ZALUŽICE. Spoločenská miestnosť v Základnej škole v Zalužiciach pripomína v týchto dňoch starobylú tkáčsku dielňu. Jedenásť detí z miestnej školy sa tu učí tradičnou formou na starých krosnách tkať koberce a paličkovanou čipkou zhotovovať obrúsky. Žiaci sa zapojili do kurzu s názvom My sme mali remeselníci, ktorý organizuje Zemplínske osvetové stredisko(ZOS) v Michalovciach a tunajšia škola s podporou Ministerstva kultúry SR.
"Ide o to, aby sme deťom priblížili tradičnú ľudovú kultúru inak, cez ľudové remeslá," uviedla koordinátorka projektu Alena Navrátilová zo ZOS v Michalovciach.
Najmladšia účastníčka remeselníckeho kurzu má len osem rokov. Navrátilová vysvetlila, že deti o kurz prejavili záujem. "Sú tu len deti, ktoré sa to chcú naučiť. Pokiaľ je dieťa šikovné a chce, dá sa to," dodala.
Zhotovovanie paličkovanej čipky zaujalo aj 12-ročného Petra Grajcara. "Je to náročné, lebo musíte paličky ukladať presne za sebou, ale páči sa mi to," povedal. Deti sa v tvorivých dielňach naučia základom tkania a paličkovanej čipky. "V posledných rokoch sme zaznamenali zvýšený záujem o podujatia, ktoré súvisia s remeslami. Napríklad pred Vianocami, alebo pred Veľkou nocou sme robili podujatia, ktoré približujú deťom tradičné remeslá. Ale jedno dvojhodinové stretnutie je len inšpiratívne. Nestačilo to na to, aby tie deti pochytili základy techniky," vysvetlila Navrátilová.
Deti absolvujú osem dvojhodinových stretnutí. Na konci kurzu už budú vedieť vytvoriť vlastné výrobky. V prípade paličkovanej čipky obrúsok s motívom vtáčika, alebo srdiečka. V rámci kurzu navštívili aj dielňu a izbu tradičných remesiel na Zemplínskej šírave, kde sa učili snovať nite, ktoré potom osadili do tkáčskych krosien.
Utkajú vlastný koberec
Deti do tajov paličkovanej čipky zaúčajú lektorky Denisa Prievalská a Helena Kočišková. Na tkáčskych krosnách ich pripravuje lektorka Jozefína Štefančíková. "Najprv som im priblížila ako vzniká koberec a z akých častí pozostávajú krosná. Ako sú na krosnách navité nite, ako sa pripravuje osnova a čo k tomu všetko treba. Je tu štyristo nití, ktoré sme museli nasnovať, natiahnuť. Tieto nite vytvárajú koberec 50-centimetrovej šírky. Je to vlastne taký najmenší koberček. Na konci kurzu si každý urobí koberček. Deti si doma nastrihali látky, ktoré sú potrebné na jeho vytvorenie. Potom sa všetko spracuje," vysvetlila lektorka.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín