VYŠNÉ NEMECKÉ. Veľvyslanec USA na Slovensku Theodor Sedgwick absolvoval v pondelok prvú návštevu východného Slovenska. Diplomat, ktorý je u nás od augusta, sa zaujímal o zabezpečenie schengenskej hranice. Navštívil Colný úrad v Michalovciach a hraničný priechod vo Vyšnom Nemeckom.
Zaujímali sa o odhaľovanie rádioaktívneho materiálu
Išlo už o druhú návštevu Američanov v priebehu tohto roka na východnej hranici. Vo februári si ju prezreli zástupcovia FBI a Ministerstva energetiky USA. Američanov zaujímalo najmä to, ako naši colníci odhaľujú nebezpečný jadrový a rádioaktívny materiál, ktorý môže pochádzať z krajín bývalého Sovietskeho zväzu. Slovensko je podľa nich možnou tranzitnou krajinou.
"Colný úrad predviedol praktické ukážky nasadenia mobilných inšpekčných skenovacích systémov, detektorov a zariadení na odhaľovanie jadrového a iného rádioaktívneho materiálu, ktorý využívajú pri svojej kontrolnej činnosti na hraniciach a vo vnútrozemí pri odhaľovaní nezákonne prevážaného tovaru," vysvetlila hovorkyňa Colného úradu v Michalovciach Klára Baloghová.
Praktické ukážky predvádzali colníci aj na spoločnom týždennom americko-slovenskom tréningovom projekte, ktorý sa uskutočnil vo februári. Prebiehal za účasti amerických zástupcov Veľvyslanectva USA na Slovensku, Ministerstva energetiky USA a FBI.
Sedgwick vysvetlil, že pre USA je dôležité efektívne odhaľovať nebezpečný jadrový materiál: "Na svete momentálne ešte sú rádioaktívne materiály, ktoré nie sú nikde evidované. Nachádzajú sa obzvlášť v krajinách bývalého Sovietskeho zväzu a my sa chceme uistiť, že sa nedostanú do nesprávnych rúk. Preto spolupracujeme s Colným úradom na Slovensku, keďže je zodpovedný za ochranu vonkajšej hranice Európskej únie. Poskytujeme nielen vybavenie, ale aj školenia. Slováci naozaj odvádzajú veľmi dobrú prácu. Keď sme tu mali školenie organizované spolu s FBI a našimi orgánmi činnými v trestnom konaní, tak Slováci boli uznaní za veľkých odborníkov na tomto poli a dokonca sa naši kolegovia z FBI vraj mnohému priučili. Išlo o niektoré typy zásahov, aké predviedli colníci."
Naše zariadenia chcú na hranici s Mexikom
Veľvyslanec sa zaujímal aj o techniku, ktorú americká strana darovala našej colnej správe. Prezrel si systémy, ktoré sú určené na kontrolu vozidiel, osôb a tovaru.
Špeciálne zariadenia, ktoré vyvinuli na Slovensku a používajú na odhaľovanie nelegálnych migrantov, chcú Američania použiť na hraniciach s Mexikom. Ide o systém Ralen, ktorý odhaľuje na báze ľudského biopoľa nelegálnych migrantov. Vie rozlíšiť ľudské biopole od zvierat. Nájde tak človeka ukrytého v nákladnom aute alebo vozni. "Sme v trochu inej pozícii, keďže naše hranice sú obrovské. Vy tu máte 97 kilometrov, ktoré musíte strážiť. U nás je to oveľa viac. Nie sme stopercentne schopní odkontrolovať všetko, čo nám cez hranice ide, ale snažíme sa. V budúcnosti na to budeme používať technológiu, ktorá bola vyvinutá na Slovensku - systém Ralen," uzavrel Sedgwick.
Colníci. Na odhaľovanie rádioaktívneho materiálu používajú aj techniku od Američanov. Foto: mipo
Autor: Milan Potocký
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín