Poškodené či ukradnuté už preto novými nenahrádzajú.
TREBIŠOV. Na veľkom Sídlisku Sever v Trebišove je jediný telefónny automat. Či skôr bol. Telefón niekto ukradol, zostali len vytrhnuté drôty a torzo stojana. Ľudia sa pýtajú, dokedy tam čudo bude strašiť.
Automat ukradli, nikomu nechýba
Automat stojí pri novinovom stánku. Emília Kreperáková, ktorá tu pracuje roky, ešte pamätá, ako ho namontovali: "Istý čas slúžil, ľudia ho používali, ale bolo to čoraz menej. V poslednom čase sa už s ním hrali len deti. Jedného rána som prišla do práce a už som videla len vytrhnuté drôty. Telefón bol preč. Je to už viac ako rok."
Ona aj ostatní oslovení obyvatelia sídliska sa pýtajú, prečo ho nenahradia novým alebo neodstránia strašiace torzo. Študentka Veronika Tóthová priznáva, že si chýbajúci automat ani nevšimla: "Nikdy som ho nevyužívala. Ani moja rodina či kamaráti. Všetci máme mobily."
Jana Telepovská dodáva, že zmysel automatov sa vďaka mobilom a pevným linkám stráca: "Priniesla to doba. Prestávajú byť potrebné."
Väčšina oslovených si myslí to isté. Priznávajú, že automaty využívajú veľmi zriedka alebo vôbec.
Hovorca trebišovskej radnice Rastislav Petrovič o probléme vie: "Ľudia sa pýtajú, kedy ho opravia alebo odstránia. Keďže nám nepatrí, nie sú na správnej adrese."
Sídlisko zostane bez automatu
Sieť verejných telefónnych automatov na Slovensku patrí spoločnosti Slovak Telekom. Jej hovorca Andrej Gargulák potvrdil, že o krádeži na Sídlisku Sever v Trebišove vedia. Došlo k nej ešte vlani v júni. "Potom sme tento verejný telefónny automat zrušili z dôvodu jeho nevyužívania a častého poškodzovania." Aj preto neuvažujú o jeho nahradení novým. Torzo majú odstrániť do konca roka.
Podľa Garguláka na rôznych miestach Trebišova prevádzkujú 24 automatov: "Je to o 10 viac, ako vyžaduje opatrenie Telekomunikačného úradu."
Slovak Telekom: Automatom odzváňa
Podľa opatrenia Telekomunikačného úradu musí Slovak Telekom prevádzkovať 1 automat na každých začatých 1 800 obyvateľov. Štvrtina z nich musí byť prispôsobená potrebám imobilných občanov a v každej obci musí byť aspoň jeden.
Gargulák priznáva, že automatom na uliciach a sídliskách pomaly odzváňa. Kedysi boli jedinou alternatívou, ako telefonovať mimo domova či pracoviska, teraz je situácia diametrálne odlišná. "Veľké rozšírenie mobilných telefónov ich vytlačilo do pozície doplnkovej služby k mobilným telefónom alebo plnia úlohu núdzového riešenia, ak občan nemá ako telefonovať."
Potvrdil, že celkovo je prevádzka siete verejných telefónnych automatov stratová: "Preto klesá aj opodstatnenosť povinnosti prevádzkovať automaty."
Slovak Telekom vyčíslil, že priemerné ročné náklady na jeden automat sú asi 660 eur. Podľa údajov spoločnosti prevádzková strata z automatov na Slovensku v roku 2008 dosiahla 3,1 milióna eur.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín