Nagy nepovedal, či za zlyhanie projektu voči niekomu vyvodí dôsledky. Povedal, že tvorcovia projektu dostali od štátu skreslené informácie o PCB odpade: "Počítali s väčším množstvom."

Nagy, ktorý je vo funkcii ministra len dva týždne, odmietol prevziať zodpovednosť za nezlikvidovanie PCB látok v Strážskom na seba. Projekt chce uzavrieť a urobiť za ním hrubú čiaru.

Vyzval Chemko, aby predložilo plán likvidácie

Nagy sa od likvidátora Chemka dozvedel, že v areáli podniku je v súčasnosti 600 ton PCB odpadov. Chemko podľa neho rok a pol márne hľadalo strategického investora. Teraz hľadá na časti závodu investorov do chemickej výroby.

"Do pol roka by sa mali uzavrieť tendre na zahraničných investorov," tlmočil Nagy. Povedal, že zachovanie chemickej výroby v Chemku je strategické. Požiadal likvidátora, aby sa v oblasti likvidácie PCB správali ako funkčný podnik.

Nagy povedal, že v rámci prípravy zákona o envirozáťažiach požiadali spoločnosti, ktoré sú ich pôvodcami, aby pripravili ich dlhodobý plán likvidácie: "S tým, že oni sami si môžu určiť ciele, ktoré chcú dosiahnuť, sami navrhnúť metodiku a časový horizont do roku 2027."

Prvým krokom riešenia PCB odpadov v Strážskom bude podľa Nagya geologický prieskum: "Bude analyzovať riziká a určovať objemy kontaminácie a areáli a blízkom okolí."

Prieskum rozbehnú v januári budúceho roku v spolupráci s Košickým samosprávnym krajom. Ministerstvo vydalo určité usmernenia, aby Slovensko neprišlo o možnosť čerpania peňazí na tento účel zo štrukturálnych fondov. Ak tieto zmeny Brusel akceptuje, peniaze na tento účel Slovensku neprepadnú.

Nagyovým cieľom je, aby Slovensko podobné projekty mohlo financovať zo štrukturálnych fondov. Na margo financovania likvidácie PCB látok z peňazí Svetovej banky reagoval, že je potrebná hlbšia analýza, aby sme sa vyvarovali situácie, že v rámci predchádzajúceho projektu vzišlo viac problémov ako výstupov.

Sidor uviedol, že zásoby PCB látok v Chemku sú špecifické: "Ide o materiál, v ktorom je 8 až 10 druhov PCB látok." Podľa neho zahraničné technológie zvládnu likvidáciu len jedného druhu materiálu. Spolu s Nagyom sa zhodli, že na PCB látky zo Strážskeho sa najviac hodí spaľovacia technológia. Šancu podľa nich má viacero slovenských firiem. Nagy sa vyjadril, že by bol rád, ak by v tomto smere dostali šancu firmy z východného Slovenska.

Čo sú PCB látky

PCB - alebo polychlórované bifenyly sa začali vyrábať v USA od roku 1929.

Zlúčeniny mali vynikajúce technické vlastnosti a široké využitie v priemysle. Využívali sa ako náplne do tranformátorov, kondenzátorov, ako hydraulické kvapaliny, teplonosné média, prísady do náterových a plastických hmôt, tlačiarenských hmôt a farieb, lepidiel, cementov, mazív a pod.

Akútna toxicita vyrábaných zmesí PCB testovaná na pokusných zvieratách bola veľmi nízka. Až v 70. rokoch 20. storočia sa ukázalo, že PCB aj pri veľmi nízkych dávkach vážne poškodzujú zdravie človeka.

Nevhodným skladovaním prenikli na Slovensku a hlavne v Strážskom do pôdy a vodných tokov. Rôznymi cestami sa nimi kontaminovali aj krmivá zvierat a ich konzumáciou, spolu s ich mliekom, prenikli PCB látky aj do ľudí.

Najrizikovejšími potravinami sú domáce produkty s vysokým obsahom tukov z kontaminovanej oblasti. Priemerné hladiny PCB v obyvateľstve Slovenska patria medzi najvyššie v porovnaní s publikovanými údajmi z iných krajín.

Alarmujúci je údaj zo štúdie Slovenskej zdravotníckej univerzity: "Obyvatelia z Michaloviec majú doteraz najvyššie namerané hladiny PCB v krvi na svete a zároveň aj najvyššie koncentrácie OH- PCB metabolitov."

Podľa tejto štúdie hrozí dospelým poškodenie štítnej žľazy, diabetes mellitus a znaky autoimunitných procesov. Deťom poškodenie sluchu, zubnej skloviny a narušenia vývoja nervového systému.

K najviac exponovaným obciam patria, podľa odborníkov, obce pri Strážskom- Voľa a Nacina Ves.

Predpokladá sa, že likvidáciou zdroja znečistenia a riešenia enviromentálnej záťaže životného prostredia na Zemplíne sa budú hodnoty PCB v ľudských organizmoch postupne znižovať.

kor

PCB látky na Zemplíne

Najčítanejšie na Dolný Zemplín Korzár

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  5. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  6. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 620
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 190
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 710
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 5 818
  5. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 968
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 4 816
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 516
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky? 2 375
  1. Juraj Tušš: O láske - trochu inak.
  2. Dávid Polák: Počítanie mŕtvych
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Ján Škerko: Deň D, keď sa Amerika utrhla z reťaze. Šok a zdesenie
  6. Vladimír Benčík: Ako CIA hľadala Archu zmluvy – Donald Trump odtajnil dokumenty
  7. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (4. - 10.4.1925)
  8. Jozef Foltýn: Zavraždený Marek bol stelesnením slušného človeka
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 102 400
  2. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 50 886
  3. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 37 247
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 369
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 692
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 18 270
  7. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 17 904
  8. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 13 563
  1. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  2. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  3. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  4. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  5. Tupou Ceruzou: Medvede
  6. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  7. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  8. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Juraj Tušš: O láske - trochu inak.
  2. Dávid Polák: Počítanie mŕtvych
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Ján Škerko: Deň D, keď sa Amerika utrhla z reťaze. Šok a zdesenie
  6. Vladimír Benčík: Ako CIA hľadala Archu zmluvy – Donald Trump odtajnil dokumenty
  7. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (4. - 10.4.1925)
  8. Jozef Foltýn: Zavraždený Marek bol stelesnením slušného človeka
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 102 400
  2. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 50 886
  3. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 37 247
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 369
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 692
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 18 270
  7. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 17 904
  8. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 13 563
  1. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  2. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  3. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  4. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  5. Tupou Ceruzou: Medvede
  6. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  7. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  8. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu