Vo väčšine miest a obcí už volebné komisie prešli zoznamy kandidátov do obecných a mestských zastupiteľstiev a zaregistrovali ich. Sú medzi nimi aj zvláštne prípady. Niektorých v prípade zvolenia čaká rozhodnutie - byť poslancom alebo sa vzdať svojej práce.
SEČOVCE. Mnohí o možnom konflikte záujmov a nezlučiteľnosti funkcií nevedia, ďalší sa ho obávajú zbytočne. Odborníci radia, aby si potenciálni kandidáti preverili, čo ich čaká, ak sa stanú poslancami.
Ak chce byť poslancom, musí odísť z práce
Pavol Janec zo Sečoviec sa rozhodol kandidovať za poslanca do 12-členného mestského zastupiteľstva. Keďže nie je v žiadnej politickej strane, zbieral podpisy obyvateľov pod petíciu. V podmienkach Sečoviec ich v súlade so zákonom potreboval 200. Prekvapenie ho čakalo, keď kandidátne listiny zaniesol na radnicu.
"Len tak bokom mi povedali, že ak sa stanem poslancom, budem si musieť vybrať - buď mandát alebo odchod z práce. Vysvetlili mi, že som zamestnancom obce a to je s funkciou poslanca nezlučiteľné. Pritom nepracujem na úrade, ale v Technických službách mesta. Nechce sa mi to veriť, veď potom by nemohol byť poslancom nikto - učitelia, pracovníci kultúrneho strediska ani ľudia z mestských podnikov či rozpočtových a príspevkových organizácií."
Zamestnanci mestských organizácií poslancujú bežne
Surfovanie po webových stránkach okolitých miest mu dáva za pravdu. V zastupiteľských zboroch sme narazili na viacero poslancov, ktorí sú aj zamestnancami v organizáciách riadených mestom.
V Trebišove v poslaneckých laviciach sedí námestník riaditeľa Technických služieb, vedúci správy rekreačných zariadení mesta, zamestnanec mestského kultúrneho strediska či pracovníci Mestského bytového podniku, ktorý je 100-percentnou eseročkou mesta.
V Michalovciach sme našli správcu cintorína, ktorý patrí pod Technické služby mesta a niekoľko učiteľov základných škôl, ktoré zriaďuje mesto.
Prípad zamestnanca Technických služieb a zároveň poslanca sme našli aj v Humennom.
Všetko dôležité o komunálnych voľbách na východnom Slovensku nájdete tu.
Odborník: Poslancovať nesmú len zamestnanci obce
Ako to teda je? Podľa externého právnika Transparency International Slovensko Vladimíra Pirošíka nikto z nich nie je v konflikte záujmov: "Funkcia poslanca je nezlučiteľná len s funkciou štatutára rozpočtovej alebo príspevkovej organizácie zriadenej obcou."
To znamená, že poslancami nemôžu byť riaditelia Technických služieb, riaditelia škôl a školských zariadení či kultúrnych stredísk, ktoré zriaďuje mesto - ale len ak sú príspevkovou alebo rozpočtovou organizáciou mesta. Neplatí to, ak je niektorá z organizácií eseročkou mesta. Tam žiadny konflikt ani nezlučiteľnosť funkcií nehrozia. "Konatelia eseročiek, akciových spoločností, neziskových organizácií, verejných obchodných spoločností a komanditných spoločností, ktoré vlastní mesto, poslancami byť môžu," dodáva Pirošík.
Radových zamestnancov vymenovaných organizácií sa toto obmedzenie netýka vôbec, poslancami môžu byť učitelia, kultúrni pracovníci, zamestnanci Technických služieb atď.
Pirošík pripomína, že výnimkou sú zamestnanci obce: "Myslí sa tým zamestnanci obecného úradu."
Pavol Janec má napriek tomu problém, Technické služby mesta Sečovce nie sú rozpočtovou ani príspevkovou organizáciou ako je to v Trebišove či Michalovciach. Patria priamo pod mestský úrad a sú napojené na mestský rozpočet. Podľa Pirošíka je tým pádom zamestnancom obce a táto funkcia je s funkciou poslanca nezlučiteľná. Podobne sú na tom zamestnanci školských zariadení, ktoré nemajú právnu subjektivitu a sú napojené priamo na obecné rozpočty.
Fakty
Čo hovorí zákon
Funkcia poslanca je nezlučiteľná s funkciou
a) starostu,
b) zamestnanca obce, v ktorej bol zvolený,
c) štatutárneho orgánu rozpočtovej organizácie alebo príspevkovej organizácie zriadenej obcou, v ktorej bol zvolený
(Zdroj: Zákon o obecnom zriadení 369/1990)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín