Korzár logo Korzár Dolný Zemplín
Štvrtok, 8. jún, 2023 | Meniny má Medard

Likvidácia bifenylov v Chemku stojí na mŕtvom bode

Za osem rokov sa v projekte na likvidáciu nebezpečných PCB látok v Chemku Strážske a jeho okolí takmer nič nepohlo. Minister József Nagy zvažuje zastavenie projektu.

Priamo v areáli Chemka je uskladnených okolo 600 ton PCB látok. Mali byť zlikvidované do konca tohoto roku. Nebudú.Priamo v areáli Chemka je uskladnených okolo 600 ton PCB látok. Mali byť zlikvidované do konca tohoto roku. Nebudú. (Zdroj: SITA/Ivan Fleischer)

Agentúrny materiál sme nahradili autorským článkom redakcie Korzára.

Repete. Aj tak sa dá nazvať likvidácia PCB látok v Chemku Strážske a jeho okolí. Nový minister životného prostredia József Nagy (Most-Híd) potvrdil zlyhanie projektu, ktorým sa mali PCB látky v životnom prostredí a v zásobách Chemka likvidovať. Od likvidátorov chemičky chce poznať plán a koncepciu likvidácie ich 600 ton PCB. Od geológov žiada pravdu o tonách PCB v sedimentoch odpadového kanála, Laborca a Šíravy. Máme 17 rokov na to, aby sme ich zlikvidovali.

STRÁŽSKE. Pred mesiacom bolo na ministerstve životného prostredia (MŽP) pracovné stretnutie so zástupcami Chemka Strážske, v likvidácii. V chemičke sa v podobe PCB látok nachádza najväčšia environmentálna záťaž na Slovensku.

Zástupcovia ministerstva chceli vedieť, ako si Chemko predstavuje ich likvidáciu. V utorok sa už priamo v Strážskom stretol s likvidátormi fabriky nový minister rezortu József Nagy (Most-Híd)a Igor Sidor (Most-Híd), člen Výboru Národnej rady pre pôdohospodárstvo a životné prostredie.

Sidor: Posledné štyri roky len rozprávali

Sidor uviedol, že hoci sa Slovensko likvidáciou PCB látok zaoberá od roku 2001, reálne desať rokov stratilo. O projekte nespaľovacej technológie, podporenom OSN, ktorým sa mali PCB látky v Strážskom zneškodniť, sa podľa neho predchádzajúce štyri roky len rozprávalo bez konkrétneho výstupu.

Vysvetlil, že prvotnou myšlienkou tohto projektu bolo vyčistenia územia okolo Chemka, jeho odpadového kanála, Laborca a Zemplínskej šíravy. V ich sedimentoch sa ale vtedy počítalo s prítomnosťou PCB látok rádovo v státisícoch ton: "To bol základ, popri ktorom sa mali zlikvidovať zásoby PCB v Chemku. Lenže v procese medzi rokom 2001- 2010 sa to celé otočilo a zostalo to naopak. Tie desiatky tisíc ton sa stratili a zostalo to v pozícii niekoľko stoviek ton. Tým pádom išiel projekt ekonomicky do iných čísel," povedal Sidor.

Štát nemá peniaze na likvidáciu envirozáťaží

Sidor dodal, že kým Česi si z peňazí z privatizácie vytvorili finančné zdroje na likvidáciu starých envirozáťaží, Slovensko to neurobilo: "Keď štát vyhlásil, že chce riešiť envirozáťaže, zrazu zistil, že tie peniaze tam nie sú."

Na projekt nespaľovacej technológie odklepla Svetová banka Slovensku 20 miliónov dolárov. Podľa Sidora boli tieto doláre len deklarované a na Slovensko v skutočnosti nikdy nedošli: "Stále to bolo len vo virtuálnej podobe podpory."

Potvrdil, že v rámci tohto projektu šli peniaze na mzdy len projektovému manažérovi a jednému zamestnancovi ministerstva: "Nešlo ale o závratné čísla."

Zo súčasnej analýzy vyplynulo, že až 13 miliónov dolárov bolo určených na nemateriálnu pomoc, čiže na odborníkov, školenia, dohľad nad projektom a 6 miliónov dolárov na výstavbu centra na likvidáciu PCB. Podľa Sidora teda Slovensko žiadne peniaze z neuskutočneného projektu v Strážskom vracať nemusí.

Nagy si nad projektom "umyl ruky"

"Považujeme tento projekt za nevhodný a budeme sa ho snažiť ukončiť," vyhlásil Nagy. Zdôraznil, že s projektom sa nielenže nič konkrétne neurobilo, ale bol aj ekonomicky nevhodný a navyše nedokázal do likvidácie zapojiť všetky zainteresované strany.

Nagy nepovedal, či za zlyhanie projektu voči niekomu vyvodí dôsledky. Povedal, že tvorcovia projektu dostali od štátu skreslené informácie o PCB odpade: "Počítali s väčším množstvom."

Nagy, ktorý je vo funkcii ministra len dva týždne, odmietol prevziať zodpovednosť za nezlikvidovanie PCB látok v Strážskom na seba. Projekt chce uzavrieť a urobiť za ním hrubú čiaru.

Vyzval Chemko, aby predložilo plán likvidácie

Nagy sa od likvidátora Chemka dozvedel, že v areáli podniku je v súčasnosti 600 ton PCB odpadov. Chemko podľa neho rok a pol márne hľadalo strategického investora. Teraz hľadá na časti závodu investorov do chemickej výroby.

"Do pol roka by sa mali uzavrieť tendre na zahraničných investorov," tlmočil Nagy. Povedal, že zachovanie chemickej výroby v Chemku je strategické. Požiadal likvidátora, aby sa v oblasti likvidácie PCB správali ako funkčný podnik.

Nagy povedal, že v rámci prípravy zákona o envirozáťažiach požiadali spoločnosti, ktoré sú ich pôvodcami, aby pripravili ich dlhodobý plán likvidácie: "S tým, že oni sami si môžu určiť ciele, ktoré chcú dosiahnuť, sami navrhnúť metodiku a časový horizont do roku 2027."

Prvým krokom riešenia PCB odpadov v Strážskom bude podľa Nagya geologický prieskum: "Bude analyzovať riziká a určovať objemy kontaminácie a areáli a blízkom okolí."

Prieskum rozbehnú v januári budúceho roku v spolupráci s Košickým samosprávnym krajom. Ministerstvo vydalo určité usmernenia, aby Slovensko neprišlo o možnosť čerpania peňazí na tento účel zo štrukturálnych fondov. Ak tieto zmeny Brusel akceptuje, peniaze na tento účel Slovensku neprepadnú.

Nagyovým cieľom je, aby Slovensko podobné projekty mohlo financovať zo štrukturálnych fondov. Na margo financovania likvidácie PCB látok z peňazí Svetovej banky reagoval, že je potrebná hlbšia analýza, aby sme sa vyvarovali situácie, že v rámci predchádzajúceho projektu vzišlo viac problémov ako výstupov.

Sidor uviedol, že zásoby PCB látok v Chemku sú špecifické: "Ide o materiál, v ktorom je 8 až 10 druhov PCB látok." Podľa neho zahraničné technológie zvládnu likvidáciu len jedného druhu materiálu. Spolu s Nagyom sa zhodli, že na PCB látky zo Strážskeho sa najviac hodí spaľovacia technológia. Šancu podľa nich má viacero slovenských firiem. Nagy sa vyjadril, že by bol rád, ak by v tomto smere dostali šancu firmy z východného Slovenska.

Čo sú PCB látky

PCB - alebo polychlórované bifenyly sa začali vyrábať v USA od roku 1929.

Zlúčeniny mali vynikajúce technické vlastnosti a široké využitie v priemysle. Využívali sa ako náplne do tranformátorov, kondenzátorov, ako hydraulické kvapaliny, teplonosné média, prísady do náterových a plastických hmôt, tlačiarenských hmôt a farieb, lepidiel, cementov, mazív a pod.

Akútna toxicita vyrábaných zmesí PCB testovaná na pokusných zvieratách bola veľmi nízka. Až v 70. rokoch 20. storočia sa ukázalo, že PCB aj pri veľmi nízkych dávkach vážne poškodzujú zdravie človeka.

Nevhodným skladovaním prenikli na Slovensku a hlavne v Strážskom do pôdy a vodných tokov. Rôznymi cestami sa nimi kontaminovali aj krmivá zvierat a ich konzumáciou, spolu s ich mliekom, prenikli PCB látky aj do ľudí.

Najrizikovejšími potravinami sú domáce produkty s vysokým obsahom tukov z kontaminovanej oblasti. Priemerné hladiny PCB v obyvateľstve Slovenska patria medzi najvyššie v porovnaní s publikovanými údajmi z iných krajín.

Alarmujúci je údaj zo štúdie Slovenskej zdravotníckej univerzity: "Obyvatelia z Michaloviec majú doteraz najvyššie namerané hladiny PCB v krvi na svete a zároveň aj najvyššie koncentrácie OH- PCB metabolitov."

Podľa tejto štúdie hrozí dospelým poškodenie štítnej žľazy, diabetes mellitus a znaky autoimunitných procesov. Deťom poškodenie sluchu, zubnej skloviny a narušenia vývoja nervového systému.

K najviac exponovaným obciam patria, podľa odborníkov, obce pri Strážskom- Voľa a Nacina Ves.

Predpokladá sa, že likvidáciou zdroja znečistenia a riešenia enviromentálnej záťaže životného prostredia na Zemplíne sa budú hodnoty PCB v ľudských organizmoch postupne znižovať.

kor

Najčítanejšie na Dolný Zemplín Korzár

Inzercia - Tlačové správy

  1. Plánujete toto leto dovolenku v Chorvátsku?
  2. Aj vaše dieťa sa môže veľmi jednoducho nakaziť parazitmi.
  3. Staršie domy zatepľujú druhýkrát. Majitelia urobili chybu
  4. Viac kusov hydiny do každej rodiny
  5. Ako znížiť vysoký cholesterol?
  6. Najskôr boli nitrianskymi kniežatami, potom uhorskými kráľmi
  7. Nový diel komiksu Posledný Follower v denníku SME
  8. Hlavná cena 25.000 eur. Kráľovská súťaž s pivom Krušovice
  1. Ostré videnie vďaka špeciálnym biometrickým šošovkám
  2. Viac kusov hydiny do každej rodiny
  3. Super zábava, super deň
  4. Špecialisti na úspory vám bezplatne poradia
  5. Ako znížiť vysoký cholesterol?
  6. Čo priznali rodičia?
  7. Najskôr boli nitrianskymi kniežatami, potom uhorskými kráľmi
  8. Špecialisti na úspory vám bezplatne poradia
  1. Čierne zlato zeme premenili v Lipanoch na aquaparkové potešenie 15 078
  2. Hodnotenie profesionála: testovali sme hotely v Side a Beleku 12 148
  3. Aká má byť hrúbka izolácie pri rekonštrukcii domu? 7 113
  4. Prečo sa oplatí nakupovať na online trhovisku? Poznáme dôvody 6 740
  5. Staršie domy zatepľujú druhýkrát. Majitelia urobili chybu 5 943
  6. Dovolenkový raj kúsok za hranicami 5 699
  7. Ak si teraz predplatíte mesačník INDEX, získate knihu zadarmo 5 138
  8. Zuzana Vačková: Verím, že lásku ešte stretnem 4 724

Blogy SME

  1. Jozef Varga: Accept mi celkom sedia
  2. Miroslav Lisinovič: Putovanie slovenskými kalváriami - Chtelnica
  3. Jan Pražák: Samota ve dvou
  4. Ľuboš Vodička: Pohanské Pohansko pri Břeclavi
  5. Vlasta Sedláková: Jánovi Kuciakovi a Martine Kušnírovej sme urobili krásny kríž. Nikto sa o tom nemal dozvedieť.
  6. Jozef Sitko: Novinár nemá šíriť strach a byť len kritikom (3.)
  7. Ivan Čáni: Naozaj sú Matovičove „atómovky“ len obyčajné blbosti?
  8. Irena Šimuneková: Tajchy Štiavnických hôr 1.
  1. Ľudmila Križanovská: Známy spevák šlágrov zneuctil pamiatku Daniela Heribana 13 943
  2. Elena Antalová: Dano...Počul tajomný akord ako Cohen, a jeho srdce už nevládalo zaspievať Aleluja 9 313
  3. Miroslav Kocúr: Príklad Handzuš 8 668
  4. Vlasta Sedláková: Ruský štandard 8 543
  5. Ján Šeďo: "Vstupom do EÚ Slovenská republika zanikla", občaňák môžeme zahodiť. 7 797
  6. Martin Sukupčák: Barbari na Slovensku 7 451
  7. Lukáš Fedor: Medická nie je pre medikov alebo ako sa štát správa k budúcim lekárom 6 822
  8. Adriana Boysová: Ako sa z paláca volá, tak sa z Ameriky ozýva 5 522
  1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 62. - Arktída - Špicbergy alebo Svalbard?
  2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 61. - Arktída - Jan Mayen, nenápadný ostrov s pútavou minulosťou
  3. Monika Nagyova: Každá rodina má svojho gamblera
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 60. - Kapitán Henry Hudson a jeho štyri expedície v rokoch 1607 - 1611
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 59. - Po kom bol pomenovaný Drakeov prieliv?
  6. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
  7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
  8. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Blogy SME

  1. Jozef Varga: Accept mi celkom sedia
  2. Miroslav Lisinovič: Putovanie slovenskými kalváriami - Chtelnica
  3. Jan Pražák: Samota ve dvou
  4. Ľuboš Vodička: Pohanské Pohansko pri Břeclavi
  5. Vlasta Sedláková: Jánovi Kuciakovi a Martine Kušnírovej sme urobili krásny kríž. Nikto sa o tom nemal dozvedieť.
  6. Jozef Sitko: Novinár nemá šíriť strach a byť len kritikom (3.)
  7. Ivan Čáni: Naozaj sú Matovičove „atómovky“ len obyčajné blbosti?
  8. Irena Šimuneková: Tajchy Štiavnických hôr 1.
  1. Ľudmila Križanovská: Známy spevák šlágrov zneuctil pamiatku Daniela Heribana 13 943
  2. Elena Antalová: Dano...Počul tajomný akord ako Cohen, a jeho srdce už nevládalo zaspievať Aleluja 9 313
  3. Miroslav Kocúr: Príklad Handzuš 8 668
  4. Vlasta Sedláková: Ruský štandard 8 543
  5. Ján Šeďo: "Vstupom do EÚ Slovenská republika zanikla", občaňák môžeme zahodiť. 7 797
  6. Martin Sukupčák: Barbari na Slovensku 7 451
  7. Lukáš Fedor: Medická nie je pre medikov alebo ako sa štát správa k budúcim lekárom 6 822
  8. Adriana Boysová: Ako sa z paláca volá, tak sa z Ameriky ozýva 5 522
  1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 62. - Arktída - Špicbergy alebo Svalbard?
  2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 61. - Arktída - Jan Mayen, nenápadný ostrov s pútavou minulosťou
  3. Monika Nagyova: Každá rodina má svojho gamblera
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 60. - Kapitán Henry Hudson a jeho štyri expedície v rokoch 1607 - 1611
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 59. - Po kom bol pomenovaný Drakeov prieliv?
  6. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
  7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
  8. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.

Už ste čítali?

SME.sk Minúta Najčítanejšie Video
SkryťZatvoriť reklamu