MICHALOVCE. Michalovskí poslanci schválili v júni tohto roka uznesenie o prenájme časti mestských striech na rozmiestnenia sirén.
Nové elektronické sirény mali rozmiestniť na budove Základnej školy T. J. Moussona, bývalej ubytovni Zekon a na budove Mestského úradu - B na Námestí slobody.
Za každú sirénu chcela samospráva ročné nájomné vyše 497 eur. Odbor civilnej ochrany a krízového riadenia Obvodného úradu v Michalovciach požiadal mesto o prehodnotenie uznesenia.
Úrad upozornil mesto, že montáž sirén sa uskutoční na celom Slovensku a Mestský úrad v Michalovciach je jediný, ktorý žiadal nájom.
V Michalovskom okrese majú namontovať 40 nových sirén. Michalovce a okolité obce majú varovať pred mimoriadnymi udalosťami. Mesto je v záplavovej oblasti Zemplínskej šíravy a v jeho katastri sa nachádzajú aj prevádzky, ktoré používajú amoniak a môže dôjsť k úniku nebezpečných látok.
Ministerstvo vnútra: Nie je to správne
Natália Hattalová z Komunikačného odboru Ministerstva vnútra SR vysvetlila, že neevidujú žiadne prípady, keď obvodné úrady na Slovensku musia platiť samosprávam prenájom za umiestnenie sirén. Nájom za umiestnenie sirén podľa nej ani platiť nemôžu.
"Obce a mestá majú na základe zákona povinnosť vykonávať hlásnu službu, teda zabezpečovať včasné varovanie obyvateľstva a vyrozumenie osôb na svojom území. Na to im štát prostredníctvom ministerstva vnútra vytvára podmienky výstavbou a zabezpečovaním prevádzky sirén.
Preto určite nie je správne, ak samospráva vyžaduje od štátu za umiestnenie sirén na nehnuteľnostiach v ich majetku finančné prostriedky. Navyše štát im za prenájom sirén ani nájom nemôže platiť," vysvetlila hovorkyňa rezortu vnútra.
Štát môže za rozmiestnenie sirén zaplatiť len výnimočne, aj to jednorazovo. "Právnické osoby požadujú jednorazovú peňažnú náhradu za umiestnenie sirény len výnimočne, prípad, že by samospráva požadovala jednorazovú úhradu sa doposiaľ nevyskytol. Právnické a fyzické osoby zväčša rešpektujú, že prostriedok varovania slúži aj na ich ochranu. V neposlednom rade nežiadajú náhradu aj z dôvodu, že je potrebné doložiť rozsah obmedzenia vlastníckeho práva na základe odborného posudku," upresnila Hattalová.
Dodala, že obvodný úrad podľa zákona o civilnej ochrane obyvateľstva rozhoduje o umiestnení technických prostriedkov informačného systému civilnej ochrany na nehnuteľnostiach právnických a fyzických osôb. Ministerstvo vnútra má vyčlenené finančné prostriedky len na prípadné uhradenie jednorazového finančného odškodnenia.
"Ide o ojedinelé prípady, keď pri výstavbe sirén nie je možné využiť nehnuteľnosť v správe majetku štátu alebo samosprávy," dodala Hattalová.
Na Slovensku je umiestnených približne dvetisíc sirén varovacej a vyrozumievacej siete civilnej ochrany a ďalších 800 sirén autonómnych systémov varovania obyvateľstva a vyrozumenia osôb ako sú chemické prevádzky, atómové elektrárne, vodné stavby.
Mesto uznesenie zrušilo, chce len symbolické euro
Michalovská samospráva koncom augusta sporné uznesenie napokon zrušila. Vedúci odboru hospodárenia s majetkom Mestského úradu v Michalovciach Jozef Doležal vysvetlil, že pri určení výšky nájmu sa mesto riadilo platným všeobecne záväzným nariadením (VZN) z roku 2007.
To určuje sadzby a stanovuje podmienky aj za prenájom nebytových priestorov a sadzby pri umiestnení antén na strechách budov ako ceny analogickej, v zmysle ustanovení zákona o majetku obcí.
"Nakoľko VZN o sadzbe za umiestnenie sirény nepojednáva, v čase platnosti tohto VZN zatiaľ nebolo pojednávané o požiadavke na umiestnenie takýchto sirén.
Následne Obvodný úrad Michalovce požiadal o prehodnotenie uznesenia mestského zastupiteľstva, ku ktorej mesto pristúpilo ústretovo a na najbližšom zasadnutí mestského zastupiteľstva prerokovalo prenájom striech za účelom umiestnenia sirén ako prípad hodný osobitného zreteľa.
Nakoľko prenájom majetku v zmysle Zásad hospodárenia a nakladania s majetkom mesta musí byť odplatný, určilo mestské zastupiteľstvo symbolickú cenu prenájmu 1 euro ročne za každú sirénu," uzavrel Doležal.
FAKTY
Na čo slúžia sirény
Na zabezpečenie varovania obyvateľstva vláda schválila Koncepciu varovania obyvateľstva a vyrozumenia osôb v Slovenskej republike. V súlade s koncepciou sa na obývanom území Slovenskej republiky rozmiestňujú sirény, ako hlavný prostriedok varovania obyvateľstva.
Na území, ktoré nie je priamo ohrozené, musí byť zabezpečené minimálne 80-percentné pokrytie obývaného územia účinným signálom sirén, pričom sa prihliada na hustotu osídlenia.
Na potenciálne ohrozenom území chemickou výrobou, atómovou elektrárňou, vodnou stavbou a podobne musí byť zabezpečené 100-percentné pokrytie územia účinným signálom sirén. Konkrétne rozmiestnenie sirén sa vykonáva na základe projektov akustického pokrytia územia, kde sú východiskovými údajmi hladiny hluku, druh zástavby a konfigurácia terénu.
mpo
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín