MICHALOVCE. Z bývalého lesoparku Biela hora na okraji Michaloviec sa v posledných týždňoch ozýva zvuk motorových píl. V južnej časti lesa prebieha masívny výrub stromov, ktorý zaskočil viacerých Michalovčanov.
Popri chodníkoch, ktoré vedú lesíkom, je množstvo porúbaného dreva. Biela hora je pritom vyhľadávanou oddychovou zónou Michalovčanov. Mnohí tu pravidelne behávajú, alebo sem chodia na prechádzky.
Pred začiatkom výrubu sa pri vstupe do lesa objavila dopravná značka Zákaz vjazdu a tabuľa s nápisom Súkromný pozemok. Vlastníkom lesa nie je mesto, ale súkromné fyzické osoby. Pred rokom zaradil lesný úrad tento les do kategórie hospodárskych.
Jeden z vlastníkov, na ktorého pozemku prebieha výrub uviedol, že ľuďom je naďalej umožnený prístup do lesa. Nemali by sa ale pohybovať v lokalite, kde prebieha ťažba. Dodal, že vlastníci neplánujú z lesa urobiť holorub. Namiesto starých vyrúbaných stromov vysadia nové.
Starí Michalovčania: Je to škoda
Lesopark Biela hora nazývajú obyvatelia mesta aj zelenými pľúcami Michaloviec. Ešte pred dvadsiatimi rokmi tu bolo množstvo atrakcií a stanovíšť, kde sa mohli turisti a návštevníci zastaviť a oddýchnuť. Drevené hojdačky, preliezky a altánky schátrali a úplne z lesa vymizli.
Masívny výrub stromov Michalovčanov nemilo prekvapil. "Je to škoda. Na prechádzky sem chodievam už 40 rokov. Myslím si, že týmto výrubom sa zmení celkový charakter tohto lesa. Kým vyrastú nové mladé stromčeky, potrvá to dlho," povedal 81-ročný Michalovčan Miroslav Krejčiřík.
Mesto: Chceli sme sa dohodnúť
Michalovská samospráva hovorí, že na osud lesa nemá priamy vplyv. Ten patrí viacerým fyzickým osobám. "Mesto v priebehu roka 2009 uskutočnilo rokovania s vlastníkmi za účelom zachovania lesa osobitného určenia, t. j. prímestské a ďalšie lesy s významnou zdravotnou, kultúrnou alebo rekreačnou funkciou. Jednou z podmienok zachovania lesa osobitného určenia je aj dohoda o určení výšky a spôsobe poskytnutia náhrady za obmedzenie vlastníckych práv. V tomto bode nedošlo k dohode medzi mestom Michalovce a vlastníkmi lesa, čím nebola naplnená jedna z podmienok, ktorá je uvedená v zákone o lesoch. Preto bol v roku 2009 les zaradený do kategórie hospodárskych, kde neplatia obmedzenia ako napríklad v lesoch účelových alebo ochranných," vysvetlil Pavol Fecák z referátu životného prostredia Mestského úradu v Michalovciach.
Vlastník: Ľudia môžu do lesa
Jeden z vlastníkov lesa Vojtech Pekara vysvetlil, že roky si nemohli uplatňovať na svojich pozemkoch vlastnícke právo. S lesoparkom mali len problémy. Nemali za to žiadne kompenzácie a museli zabezpečovať jeho čistenie. Mnohí Michalovčania si z lesoparku spravili smetisko. Vrecia s odpadom tu vyhadzovali nielen súkromné osoby, ale aj podnikatelia.
"Roky sme robili len menšie výruby. Mesto nemalo o riešenie vôbec záujem. Roky to trvalo, aj rokovania s predošlým primátorom. Kompenzácie nám núkali smiešne. Aj chodník, ktorý vedie na Prímestkú oblasť, ide tiež cez naše pozemky," vysvetlil Pekara.
Na druhej strane si váži, že im mesto aspoň pomáhalo s čistením lesa. Dodal, že vlastníci neplánujú z lesa urobiť holorub. Ľudia tam môžu chodiť za oddychom naďalej.
"Vstup podľa zákona zakázať nemôžeme, ale tam, kde sa ťaží, na to miesto nesmú. Výrub prebieha v spodnej časti lesa. Vyrúbu vyše 300 stromov," upresnil Pekara.
Dodal, že vyrúbané stromy nahradia novou výsadbou. S ťažbou sa začalo na základe oficiálneho súhlasu na ťažbu vydaného odborným lesným hospodárom. Celkové množstvo vyťaženej hmoty je subjekt povinný hlásiť obvodnému lesnému úradu až po skončení kalendárneho roka. Vlastníci nesmú prekročiť výšku ťažby, ktorá bola schválená pri obnove Programu starostlivosti o lesy na roky 2010 - 2019 v predpise ťažby. Po skončení ťažby bude nasledovať výsadba nových stromčekov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín