V súčasnosti pracuje v závode 192 ľudí. V najbližších mesiacoch plánuje spoločnosť prijať ďalších takmer dvesto.
STRÁŽSKE. Minioceliareň v Strážskom začne čoskoro vyrábať. Vedenie spoločnosti Slovakia Steel Mills (SSM),
a. s., informovalo, že valcovňu spustia už o tri mesiace.
V oceliarni finišujú aj s výstavbou zariadenia na úpravu vody, ktoré bude dodávať vodu pre valcovňu a oceliareň. Investícia za 12 miliónov eur je tesne pred dokončením.
S výstavbou oceliarne začali v areáli bývalého Chemka Strážske pred dvoma rokmi. Náklady na výstavbu celej oceliarne dosiahnu vyše 220 miliónov eur. Fabrika sa nachádza na ploche 37 hektárov.
Už v súčasnosti zamestnáva 192 ľudí. Celkovo ich tu bude pracovať 389.
Šancu dostanú ľudia z regiónu
V Michalovskom okrese dosahuje celková miera nezamestnanosti vyše 22 percent. Bez práce je vyše 11-tisíc ľudí. Generálny riaditeľ spoločnosti SSM Ján Tušim vysvetlil, že šancu zamestnať sa majú ľudia, ktorí študovali alebo pracujú v elektrotechnickom, strojárskom a hutníckom priemysle.
Už v októbri plánujú prijať 87 zamestnancov, z toho 76 robotníkov a 11 technických pracovníkov. V oceliarni nájdu uplatnenie plánovači, technológovia, dispečeri, odlievači, taviči, operátori, žeriavnici a ďalšie profesie. Zamestnanci prijatí do oceliarne absolvujú špeciálne školenia.
V závode sa bude pracovať nonstop sedem dní v týždni. "Keďže ide o prácu na štyri zmeny, chceme, aby tu pracovali ľudia z blízkeho okolia. Už sme rokovali aj s autobusovými spoločnosťami. Je urobené miesto na autobusovú zastávku, aby tu boli aj spoje zo spádových oblastí," upresnil Tušim.
Ubezpečil, že v závode za vyše 220 miliónov eur by mali ľudia nájsť stabilnú prácu: "Táto fabrika sa presťahovať nedá, nie je to montovaná hala. Ľudia, ktorí si tu nájdu prácu a budú zodpovední, majú istotu až do penzie."
Fakty
Spoločnosť sa chce presadiť na trhu so stavebnou oceľou v 12 krajinách na troch kontinentoch. Plánovaná ročná produkcia by mala byť vyše 600-tisíc ton výrobkov v podobe tyčí, roxorov a drôtov. V závode bude prebiehať výroba elektrickým tavením kovového šrotu a následným valcovaním výrobkov z ocele. Produkty nájdu využitie v stavebnom priemysle.
Vstupnou surovinou bude oceľový šrot a surové železo. Prísun surovín bude do závodu zabezpečený prevažne železničnou dopravou cez súčasné koľajisko spoločnosti Chemko Strážske a novým koľajiskom oceliarne.
Firma očakáva, že v najbližších rokoch dôjde k oživeniu stavebníctva a produkcii stavebnej ocele. "Keď začneme vyrábať na trh, už sa to bude rozbiehať. Výrazný faktor je, že budeme mať najmodernejšiu fabriku v tomto regióne. Budeme schopní vyrábať o niečo lacnejšie. Mali by sme si priestor na trhu vydobyť," uzavrel Tušim.
mpo
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín