Zamestnanec chránenej dielne tvrdí, že mu starosta Repejova dal padáka. Dôvodom mala byť vraj jeho podpora starostovmu protikandidátovi v komunálnych voľbách. Sťažnosť poslal Obvodnému úradu v Humennom. Starosta tvrdí, že nič také sa nestalo. Podal trestné oznámenie.
REPEJOV/MEDZILABORCE. V obci nezisková organizácia rekonštruuje základnú školu. V pláne má resocializačné zariadenie pre mladých drogovo závislých klientov.
Mal byť vychovávateľom, čistil priekopy
Jedným z troch zamestnancov je aj Medzilaborčan Vladimír Rim. Kvôli zdravotnému postihnutiu spĺňal požiadavky na zamestnanca chránenej dielne. Neziskovka ju má cez úrad práce v Stropkove. Nastúpil na pracovnú pozíciu vychovávateľa.
Od januára je však vychovávateľom len na papieri. Zriadenie stále nie je akreditované, budova nie je dokončená. "Sme chránená dielňa. Keď sme manuálne nerobili v budove zariadenia, tak nám starosta našiel robotu v dedine. Bežne sme udržiavali priekopy, nedávno sme upratovali faru," hovorí V. Rim.
Sľúbil podporu protikandidátovi
Rim vraví, že so starostom Repejova mal korektné vzťahy: "Ale je predvolebná doba. Súčasný starosta Pavol Cipka (Smer-SD) znova kandiduje za starostu."
Rim je volebným manažérom SDĽ v okrese Medzilaborce. O starostovskú stoličku v Repejove chce zabojovať aj Vladimír Drozd. "Hoci nezávislý kandidát, oslovil nás, či ho vo voľbách podporíme. Súhlasili sme," vysvetľuje Rim.
Na tento krok podľa neho starosta Cipka zareagoval. "Spýtal sa, či podporu jeho protikandidátovi nestiahneme. Povedal som, že nie," dodáva Rim. Hneď nato sa vraj správanie starostu radikálne zmenilo.
Vygradovalo to vraj vo štvrtok 30. septembra. S kolegom bol v aute na ceste do zariadenia v Repejove. "Starosta mi volal na mobil a spýtal sa, či podporíme Drozda. Povedal som, že áno. Na to povedal: Skončili ste všetci! Dodal, že máme výpoveď."
Tieto slová vraj počuli aj kolegovia, lebo si na mobile zapol reproduktor. "Tlak sa stupňoval, ešte raz ma vyzval, aby sme stiahli podporu jeho protikandidátovi. Ja, že nie. Začal mi vulgárne nadávať, vyhrážať sa a kázal mi, aby som mu odovzdal kľúče od budovy. Bolo mi tak zle, že som skončil u lekárky. Nechala ma maródovať."
Rim napísal sťažnosť riaditeľke neziskovky Helene Kislanovej, chcel vedieť, či ho prepustili. Sťažnosť doručil aj Obvodnému úradu v Humennom, kde je neziskovka zaregistrovaná, a úradu práce v Stropkove. Pravdivosť jeho tvrdení potvrdili svojimi podpismi dvaja svedkovia udalostí. Maródoval do tohto utorka. Starosta mu ani raz nezavolal, či sa má vrátiť do práce. Riaditeľka Kislanová mu ale povedala, aby nastúpil.
Všetko dôležité o komunálnych voľbách na východnom Slovensku nájdete tu.
Starosta podal trestné oznámenie
Starosta Pavol Cipka tvrdenia o incidentoch s Rimom vyvracia: "Informácia je nepravdivá."
To isté hovorí Kislanová: "Pokiaľ mám informácie, incident je nepravdivý." Tvrdí, že Rim mal na sťažnosti sfalšovať podpis jedného z kolegov. Cipka rovno tvrdí, že sfalšované sú všetky podpisy kolegov. "Túto skutočnosť som ohlásil na polícii v Medzilaborciach a podal som trestné oznámenie za ohováranie a falšovanie listín."
Rim oponuje: "Nijaký podpis som nefalšoval!" Falšovanie vylúčil aj Peter Barna, bývalý vedúci resocializačného zariadenia v Repejove: "V sťažnosti je všetko presne tak, ako som toho bol svedkom. Starosta pána Rima vyhodil len preto, lebo mu jasne povedal, že podporia jeho protikandidáta."
Vychovávateľ: Namiesto maródky mám absenciu
Kislanová potvrdila, že Rim je ďalej zamestnancom zariadenia. Po ukončení maródky podľa nej môže pracovať ďalej.
Rim hovorí: "Prišiel som do práce. V knihe dochádzok som zbadal, že v čase mojej práceneschopnosti, ktorú som riaditeľke riadne oznámil, mám absenciu. Starosta mi už dnes robotu nezadal."
Starosta nám svoju verziu udalostí odmieta povedať napriek opakovaným výzvam.
Vychovávateľ: Neviem, čo mám robiť
Pre Rima je záhadou je aj systém prideľovania práce. Podľa Kislanovej zamestnancom môže starosta prideľovať prácu na základe dohody medzi obcou a neziskovkou. Podľa nej s tým súhlasili všetci zamestnanci a vie o tom aj úrad práce v Stropkove. Rim, ktorý zatiaľ nedostal ani výplatu za august, o dohode medzi neziskovkou a obcou nič nevie: "Nepodpísal som žiaden dodatok zmluvy, ktorým by som súhlasil s verejno-prospešnými manuálnymi prácami pre obec Repejov alebo faru s tým, že mojím šéfom na pracovisku je starosta. Ak sa veci nedajú do poriadku, obrátim sa na aj na inšpektorát práce. Trestnými podaniami ma nikto nezastraší."
Kislanová nám potvrdila, že Pavel Cipka ako starosta obce je spolu s poslancami v orgánoch neziskovej organizácie. Od roku 2003 bol aj riaditeľom neziskovky Cesta životom, ktorej protežovanie pri dotáciách z ministerstva práce vyčítali médiá poslankyni Národnej rady Jany Vaľovej (Smer-SD), čo poprela. Od februára tohto roku je z registra neziskoviek vymazaná. Zlúčila sa s neziskovkou Spoločne za zdravím.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín