Agentúrny materiál sme nahradili autorským článkom redakcie Korzára.
BUDKOVCE. Rybári z mestskej organizácie Slovenského rybárskeho zväzu (MsO SRZ) v Michalovciach hovoria o katastrofe.
V potoku Duša, ktorý obhospodaruje miestna organizácia, zahynuli stovky rýb. Mŕtve šťuky, sumce, úhory a jalce vyberali rybári z potoka celý víkend.
Ryby zabila neznáma látka, ktorá sa dostala do potoka. Situáciu preverili na mieste vodohospodári, polícia aj Slovenská inšpekcia životného prostredia.
Rybári ich zbierali celý víkend
Šesťdesiatročný rybár Ladislav Puskajler povedal, že v potoku zahynulo všetko živé: "V piatok sme zistili úhyn malých rýb po stranách potoka. Potom sme tomu venovali väčšiu pozornosť a videli sme, že ryby sú uhynuté na dne potoka. Okamžite sme to nahlásili polícii a veterinárom. Začali sme robiť opatrenia. Zistili sme, že úhyn bol približne na 20-kilometrovom úseku. V sobotu a nedeľu sme zbierali ryby. Bolo tam veľa mŕtvych sumcov, obrovské množstvo šťúk. Z dvestometrového úseku sme vyzbierali okolo 400 kilogramov mŕtvych rýb. S takým veľkým úhynom som sa ešte nestretol. Je to veľmi vážna vec, lebo nám komplet všetko vyhynulo."
Úhyn zaznamenali od obce Pozdišovce až po Drahňov. "Kontrolovali sme aj prítokové ramena Duše. Tam je všetko v poriadku," dodal rybár.
Predseda MsO SRZ v Michalovciach Vladimír Šaffa dodal: "V Budkovciach sme na 750-metrovom úseku vyzbierali okolo dvesto kilogramov rýb - sumce, úhory, zubáče, najviac bolo šťúk. Na naše prekvapenie sme našli aj ryby, ktoré sme dosiaľ v našich revíroch nevideli, napríklad jalec tmavý."
Rybári z Budkoviec celú sobotu a nedeľu bez prestania zbierali na člne mŕtve ryby. Potok sa vlieva aj do rieky Laborec, tam podľa Šaffu ryby neuhynuli:
"Obvolal som aj susednú organizáciu vo Veľkých Kapušanoch. Tí úhyn nemali, to znamená, že sa zastavil u nás. Zatiaľ sa to nedá vyčísliť, ale škoda bude väčšia," dodal Šaffa.
Inšpekcia odobrala vzorky
Čo ryby zabilo, rybári netušia. "Voda bola číra, ale vzorky, ktoré sme brali, mali nádych do červena," povedal Puskajler.
Vzorky z potoka odobrala na rozbor polícia aj Slovenská inšpekcia životného prostredia. "Došlo k rozsiahlejšiemu úhynu na kanáli Duša. Zatiaľ nemáme podozrenie na konkrétneho páchateľa alebo príčinu. Všetko sa preveruje. Najbližší zdroj znečistenia, ktorý by pripadal do úvahy a ktorý budeme preverovať, je družstvo. Nikde okolo nie je žiaden iný potenciálny zdroj znečistenia. Budeme preverovať, či nedošlo k úniku močovky, hnojoviska alebo dezinfekčných prostriedkov. Takisto môže ísť aj o nejaké iné biologické procesy na spodku kanála, na dne v sedimente a podobne. Všetko ukážu rozbory vzoriek," vysvetlil Rastislav Grohol zo Slovenského vodohospodárskeho podniku, odštepný závod Košice.
Dodal, že ryby sa v tomto ročnom období nemali šancu brániť: "Ryby sú teraz v letargickom stave, sú pomalé a strácajú únikový reflex. Väčšinou sa držia pri dne v rôznych prekážkach. Ak sa dostane nejaká toxická látka do vody, spravidla ich to zastihne akoby v spánku. Tieto ryby preto zostali na spodku a nie na hladine. Jednoducho neutekali pred znečistením."
Rybári nazbierali okolo dvesto kíl mŕtvych rýb. Foto: SRZ
Odber vzoriek vody. Foto: Milan Potocký
V Duši našli rybári aj prekvapenie - jalca tmavého. Foto: Milan Potocký
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín