Štyri kostoly v jednom meste asi raritou nie sú. Ale čo ak stoja v dedinke s 530 obyvateľmi? Počítate správne - na každý kostol pripadá asi 130 veriacich. Touto kuriozitou sa môžu pochváliť Čeľovce, ktoré nájdete na mape Trebišovského okresu.
ČEĽOVCE. Kto neverí, nech na trase zo Sečoviec na Slovenské Nové mesto odbočí pred Trebišovom na Nový Ruskov a Plechotice. Za nimi sa v rovnej krajine otvorí výhľad na Čeľovce. Spoznáte ich ľahko - narátate nad nimi 4 kostolné veže.
Pri prechádzke dedinou najskôr narazíte na jeden gréckokatolícky chrám, o čosi ďalej sú vedľa seba rímskokatolícky a reformovaný a na opačnom konci dediny ešte jeden gréckokatolícky.
Čeľovčan, 34-ročný Slavomír Lašák, priznáva, že vďaka tomu dedine prischol prívlastok "slovenský Vatikán". Vysvetľuje, že rímskokatolícky a reformovaný kostol sú staršieho dáta, rovnako ako jeden z gréckokatolíckych. Podľa webstránky obce reformovaný kostol postavili v roku v roku 1877. Rímskokatolícky murovaný začali stavať v roku 1802 a o 54 rokov k nemu pristavali vežu.
Jeden dali vybudovať Egrešania
Pán Lašák je gréckokatolík: "Tie dva naše chrámy majú svoje príbehy. Jeden je čeľovský a druhému ľudovo hovoríme egrešský." Zápletka má podľa neho pôvod v 19. storočí: "Kedysi Čeľovce aj Egreš patrili grófovi Cseleyovi, od ktorého je odvodený aj názov našej dediny. Podľa ústnej tradície jeho poddaní z Egreša nevedeli nájsť v dedine vhodný pozemok na výstavbu chrámu. Spojili sa s Plechotičanmi a časťou Čeľovčanov a vybudovali chrám na pozemku pána Rusnáka v Čeľovciach. Dokončili ho niekedy medzi vojnami. My sme vtedy už chrám mali - preto sú dva."
S úsmevom spomína, že keď mal 13 rokov a chodil miništrovať, neraz zostal v pomykove, do ktorého má ísť: "Raz bol v jednom, inokedy v druhom."
"Druhý" chrám nedávno opäť vysvätili
Perličkou je, že dnes už vlastný chrám majú aj v Egreši. So stavbou začali za totality v roku 1968, potom práce na kostole museli prerušiť. Dokončili a posvätili ho po nežnej revolúcii - v roku 1990. Novinkou je, že "egrešský" chrám v Čeľovciach absolvoval nedávno generálnu rekonštrukciu: "Slávnostná vysviacka bola predminulú nedeľu za účasti vladyku Milana Chautura. Boli tam aj všetci veriaci bez rozdielu konfesie. Vyzdobený je dodnes."
Vzácnosťou je, že v chráme sa momentálne nachádzajú sväté ostatky biskupov Gojdiča a Hopku.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín