Mamičky, že kamienky síce stlmia pád, ale deti si na nich ublížia inými spôsobmi. Nevýhody vraj majú presilovku.
HUMENNÉ. Samospráva sa drží kréda, že na každom sídlisku vybuduje jedno kvalitné ihrisko, ktoré bude spĺňať euronormy. Na sídlisku III nedávno sprístupnili ihrisko, do ktorého mesto investovalo takmer 8-tisíc eur. Rodičia z neho ale majú zmiešané pocity.
"Deti sa nám hrajú v oblaku prachu z kamienkov. Stačí, ak cez ne pobehnú len traja a už ho nohami rozvíria. Malé deti sú často na zemi. Majú až biele tváre a ruky," vraví Renáta.
"Väčšie sa kamienkami ohadzujú. Tŕpnem, komu trafia do oka. Aj z toho je prach. Nedýcha ho len ten, kto ich hádže, ale aj ten, kto stojí vedľa," dodáva Jana.
"Prvý raz si tu zničili nové oblečenie. Z čiernych topánok boli biele. Teraz im dávam obnosené veci. Po každej návšteve musím všetko oprať, nohavice niekedy rovno vyhodiť," hovorí Marcela. "Aj ja sa vraciam domov ako z mlyna. Topánky mám biele od prachu, oblečenie ocapkané, lebo dcérku beriem aj na ruky. Dotýka sa ma zaprášenými rukami," dodáva.
"Sme síce vďačné za ihrisko, ale dýchacie cesty detí dostávajú zabrať. Nechcem mať zo syna alergika alebo astmatika. Už z toho kašle," hovorí Renáta.
Riaditeľ: Kamienky tlmia náraz pri páde
Ján Ducko, riaditeľ Správy rekreačných a športových zariadení mesta Humenné vraví, že podľa platnej normy musí byť na bezpečnostnej zóne ihriska kvôli kritickej výške pádu z 2,4 metra použitý materiál v minimálnej hrúbke 30 centimetrov. Norma povoľuje buď drevenú kôru, drevené hobliny, piesok, ktorý si vyžaduje pravidelnú dezinfekciu, alebo jemný kremičitý štrk.
"Firma, ktorá ihrisko zhotovila, nám odporučila štrk. S kôrou nemali dobré skúsenosti," vraví.
Podklad z kamienkov stál viac ako 1 700 eur. Jeho výhodou je, že je sypký, nezbíja sa a tlmí náraz pri páde. "Na budúci rok z neho bude na ihrisku polovica. Už teraz ho deti porozhadzovali po okolí," upozorňuje Jana. "Aj doma ho mám plnú práčku," dodáva.
Na deti musia dozerať rodičia
"Myslím si, že problémy s prašnosťou ustanú, keď kamienky premyje dážď," vraví Ducko.
"Európska únia na jednej strane nedovolí, aby mali deti na hračkách drobný predmet, ktorý by mohli zhltnúť alebo vdýchnuť. No na druhej strane pripúšťa, aby sa deti hrali na tisíckach takýchto drobných kamienkov? Veď menšie deti si ich môžu vopchať do nosa. Pri ohadzovaní si môžu vybiť oko," zamýšľa sa Petra.
Ducko reaguje, že detské ihriská s takýmto povrchom osobne videl v iných slovenských mestách aj v zahraničí. Na to, aby si dieťa na ihrisku neublížilo, musia podľa neho dbať rodičia. "Ak problémy s prašnosťou budú pretrvávať aj po zime, budeme tento problém riešiť s dodávateľom ihriska," avizuje.
Rodičia majú viacero výhrad
Rodičia sa nám posťažovali, že k novému ihrisku nevedie chodník a nie je pri ňom ani jeden odpadkový kôš. "Denne tu pri dcére prestojím aj tri hodiny. Nedali tu ani jednu lavičku, hoci chcú, aby rodičia dávali na deti pozor. Odovzdali to verejnosti ako polotovar," myslí si Marcela. "Lavičky a odpadkový kôš nainštalujeme tento týždeň. Lavičky sme vyrábali sami. Preto to zdržanie," reaguje Ducko. "Dobudujeme aj chodník k ihrisku. Ale až na jar. Vtedy ihrisko aj oplotíme, aby sme tak zamedzili vstupu psov," hovorí.
Ihrisko plánujú na jar aj rozšíriť, nové atrakcie chcú namontovať smerom k základnej škole. "Bývam na druhom konci sídliska. Namiesto ihriska, ktoré sme mali pod blokom, tam máme osem nových parkovacích miest. Teraz musíme prejsť na toto centrálne pomaly pol kilometra. Ak nemôžem ja ani manžel, deti tam samy pustiť nemôžeme. Jedno ihrisko na celom sídlisku je veľmi nepraktickým nápadom," myslí si ďalšia mamička z konca Laboreckej ulice.
kor
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín