V Horovciach, Tušiciach a Tušickej Novej Vsi sa ropuchy zelené tlačia do pivníc, dokonca aj do kuchýň a spální.
MICHALOVCE. Obyvateľom obcí pozdĺž rieky Ondava nedajú spávať ropuchy zelené. Po povodniach sa premnožili a sú všade. Ľudia ich nachádzajú v záhradách, pred domami, ale aj v pivniciach, kuchyniach, na obecnom úrade a dokonca aj v spálni.
Obyvatelia obcí Tušická Nová Ves, Horovce a Tušice už vyše mesiaca zápasia s neodbytnými obojživelníkmi. Niekedy nestačí aj rýchle zatvárenie dvier. Žaby si nachádzajú rôzne štrbiny. Starostovia dotknutých obcí hovoria, že to jednoznačne súvisí s nedávnymi povodňami. Podľa zoológov sa snažia dotieravé ropuchy zazimovať.
Starosta: Dostanú sa všade
Starosta obce Tušice Ján Záhorský (SDKÚ) potvrdil, že problémy s ropuchami majú vo viacerých domoch. "Je ich veľa a dostanú sa všade. Ešte som to nezažil. Musí to súvisieť s povodňami, ináč si to neviem vysvetliť. Dostali sa nám aj na obecný úrad do kuchynky," vysvetlil Záhorský.
Problémy majú aj v susednej obci Tušická Nová Ves. "Tlačia sa nám aj na obecný úrad, ako je hlavný vchod. Ja s tým problém nemám, ale pracovníčka úradu sa ich stále zľakne. Jednému obyvateľovi obce sa dokonca dostali až do spálne. Jednoducho treba stále zatvárať dvere. Niekedy to nestačí, lebo si nájdu štrbiny. Ešte nikdy sme ich toľko nemali. Určite to súvisí s povodňami. Ľudia mali zaplavené záhrady a pivnice," vysvetlil starosta Tušickej Novej Vsi Ivan Blažej (SDKÚ).
Obyvatelia majú s ropuchami problémy aj v noci. Po zotmení nastáva doslova žabí koncert. "Vtedy je ich najviac, asi vychádzajú za potravou. Sú na chodníkoch, všade," dodal starosta.
Sú ako myši. Tlačia sa dnu. Nechcú to chytať ani psy, ani mačky."
Andrej Eľko
Vynášajú ich vo vedrách
Problémy s ropuchami má aj 63-ročný Andrej Eľko z Tušickej Novej Vsi. Desiatky žiab sa mu dostali do pivnice. Zdržujú sa aj pred domom v blízkosti odkvapových rúr. "V noci stačí zasvietiť svetlo a sú všade. Musíme dávať pozor, aby sme na ne nestúpili," povedal.
Hoci sa rieka Ondava pred tromi mesiacmi priamo do obce nevyliala, pivnice zaplavila ľuďom spodná voda. "To je z tej mokroty. Tých žiab sa naliahlo strašne veľa. Trvá to už mesiac. Pchajú sa všade, kde je vlhko a voda. Najprv boli pri vode, ktorá stála na poliach. Teraz kde je nejaký otvor, vojdu aj do chyží. Sú ako myši. Tlačia sa dnu. Nechcú to chytať ani psy, ani mačky," povedal Andrej Eľko.
Zoologička: Snažia sa zazimovať
Zoologička Zuzana Argalášová zo Správy chránenej krajinnej oblasti (CHKO) Vihorlat vysvetlila, že ide o ropuchu zelenú. Upresnila, že tieto obojživelníky sa ešte pred výrazným ochladením a prvými mrazmi snažia zazimovať. Vyhľadávajú najmä diery v zemi a skrýše pod veľkými kameňmi.
"Je pravda, že tohto roku je ich viac. Možno to súvisí s počasím a s tým, že boli záplavy," povedala. Argalášová upresnila, že ľudia sa ropúch nemusia obávať. Živia sa najmä hmyzom a pre človeka sú neškodné.
Pivnice. Zemplínčania majú po povodniach vlhké pivnice. Do domov sa im tlačia ropuchy.
Záhrady. Doslova sa hemžia dotieravými obojživelníkmi.
FOTO - MILAN POTOCKÝ
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín