Nový prednosta trebišovského Obvodného úradu Karol Pataky sedí na dvoch stoličkách. Od polovice októbra je prednostom, ale stále je aj hlavným kontrolórom mesta Kráľovský Chlmec. Poslanci mestského zastupiteľstva sú z kurióznej situácie zmätení. Vyzývajú Patakyho, aby si vybral. Nepozdáva sa im, že berie aj dva platy. Jeden mu ešte beží v samospráve, ďalší už v štátnej správe. Pataky oponuje, že zákon neporušuje. Priznáva ale, že reálne sa obe funkcie naplno robiť nedajú. Na to isté upozorňuje aj právnik Transparency International Slovensko (TIS) Pavol Nechala. Hoci túto kombináciu funkcií zákon nezakazuje, Nechala ju označil za nežiaducu.
TREBIŠOV/KRÁĽOVSKÝ CHLMEC. Vláda Patakyho vymenovala do funkcie prednostu Obvodného úradu v Trebišove k 13. októbru. Vedúcej funkcie sa ujal hneď na druhý deň. Na Obvodnom úrade má zmluvu na plný úväzok. Priznal, že prvé týždne sa niesli v znamení šetrenia v štátnej správe.
"Každý úrad má prepustiť 10 % ľudí. U nás ich pracuje 45 v piatich odboroch. Mali by sme prepustiť 4 - 5 ľudí, ale bude ich až osem," uviedol.
Vysvetlil, že číslo vyskočilo kvôli tomu, že pri kontrole kmeňových zamestnancov zistili súbehy dôchodkov a práce v štátnej správe: "Týka sa to aj vedúcich zamestnancov. Súčasných prepustíme a na funkcie vypíšeme výberové konania. V konečnom dôsledku teda bude prepustených len 5 ľudí."
Deravý zákon: Môže prednostovať aj kontrolovať
Pataky je zároveň tretí rok hlavným kontrolórom mesta Kráľovský Chlmec. Pracovnú zmluvu na plný úväzok má aj s mestom.
V deň vymenovania za prednostu sa Pataky vyjadril, že kurióznu situáciu nechá preskúmať a keď to bude potrebné, stoličky hlavného kontrolóra sa vzdá. Dodnes sa tak nestalo. Tvrdí, že zákon tým neporušuje.
V zákone o štátnej službe nezlučiteľnosť funkcie v štátnej správe s funkciou hlavného kontrolóra nie je. Zákon o obecnom zriadení zase hovorí len to, že hlavný kontrolór nesmie podnikať ani vykonávať inú zárobkovú činnosť. Ani tento zákon nedefinuje, či kontrolór môže byť aj prednostom v štátnej správe.
Pataky ale priznáva, že na dvoch stoličkách sa naraz sedieť nedá: "Uvedomujem si, že v praxi je nereálne vykonávať obe funkcie naplno."
Poslanci verzus Pataky: Kto má urobiť prvý krok?
Podľa neho má prvý krok pri riešení zamotanej situácie urobiť mesto: "Svoje vymenovanie som hneď v ten deň ústne oznámil primátorovi mesta. Očakával som, že ma vyzvú, aby som sa funkcie vzdal. To sa dodnes nestalo."
Paradoxne, na rovnaký krok ako Pataky, čakajú aj oni. Zo situácie sú zmätení. "Tento stav trvá už tretí týždeň. Nie je to normálne - bez ohľadu na to, či to zákon zakazuje alebo nie," uviedol za poslancov Arpád Kalapos (nez.).
Perličkou je, že Pataky už raz v podobnej situácii bol. "Kedysi bol mestským poslancom. Keď ho vymenovali za hlavného kontrolóra, postu poslanca sa vzdal ihneď. Nechápeme prečo rovnaký postoj nezaujal aj teraz."
Kontrolóra podľa zákona vymenúvajú a odvolávajú poslanci. Odvolateľný je, ak sa vzdá sám. Odvolanie môžu iniciovať aj poslanci. Musia mu ale preukázať opakovaný hrubý spôsob porušenia povinnosti zamestnanca alebo zanedbávanie povinností.
"Tieto zákonné podmienky naplnené neboli, preto sme to ani neiniciovali. Teraz by sa teoreticky dalo použiť zanedbávanie povinností. Na odvolanie je ale potrebné zvolať poslancov, zahlasovať za to musí nadpolovičná väčšina. V našich podmienkach by to bol problém, lebo zastupiteľstvo je už dlhšie nefunkčné," vysvetlil Kalapos.
Na radnicu nechodí, dovolenku nečerpá
Upresnil, že Karol Pataky od vymenovania do funkcie prednostu do práce na mestský úrad nechodí ani nečerpá dovolenku: "Zobral si osobné veci. Minulý piatok sa zúčastnil rozlúčky s odchádzajúcimi zamestnancami. Stále čakáme, kedy sa vzdá sám. Pripravujeme oficiálny list, ktorým ho vyzveme, aby tak urobil."
Pataky včera uviedol, že popri prednostovaniu stíha aj kontrolórsku robotu: "Stále mi ľudia volajú kvôli sťažnostiam." Na druhej strane priznáva, že medzi funkciami dlhodobo skákať nemôže. Uviedol, že sa funkcie kontrolóra vzdá: "Podľa výkladu zákona mám na to až 30 dní, ale urobím tak čo najskôr - ak to stihnem, tak už dnes."
Vyjadrenie TIS
Na týchto dvoch stoličkách sa naraz sedieť nedá
Právnik Transparency International Slovensko Pavel Nechala potvrdil, že spomínané funkcie nie sú podľa zákona nezlučiteľné. Legislatíva totiž na ich možný súbeh nepamätá: "S takýmto prípadom sme sa ešte nestretli. Zákony nie sú vždy schopné reflektovať na možné situácie, ktoré prináša prax," skonštatoval.
Hoci kombinácia funkcie kontrolóra samosprávy a prednostu v štátnej správe podľa zákona nezakladá konflikt záujmov, podľa Nechalu je nevhodná. Nevylučuje, že pri súbežnom výkone funkcie v štátnej správe a samospráve časom ku konfliktu záujmov dôjsť môže: "Môže sa stať, že ako štátny funkcionár uprednostní záujmy štátu pred záujmami samosprávy alebo naopak. Preto je takáto kumulácia funkcií nežiaduca."
Za nereálne považuje aj jej uplatnenie v praxi: "Ak sú obe funkcie na plný úväzok, neviem si predstaviť, ako by ich dokázal vykonávať naplno jeden človek."
Lýdia Vereščáková
Fakty: Berie plat kontrolóra aj prednostu
Kuriózna situácia má dôsledky aj na mestský rozpočet: "Pánovi Patakymu ďalej beží kontrolórsky plat, hoci funkciu už de facto nevykonáva. Súbežne mu už nabehol plat v štátnej správe. Považujeme to za neetické, najmä v čase, kedy mestu chýba každý cent," potvrdil Arpád Kalapos.
Podľa zákona kontrolórovi patrí plat vo výške priemernej mzdy v národnom hospodárstve, znásobený koeficientom podľa veľkosti sídla. Priemerná mzda bola vlani 744 eur, v prípade Kráľovského Chlmca sa násobí koeficientom 1,82. Pataky teda dostáva mesačnú mzdu 1 354 eur.
Podľa našich informácií ako prednosta Obvodného úradu zarába asi 1 300 eur. Pataky uviedol, že pri zložení funkcie chce riešiť aj platový problém: "Požiadam o uvoľnenie z funkcie spätne od dátumu, kedy som nastúpil ako prednosta."
Lýdia Vereščáková
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín