Poslanci mesta Strážske si na poslednom rokovaní schválili odmeny. Nie v zasadačke, ako zvyčajne, ale v reštaurácii. Dvetisíc eur odklepli aj primátorovi Vladimírovi Dunajčákovi. Ten koncom septembra sedel v služobnom aute, ktoré havarovalo. Primátor mal vypité a odmietol sa podrobiť dychovej skúške. Tvrdí, že nešoféroval.
STRÁŽSKE. Každý z jedenástich poslancov mestského zastupiteľstva v Strážskom dostane finančnú odmenu 300 eur. Zástupkyni primátora Liduške Bušaničovej (nez.) schválili odmenu vyše 1 345 eur a hlavnému kontrolórovi 400 eur.
Najviac odklepli primátorovi Vladimírovi Dunajčákovi (nez.). Dostane 2 000 eur. Poslanci si schválili odmeny za "aktívny prístup pri riešení aktuálnych problémov mesta".
Zasadali na dvoch miestach
Poslanci začali rokovanie v zasadacej sále mestského úradu, kde majú pravidelné zasadnutia. Ukončili ho však v reštaurácii. Tam si schválili aj odmeny. Poslanec Ján Tejgi (KDH) navrhol, aby body diskusie a záver pokračovali počas večere, ktorá bola naplánovaná na záver zasadnutia.
"Diskusia sa presunula do priestorov, kde mala byť spoločná záverečná večera pre poslancov. Prečo? Neviem, ja som sa s tým ešte nestretla a už som poslankyňou asi štvrté volebné obdobie," povedala nezávislá poslankyňa Lýdia Harmanová, ktorá sa zasadnutia v reštaurácii odmietla zúčastniť so slovami: "Odstránili sme možnosť všetkým, aby si mohli vypočuť diskusiu."
Občania sa zaujímajú o nehodu
Rozdelenie rokovania a zasadanie na dvoch miestach sa nepáčilo ani obyvateľom Strážskeho, ktorí prišli na zasadnutie zastupiteľstva a plánovali vystúpiť počas diskusie. Marián Konečný sa zaujímal o dopravnú nehodu primátora.
"Ľudia sú nespokojní a pýtajú sa. Došlo tu k niečomu, čo nemá obdoby. Čo sa týka havárie pána primátora. To, čo sa stalo, nie je len otázka súkromia primátora, ale mesta Strážske. To nemá obdobu," povedal Konečný.
Dodal, že rokovanie má byť prístupné občanom. Zasadnutie v reštaurácii bolo podľa poslancov verejné. "Okrem poslancov a pracovníkov úradu tam mali prístup aj obyvatelia mesta," povedal Jozef Dvorsčák (KDH).
Poslanci v reštaurácii na návrh zástupkyne primátora L. Bušaničovej schválili primátorovi odmenu 2 000 eur.
Odmena za škandál?
Primátor koncom septembra sedel v služobnom aute Hyundai Sonata, ktoré havarovalo v Strážskom v mestskej časti Krivošťany. S autom mestského úradu smeroval z obce Staré do Strážskeho.
Auto prešlo cez plnú čiaru do protismeru a narazilo do stĺpa verejného osvetlenia. Z auta vyšiel podľa svedkyne len primátor, ktorý utrpel ľahšie zranenia.
Vladimír Dunajčák sa na mieste nehody odmietol podrobiť dychovej skúške. Pripustil, že mal vypité, ale tvrdí, že nešoféroval. Auto mal šoférovať neznámy muž, s ktorým mal stretnutie.
Prípad stále nie je uzatvorený. Polícia príčiny nehody naďalej vyšetruje. Dunajčák uviedol, že opravu služobného auta zaplatí.
"Mestu nevznikne žiadna škoda. Hoci bude rozhodnutie orgánu akékoľvek. Opravu auta uhradím z vlastného," povedal Dunajčák. Otváranie nehody vníma ako predvolebnú kampaň namierenú voči jeho osobe.
Stanovisko
Slovo odborníka
Ivan Rončák z Transparency International Slovensko vysvetlil, že poslanci obecných zastupiteľstiev môžu rozdeliť zasadnutie na dve časti.
"Zákon hovorí len to, že obecné zastupiteľstvo zasadá v obci, v ktorej bolo zvolené. Nešpecifikuje miesto - či mestský dom, alebo reštaurácia," objasnil Rončák. Dodal však, že štandardom je verejné rokovanie na stálom mieste, kde sa bežne konajú zasadnutia MsZ. Upresnil, že zasadnutie mestského zastupiteľstva je podľa zákona verejné. "Musia teda na každý bod pustiť občanov, nijaká časť rokovania nesmie byť neverejná. Zákon pozná výnimky, ale zároveň zdôrazňuje, že za neverejné nemožno vyhlásiť zasadnutie vtedy, keď sa rokuje o platoch a odmenách," vysvetlil Rončák. Dodal, že poslanci by porušili zákon iba v tom prípade, ak sa zasadnutie tvárilo ako neverejné.
(mpo)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín