Vec oznámil polícii. Vniknutie do podzemia však súbežne nahlásili aj majitelia susednej firmy. Obe strany tvrdia, že pozemky nad pivnicou patria im. Prípad už vyšetruje polícia. Spor podľa všetkého skončí na súde. Podobných ťahaníc o vínne pivničky je na Zemplíne viac.
MALÁ TŔŇA. Vinohradnícku časť spoločnosti Galafruit v roku 2007 odkúpila firma Tokaj & Company, s. r. o. Podľa povereného riaditeľa Reného Kaminského súčasťou kúpy boli aj tri historické pivnice z 15. - 16. storočia, ktoré sú zapísané v zozname kultúrnych pamiatok. Kým prvé dve firma aktívne využíva, tretia stojí dlhšie nevyužitá. Má plochu 929 metrov štvorcových a jej 18 chodieb má spolu dĺžku 300 metrov.
Keď s konateľom firmy Martinom Spurným v sobotu vošli do podzemia, zažili šok: "Našli sme betónový múr. Vyrástol asi v polovici pivnice." Prebúrali ho a dostali sa na opačnú stranu podzemia. Zistili, že v pivnici vznikol nový vchod. "Je evidentne novšieho dáta ako naša pivnica, dokonca v ňom umiestnili senzor pohybu, ktorý sníma pohyb v našej chodbe." Netušili, kto múr postavil.
Vniknutie nahlásili obe strany
Vniknutie do pivnice konateľ ihneď nahlásil polícii. Zostal prekvapený, že rovnaký incident pred pár minútami ohlásil aj niekto iný. "Zistili sme, že tak urobil pán Macík, ktorému patria pivnice v susedstve. Pochopili sme, kto ten múr urobil. Je to opovážlivosť a bezočivosť. Tá pivnica tam stojí celé stáročia, každý v Tokaji vie, komu patrí!"
Zástupcovia Tokaj & Company polícii doložili, že na pivnicu majú list vlastníctva aj geometrické zameranie. Oba dokumenty má k dispozícii aj denník Korzár. V liste vlastníctva je okrem vstupného portálu aj zápis o vlastníctve pivnice. "Pokiaľ vieme, Macíkovci vlastníctvo k pivnici nedoložili," dodáva Kaminský.
Macikovci: Pozemky sú naše, teda aj pivnica
Mária Maciková z Tokaj Macik Winnery, s. r. o., má na incident presne opačný názor. Podľa nej do pivnice neoprávnene vnikli ľudia z Tokaj & Company. Vysvetlila, že celý svoj súčasný areál odkúpili od troch pôvodných majiteľov a vytvorili celok, ktorý prechádza katastrami Malej aj Veľkej Tŕne. "Vrátane pozemkov, na ktorých je vstupný portál do pivnice Tokaj & Company! Takže ak sa tadiaľ pohybujú cudzí ľudia, potrebujú na to naše povolenie."
Tvrdí, že pivnica, ku ktorej sa hlásia susedia, patrí im: "Pôvodným majiteľom našich pozemkov patrili aj pivnice pod nimi a užívali ich. Tým pádom je aj pivnica naša. Navyše, ku každej musí viesť prístupová cesta, čo oni nemajú. Patrí im len nadzemná stavba, z ktorej sa dá dostať do pivnice, ale na to je potrebné vlastniť aspoň meter štvorcový pozemku ako prienik do podzemia."
Svoje tvrdenia dokazuje listami vlastníctva na pozemky - ich história siaha až do 19. storočia. Pri porovnaní oboch listov čísla parciel sedia. S tým rozdielom, že vstupný portál majú Macíkovci na inej parcele, ktorá im tiež patrí.
Múr postavili, lebo sa báli krádeží
Na otázku, prečo pivnicu predelili múrom, keď je teda ich, Mária Maciková reagovala: "Tú časť chodieb nevyužívame. Dlho sme to neriešili, ale v poslednom čase nám tam začal niekto robiť diery a prebúravať sa dnu. Keďže je to prepojené s využívanými chodbami, kde máme víno a vzácne archívy, vybudovali sme betónový múr a chodby vybavili senzormi."
Práve senzory Macikovcov upozornili, keď do chodieb vstúpili ľudia z Tokaj & Company: "Po spustení alarmu syn volal políciu."
Spor asi rozlúskne až súd
Pani Macikovú mrzí, že situácia sa takto vyvinula: "Nikdy sme nemali medzi sebou spory. Kedykoľvek mohli prísť do firmy, mohli sme to riešiť inteligentným spôsobom a nie o polnoci vlámačkou, na základe čoho sme museli volať políciu." Potvrdila, že ak sa nedohodnú, neplánujú sa pivnice vzdať: "Potom nech rozhodne súd."
Ustúpiť však neplánuje ani Tokaj & Company. René Kaminský uviedol, že spoločnosť ihneď podnikla právne kroky na ochranu svojho majetku: "Podávame trestné oznámenie na prokuratúru za neoprávnený zásah do práva k užívaniu nehnuteľnosti." Súdu by sa chceli vyhnúť: "Ale ak to bude jediná možnosť, pôjdeme do toho."
Čo hovoria odborníci
Sporov o pivnice je v Tokaji viac
Prezidentka Združenia pestovateľov a výrobcov tokajských vín Magda Haburová potvrdila, že podobných sporov je v Tokaji viac: "Za socializmu to bolo tak, že pivnica patrila tomu, kto ju užíval. Po revolúcii pozemky nad pivnicami menili majiteľov a dnes už to nie je také jednoznačné. Do katastra nehnuteľností sa totiž zapisujú len pozemky a vstupy do pivníc." Dodala, že podobným sporom sa dá vyhnúť len tak, že si užívateľ pivnice vlastníctvo k nej právne ošetrí. Pomôckou môže byť geometrické zameranie pivnice.
Nezávislý odborník na spory o nehnuteľnosti Ján Farkaš potvrdil, že zápis podzemnej pivnice do katastra nehnuteľností sa nedá riešiť katastrálnym konaním: "Taký paragraf neexistuje. Kataster má pevné pravidlá na určenie toho, kto je čoho vlastníkom." Jediné, čo môže domnelý vlastník využiť, je paragraf 134 Občianskeho zákonníka o vydržaní. "Ale ak obe strany tvrdia, že pivnica patrí im, svojich práv sa môžu domáhať súdnou cestou cez určovaciu žalobu."
(lyv)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín