MEDZILABORCE. Darovať úžitkové zviera a naučiť ľudí zo sociálne slabších rodín starať sa o ne a získať vlastné produkty, to je cieľom neziskovej organizácie Heifer Slovakia so sídlom v Kežmarku. Svoje charitatívne aktivity realizuje v rámci projektu Dar za dar.
Najbližšia aktivita bude zameraná na chov včiel v Laboreckej vrchovine. Úle pribudnú v Rokytove pri Humennom, Sukove a v Medzilaborciach.
Pravdepodobne až na jar budúceho roku bude aktuálny ďalší projekt s názvom Chov oviec - Pomoc pre chudobné rodiny, ktorý určili pre región Sniny.
Lídrom projektu je skúsený včelár z Medzilaboriec
Ako uviedol pre agentúru SITA koordinátor projektov z Heifer Slovakia Pavel Krajč, chov včiel rozbiehajú v spolupráci so Základnou organizáciou Slovenského zväzu včelárov v Medzilaborciach, ktorá určila ako lídra projektu skúseného včelára Michala Halušku.
Projekt bude trvať šesť rokov. V prvej fáze desať nádejných mladých včelárov dostane do daru po desať včelstiev, o ktoré sa budú starať. Ich pôvodný majiteľ bude aj garantom novému včelárovi. Súčasťou projektu je aj odborné vzdelávanie. To sa bude organizovať v regióne, kde obdarovaní žijú.
Po určitom čase sa obdarovaný nový včelár stáva darcom, vyberie si človeka, ktorému daruje včelie rodiny a stane sa jeho garantom. Projekt ráta s tým, že v jeho druhej fáze sa počet obdarovaných aj počet včelích rodín strojnásobí.
Michal Haluška konkretizoval, že do jedného mesiaca uzavrú zmluvy a odnesú včelstvo na tri nové adresy – do Sukova (okres Medzilaborce), Rokytova pri Humennom a Medzilaboriec.
Včely sa nemôžu dostať do rúk úplného laika, ktorý k ním nemá vzťah a bojí sa ich pichnutia. Hoci včelári rešpektujú hlavnú myšlienku projektu - pomoc chudobným, včely zveria iba človeku, ktorý sám prejavil záujem o ich chov a zaujímal sa u budúceho garanta o hlavné povinnosti, ktoré na neho v súvislosti so včelárením čakajú.
„Včely nemožno vyhnať na pašu a čakať, že sa večer vrátia. Treba sa o ne starať a rozumieť im,“ povedal Haluška.
Cieľom projektu je podpora chovu včiel, výroby včelích produktov, vzdelávania včelárov a ekologické aktivity. Ďalším prínosom projektu je zlepšenie životnej úrovne zúčastnených rodín ako aj podpora životného prostredia cez opeľovanie rastlín a stromov.
V regióne Sniny podarujú ovce
Projekt s darovaním oviec je rozvrhnutý na päť rokov. Realizovať ho bude Občianske združenie Chov oviec v najvýchodnejšom cípe republiky - v regióne Snina.
Na začiatku dostane desať chudobných rodín do daru po jednej ovečke. Pôjde o plemeno určené na mlieko. Po určitom čase a po ich rozmnožení darujú ovce ďalším rodinám, čím si splnia svoj záväzok. Obdarované rodiny sa môžu rozhodnúť, či si ovce budú chovať samostatne alebo v spoločnom stáde.
„Chov zvierat posilní ekonomickú situáciu rodín a zlepší ich praktické zručnosti aj teoretické vedomosti v oblasti chovu oviec. Súčasne tak prispejú k obnove chovu oviec v tomto regióne,“ uviedol Krajč. Kde presne pôjdu ovce, bude známe až po ich zakúpení.
Ak by sa ešte v tomto roku našiel chovateľ, ktorý predá časť stáda, mohli by prvé ovce rozdať ešte do zimy.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín