Študenti Strednej odbornej školy technickej (SOŠT) v Michalovciach majú od piatka k dispozícii špeciálne vyučovacie zariadenie. Na škole otvorili nové robotizované pracovisko, ktoré je zamerané na automatizované riadenie výroby. Je prvé svojho druhu na školách v pôsobnosti Košického samosprávneho kraja. Jednotlivé výrobné procesy a úkony sa učia študenti ovládať programovaním a prostredníctvom robota. Špeciálne vybavenie stálo vyše 66-tisíc eur.
MICHALOVCE. Michalovskí študenti sa budú vzdelávať aj na špeciálnom robotizovanom pracovisku. Učebňa je vybavená robotom, montážnou stanicou, dopravnou linkou a triedičkou na finálne výrobky. Žiaci sa ho naučia polohovať a programovať, zoznámia sa s princípmi pneumatických, elektrotechnických a elektronických prvkov automatizačnej techniky. "Zvýši technickú úroveň školy a zvýši záujem zo strany absolventov základných škôl a ich rodičov o technické odborné vzdelávanie a v neposlednom rade zvýši našu odbornú úroveň. Naši absolventi sa po ukončení škôl budú vedieť lepšie uplatniť v praxi," vysvetlil riaditeľ školy Jaroslav Kapitan.
Robotizované pracovisko je súčasťou Centra odborného vzdelávania, ktoré pri SOŠT funguje od minulého školského roka. Pripravuje študentov v oblasti informatiky, automatizácie a elektrotechniky. Hovorkyňa predsedu KSK Zuzana Bobriková upresnila, že možnosť na ďalšie vzdelávanie a doškoľovanie v centre odborného vzdelávania majú aj partnerské firmy a ďalšie školy s podobným zameraním. "Taká je idea všetkých centier odborného vzdelávania pri stredných školách v zriaďovateľskej pôsobnosti KSK. Zatiaľ ich funguje šesť a záujem o zriadenie majú ďalšie školy, ktoré musia splniť prísne kritériá," uviedla Bobriková.
Vybavenie za 66-tisíc eur
Strednú odbornú školu technickú navštevuje 1 300 žiakov. Robotizované pracovisko bude k dispozícii 500 študentom. "Ide o odbory z oblasti elektrotechniky," dodal riaditeľ. Škola plánuje od budúceho školského roku vytvoriť nový študijný program zameraný na robotiku. Riaditeľ upresnil, že robotizované pracovisko bolo financované z účelovej dotácie Ministerstva školstva SR vo výške 66-tisíc eur. Okrem robotizovanej linky je vybavené projektorom a počítačmi. Na úprave priestorov sa vlastnými prostriedkami a svojpomocnou prácou podieľala škola a zriaďovateľ. "Do budúcnosti chceme, aby sa tu mohli školiť aj iné školy. Mnohé tieto veci sa využívajú aj pri montážnych linkách," povedal Kapitan. Vysvetlil, že v súčasnosti má škola dobrú spoluprácu s firmami, ktoré pôsobia v regióne. "Veľmi úzku spoluprácu máme s tunajšími firmami BSH Drives and Pumps, s. r. o., Yazaki Wiring Technologies Slovakia, s. r. o., Unomedical, s. r. o. Vo výrobných procesoch používajú aj podobné technológie, ako má toto robotizované pracovisko. Študenti sa teda naozaj učia pre prax," vysvetlil riaditeľ.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín