Muž zobral nájomníčke kľúče a mal tam proti jej vôli nasťahovať svoju švagrinú. Dokázať im vinu je ťažké. Rómovia tvrdia, že sú v bytoch iba na návšteve. Mnohí o problémoch nechcú rozprávať.
STRÁŽSKE. Nové sociálne byty, ktoré dávajú Rómom šancu začať lepšie žiť nezostali dlho bez povšimnutia kšeftárov. V Strážskom zaznamenali prípad, kedy nájomníčke zobrali kľúče od prideleného bytu a nasťahovali tam ďalšiu ženu. Pôvodná nájomníčka, ktorej byt pridelilo mesto, sa tak musela deliť o byt s ďalšou osobou.
Samosprávy evidujú aj prípady, kedy sa v bytoch zdržiava viac ľudí ako pôvodných nájomníkov. Viacerí tvrdia, že sú len na niekoľkodňovej návšteve. Kancelária splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity tvrdí, že riešenie týchto problémov je plne v kompetencii samospráv. Situáciu v bytoch majú intenzívnejšie kontrolovať komunitní pracovníci a mestská polícia.
Nájomníčke zobrali kľúče
Dvadsať nízkoštandardných nájomných bytov v dvoch obytných domoch na Laboreckej ulici v Strážskom odovzdala samospráva v novembri 2009. Nasťahovali sa do nich obyvatelia rómskej osady Laborec. Mesto so všetkými nájomníkmi uzatvorilo nájomné zmluvy. Výška nájomného a služieb spojených s užívaním sociálneho bytu je približne 110 eur. Na Laboreckej ulici žije vyše sto obyvateľov. Pred pár dňami tu zaznamenali prípad, kedy pôvodnej nájomníčke nasťahovali do bytu cudziu osobu.
"Margita A. mala ten problém, že Gabriel T. jej zobral kľúče a nasťahoval tam svoju švagrinú. Ona povedala, že zobral od nej kľúče, že ona tam tú rodinu nechce a chce bývať sama. Aj si sama platí za byt," uviedla Zuzana Voľanská z Mestského úradu v Strážskom.
Potvrdila, že tieto prípady sa ťažko odhaľujú lebo samotní Rómovia nechcú o tom hovoriť. "Akým právom, ak byt bol pridelený jej. On ich doslova terorizuje," povedala na margo prípadu zástupkyňa primátora Liduška Bušaničová (Nezávislá).
Poslanec Ján Tejgi (KDH) hovorí, že samospráva musí v tejto súvislosti sprísniť kontroly bytov a nájomníkov. Ľudia, ktorí nemajú platné nájomné zmluvy budú musieť byty opustiť. Dodáva, že aj on zaregistroval, že pri nových obytných domoch sa zdržiavajú autá a ľudia, ktorí tam nemajú trvalé bydlisko. Niektorí nechávajú prespávať cudzích obyvateľov vedome. "Je to porušenie nájomnej zmluvy, ak tam dáva možnosť prespávať iným osobám. Treba to častejšie kontrolovať," uviedol Tejgi.
Zástupkyňa riaditeľa základnej školy Anna Babjaková vysvetlila, že školu navštevujú aj deti, ktoré bývajú v bytoch a pritom v zoznamoch schválených nájomníkov nefigurovali. Keď sa náš denník zaujímal o situáciu priamo v osade, Rómovia o tom nechceli rozprávať. Viacerí uviedli, že problémy s neželanými nájomníkmi nemajú.
Byty budú častejšie kontrolovať
Poslankyňa Dana Jurečková (SNS) hovorí, že tento problém musia riešiť aktívne komunitní pracovníci v súčinnosti s mestskou políciou. Náčelník mestskej polície Štefan Roman vysvetlil, že je náročné dokázať nájomníkom, kto je len na návšteve a kto tam býva načierno. Samotní nájomníci o tom nechcú hovoriť. Riešením je podľa neho zakomponovať do nájomných zmlúv klauzulu o návštevách.
"Navrhujem, aby sa do ďalších zmlúv zakomponovala povinnosť nájomníkov, aby museli oznámiť, že dajme tomu príde moja sestra a bude tu sedem dní. Akonáhle sa prekročí ten termín, budeme to môcť brať, že tam býva dlhšie. Pokiaľ to nesplní, bude to porušenie tejto zmluvy a bude dôvod na jej vypovedanie," povedal náčelník.
Hlavný kontrolór mesta Miloš Marko hovorí, že samospráva bude musieť pri riešení tohto problému postupovať opatrne. "Neviem, či by to nebolo porušenie ľudských práv. Aj k nám príde návšteva a je dlhšie ako sedem dní. Či toto nie je v nejakom rozpore s ľudskými právami. Každopádne je to veľmi citlivá otázka. Tie kontroly splnia jeden dôležitý účel a to je prevencia, aby videli, že sú tam tie kontroly často," povedal kontrolór.
Poslanec Martin Šuľak (KDH) uviedol, že po upozornení niektorí nelegálni nájomníci byty opustili. "Keď sme tam boli, kontrolovali sme ich podľa menného zoznamu. Boli tam neznámi, ktorí tvrdili, že sú z Čiech. Nemali pri sebe žiaden doklad. Niektorí to rešpektovali a odišli. Ak nie, volal by som políciu," povedal Šuľak.
Úrad splnomocnenca: Pomôžu kontroly
Anton Hrabovský z kancelárie splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity a štátny radca pre oblasť bývania vysvetlil, že zatiaľ takýto prípad neriešili. "Toto je veľmi ojedinelé," povedal. Vysvetlil, že byty sú obecným majetkom a nesmú zmeniť majiteľa.
Hrabovský dodal, že samospráva musí prijať striktné opatrenia, aby zabránila neželaným situáciám. "Pomôžu pravidelné kontroly" uviedol.
Samospráva v Strážskom bude po zistených nedostatkoch intenzívnejšie kontrolovať byty terénnymi sociálnymi pracovníkmi v spolupráci s mestskou políciou. O výsledkoch kontrol budú informovať primátora.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín