Opoziční poslanci kritizujú vedenie mesta Michalovce za predražené rekonštrukcie Námestia slobody, troch základných škôl a malometrážnych bytov pre seniorov. Oproti plánovaným nákladom zaplatia Michalovčania pri týchto stavbách za práce navyše viac ako 300-tisíc eur. Mesto tvrdí, že ide o oprávnené náklady, s ktorými pôvodne projekty nemohli rátať.
MICHALOVCE. Rekonštrukcia Námestia slobody, malometrážnych bytov pre seniorov, I. Základnej školy na ulici T. J Mosussona, VI. ZŠ na Okružnej ulici a II. ZŠ na ulici J. Švermu bude stáť Michalovčanov viac ako pôvodne rátali. Za práce navyše zaplatí mesto zo svojho rozpočtu viac ako 300-tisíc eur.
Regenerácia centrálnej mestskej zóny, na ktorú získalo mesto z eurofondov vyše 1,5 milióna eur, sa predraží o 153-tisíc eur.
Poslanec Mirko Gejguš (SDKÚ-DS) upozorňuje, že v spomínaných prípadoch ide o zásadné navýšenie investičných akcií.
"Mali by sme trvať na tom, že keď niekto súťaž vyhrá, tak by ju mal zrealizovať za dohodnutú cenu," dodal poslanec Jozef Bobík (KDH).
Na práce navyše upozorňuje vo svojej správe aj hlavná kontrolórka mesta Marta Bobovníková. Vedenie mesta tvrdí, že práce navyše sú oprávnené. Napríklad predraženie rekonštrukcie námestia spôsobilo nekvalitné podložie, s ktorým pôvodný projekt nepočítal.
Poslanci: Ide o zásadné nepresnosti
Na tri školy sú kapitálové výdavky mesta navýšené o práce navyše o 161-tisíc eur. Finančné navýšenie je aj pri úpravách zázemia športovej haly o vyše 22-tisíc eur, pri rekonštrukcii námestia o 153-tisíc eur, pri rekonštrukcii a zateplení malometrážnych bytov pre seniorov o ďalších 40-tisíc eur. Poslanci najviac kritizujú predraženie námestia, kde mesto tvrdí, že za to môže podložie.
"Z akých geologických pomerov vychádzal projekt, keď v čase realizácie chceme meniť podložie? Boli uskutočnené vrty a geologický prieskum? Boli po odkrytí podložia urobené skúšky miery zhutnenia? Ak áno s akým výsledkom?" pýtal sa poslanec Mirko Gejguš.
Podľa neho ide pri niektorých prácach navyše už o zásadné nepresnosti v projektoch. "Keď musíme pri projekte fontány dobudovať šachty a potrubie vo výške 46-tisíc eur, to sú nepresnosti, ktoré sú zásadnými nepresnosťami. Pokiaľ budeme tieto práce realizovať z vlastných zdrojov potom načrieme hlboko do vrecka za chyby niekoho iného."
"Európska komisia má jasný názor, čo môžu byť práce navyše a čo nemôžu. Viaceré sú tu také, ktoré nie sú prácami navyše. Nie zastaviť a nerobiť, ale konsekvencie musí niesť zhotoviteľ alebo projektant. V niektorých prípadoch investor," dodal poslanec Bobík.
"Nikto nejde proti tomu, aby sme práce nedokončili a projekty zastavili, ale ide o transparentné zdokumentovanie prác navyše, aby skutočne ako my, ktorí máme o tom hlasovať, tak aj verejnosť bola informovaná o postupoch samosprávy. Neschvaľujeme tri eurá, ale 300-tisíc eur," argumentoval Gejguš.
Kritizoval aj inštaláciu bleskozvodov na troch školách, kde podľa neho za takmer identické práce je rozdielna cena. "Takto nemôžeme šafáriť s verejnými financiami."
Úrad: Za práce navyše môže nekvalitné podložie
Referentka investičnej výstavby mestského úradu a stavebný dozor Ružena Heželyová vysvetlila, že pred rekonštrukciou Námestia slobody predpokladali, že sú tam geologické pomery rovnaké ako v celej pešej zóne.
"Pri odkopoch sa zistilo hlavne na Štefánikovej ulici, že toto podložie je nevyhovujúce. Bolo zistené, že táto miera je hlboko, hlboko pod mierou, ktorá bola požadovaná projektovou dokumentáciou," objasnila Heželyová.
Vysvetlila, že v tejto časti sa nachádza veľké množstvo podzemných inžinierskych sietí a mesto muselo dosiahnuť potrebnú mieru zhutnenia, hoci to bolo drahšie.
"V prípade, že by sa nebolo urobilo toto opatrenie, o rok, o dva by mohlo dôjsť k tomu, že toto podložie by začalo sadať a celá spevnená plocha by mohla sadnúť," povedala Heželyová.
Na margo bleskozvodov na školách uviedla, že navýšenie financií si vyžiadali platné technické normy. Vedúca odboru výstavby Anna Mrázová dodala, že pri prácach navyše kontrolujú každú položku.
"Rovnako je prehodnotená aj ich cena so stavebným dozorom. Nerobíme chaoticky. Dodržujeme stanovené predpisy, ktoré preto platia zo zákona o rozpočtových pravidlách," uviedla Mrázová.
Poslanec Ján Ďurovčík (Smer-SD) a predseda finančnej komisie pritvrdil a povedal, že ak si niekto myslí, že sa šafári s finančnými prostriedkami mesta, nech podá trestné oznámenie.
Vedúca odboru informatizácie a grantov Jana Machová vysvetlila, že mestu sa na rekonštrukciu troch škôl a námestia podarilo získať z eurofondov vyše 6 miliónov eur. Za práce navyše, ktoré kritizujú poslanci, by mesto podľa Machovej neurobilo ani štvrtinu rekonštrukcie jedného zo spomínaných objektov.
Kontrolórka: Je to na zváženie
Prácami navyše sa zaoberala aj hlavná kontrolórka mesta Marta Bobovníková. "Mám za to, že realizácii každej investície predchádza celý rad činností od projektového zámeru po realizačný projekt. Následne je vykonávané verejné obstarávanie, ktoré vzhľadom na konkurenčné prostredie taktiež poukáže na možné spôsoby a formy realizácie a materiálových vstupov. Na postupnosť krokov dohliadajú odborní pracovníci. Na všetky práce pred samotnou realizáciou i na samotnú realizáciu diela sú vynakladané značné finančné prostriedky. Vzhľadom na verejné prostriedky, pri presne dohodnutých zmluvných podmienkach a odbornom prístupe pri realizácii diela, je na zváženie predkladanie a objem prác navyše, ako i výška ich finančného krytia," vysvetlila kontrolórka.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín