Najväčší nával však príde až počas víkendu. Správcovia cintorínov sa na to pripravili a prešli do sviatočného režimu. Cintoríny budú otvorené dlhšie ako inokedy a budú ich strážiť.
ZEMPLÍNSKY REGIÓN. Na hlavnom michalovskom cintoríne je vyše 8,5 tisíca hrobových miest. Vedúci strediska správy mestských cintorínov Rudolf Klein očakáva, že v najbližších dňoch navštívia štyri mestské cintoríny desiatky tisíc pozostalých. Potvrdil, že pozostalí chodia k hrobom už od 15. októbra.
V Michalovciach otvoria viac vstupných brán
"Najväčší nápor očakávame v sobotu a nedeľu. Hlavný cintorín je otvorený od siedmej rána do deviatej večer. Bude takto otvorený až do 7. novembra," spresnil Klein. Vysvetlil, že po tieto dni bude na hlavnom cintoríne otvorených naraz viacero vstupných brán. "Od ulice Fraňa Kráľa, hlavná brána do cintorína, brána od juhu, aby aj z tejto lokality mohli ľudia prísť a pravdepodobne otvoríme aj polovicu brány číslo päť. Polovicu preto, lebo keď je otvorená celá brána, ľudia sa mýlia a chodia sem osobnými autami. Snažíme sa, aby autá po tieto dni nejazdili po cintoríne," povedal.
Potvrdil, že vyčistili a upravili aj cintoríny v okrajových mestských častiach Topoľany, Močarany a Vrbovec. "Komunálny odpad, burinu, trávu a lístie vynášame denne. Prekontrolovali sme aj verejné osvetlenie. Je zvýšená pochôdzka mestských policajtov po cintoríne aj našich zamestnancov."
V Strážskom do desiatej večer
Martin Suľák z Mestského podniku služieb mesta Strážske vysvetlil, že tunajšie cintoríny budú prístupné v sobotu a nedeľu až do desiatej večer. "V pondelok o druhej popoludní bude pobožnosť za zosnulých. Dom smútku bude otvorený, aby občania mohli ísť na WC alebo sa zohriať. Na tabuľu, kde dávame parte, sme umiestnili aj zoznamy neplatičov. Niekto o tom nevie alebo to neeviduje, že má za hrob nezaplatené," povedal Šuľák.
Na novom mestskom cintoríne majú vyše 800 hrobov. Otvorený bude aj starý cintorín v mestskej časti Krivošťany, ktorý tiež vyčistili a upravili.
V Trebišove otvorené nonstop
Dušičková atmosféra ovládla aj trebišovský mestský cintorín. Jeho správca Jaroslav Malackanič uviedol, že od piatka až do 2. novembra bude otvorený nonstop 24 hodín: "V bežných dňoch je otvorený od siedmej ráno do ôsmej večer. Počas Dušičiek bočnú bránku na noc zatvárať nebudeme, takže pozostalí budú môcť prísť aj neskoro večer."
Do ôsmej bude otvorená hlavná brána, ktorou sa môžu dostať až k hrobom imobilní pozostalí. Intenzívnejšie bude osvetlenie cintorína, nasvietený bude pamätník padlých sovietskych vojakov, okolo ktorého je takmer 280 hrobov padlých v 2. svetovej vojne: "Pre zosilnenie atmosféry bude počas celých sviatkov na cintoríne hrať smútočná hudba."
V pondelok 1. novembra dopoludnia bude pobožnosť pri centrálnom kríži, o jednej sa začne zádušná rímskokatolícka omša v dome smútku, o druhej na ňu nadviaže gréckokatolícky parastas: "Od druhej bude rímskokatolícka bohoslužba aj pri vonkajšom kríži, v rovnakom čase budú obrady aj na cintorínoch v Paričove a Milhostove."
Cintorín budú strážiť aj rómske hliadky
Cintorín bude pod stálym dozorom zamestnancov Technických služieb. Podľa Malackaniča zaviedli nonstop služby dvojčlenných hliadok: "Ich úlohou je starať sa o poriadok a odnášať prípadný odpad. Budú kontrolovať aj pohyb ľudí a chrániť hroby pred zlodejmi či požiarmi. V každom prípade radíme opatrnosť aj pozostalým - priamy oheň nikdy nesmú dávať k vencom a iným horľavým predmetom."
K ochrane cintorína prizvali aj rómske hliadky. Budú dohliadať na poriadok v sekcii 8, kde sú pochovaní Rómovia. Asistovať tu bude aj mestská polícia. O ohľaduplnosť žiadajú vodičov, ktorí budú parkovať pri cintoríne: "O spoluprácu sme požiadali štátnu políciu, ktorá bude monitorovať cesty v tesnom okolí cintorína. Policajti budú regulovať dopravu a chrániť autá pred zlodejmi. Pozorní však musia byť aj sami pozostalí - nesmú v autách na viditeľných miestach nechávať nič cenné."
Stratené hroby vyhľadajú na počkanie
Na mestskom cintoríne je takmer 4-tisíc hrobov, ktoré sa nachádzajú v 12 sekciách. Podľa Malackaniča sa stáva, že pozostalí z väčšej diaľky, ktorí chodia na hroby menej často, nevedia hroby nájsť: "O radu môžu požiadať poriadkové hliadky alebo prísť do domu smútku, kde je centrálny počítač. Ich hrob dokážeme vyhľadať za pár sekúnd."
V prípade potreby môžu kontaktovať správcu cintorína, jeho číslo je vypísané na dverách domu smútku. Báť sa nemusia ani tí, ktorí na poslednú chvíľu potrebujú kúpiť sviečky, vence alebo iné potreby na Dušičky. Kvetinárstvo pri cintoríne bude otvorené nonstop.
Sviatočný režim platí aj v Humennom
Na Dušičky sa pripravili aj v Humennom. Riaditeľ Technických služieb Ján Fink hovorí, že kvôli nim sprevádzkovali sociálne zariadenia na cintoríne. V čase spomienkového aktu budú otvorené od ôsmej rána do 20. hodiny. Cintorín je pre verejnosť otvorený od siedmej rána. Až do 5. novembra ho budú zatvárať po 22. hodine. Vo sviatočnom režime je v týchto dňoch aj osvetlenie. "Osvetľujeme celý cintorín, cesty, chodníky a schody až do záverečnej," hovorí.
Oddnes do utorka 2. novembra ozvučia cintorín od siedmej rána do 18. hodiny clivou hudbou. Aj tu sa stáva, že ľudia nemôžu nájsť hrob. Podľa správcu pohrebiska Ladislava Kerlíka môžu prísť po radu do domu smútku: "Celý cintorín je zmapovaný a očíslovaný. Všetko máme v počítači."
O pomoc môžu požiadať aj zamestnancov technických služieb, ktorí sa budú pohybovať po cintoríne. Ľudia ich rozoznajú podľa uniforiem. Od soboty do utorka budú na cintoríne od ôsmej do 20. hodiny. Budú dávať pozor na zlodejov, ale aj na to, aby na nejakom hrobe nevznikol požiar. Hliadky budú zbierať aj vyhorené kahance alebo staré kytice. Na humenskom cintoríne je v súčasnosti 6 800 hrobových miest a 110 urnových miest.
Autor: mipo, lyv, kor
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín