Po pitve sa o ich telá museli bleskovo postarať obce.
NOVÁ SEDLICA/STAKČÍN. Na rozhraní augusta a septembra nelegálne prekročili hranice dve mladé cudzinky, ktoré nezvládli prudké ochladenie a dážď.
Podľa toho, kde našli ich telá, sa v posledných minútach života buď samy alebo so skupinou snažili dostať k pomoci.
"Podľa pitevnej správy zomrela 31. augusta. Našli ju na turistickom chodníku. Ešte v ten deň ju vzali na pitvu, potom telo autom priviezli k nám," povedal starosta Novej Sedlice Michal Runčák (HZDS) o migrantke, ktorá skonala na katastrálnom území obce.
Dodal, že sa ani nedozvedel, kto vlastne mŕtvolu našiel: "Len to viem, že mala okolo 32 rokov."
Agnesa Kopernická, hovorkyňa Riaditeľstva hraničnej polície Sobrance, po náleze tela informovala, že šlo o černošku, ktoré pri sebe nemala doklady totožnosti.
"Prevoz tela hradila polícia. My sme kúpili v Snine rakvu, vykopali hrob na našom cintoríne. Vyšlo nás to na 150 eur," povedal Runčák.
Vysvetlil, že hoci nepoznali jej vierovyznanie, neodpustili by si, ak by nebohú pochovali bez prejavu úcty: "V tichosti, ale dôstojne ju pochoval kňaz. Je už štvrtou migrantkou, čo sme tu pochovali."
Ďalšiu mŕtvolu mladej ženy našli na území vysídlenej obce Veľká Poľana. Ani ona nemala pri sebe doklady. Lekár na mieste po obhliadke tela nepotvrdil smrť cudzím zavinením. Viac mala určiť pitva.
"V pitevnej správe bolo napísané, že zomrela od vyčerpania a podchladenia," povedal nám starosta obce Stakčín Ján Kerekanič (Smer).
Poľovnícka chatka, pri ktorej telo našli, je v katastri tejto obce. Telo nebohej podrobili pitve v Prešove. "Pochovanie sme podľa súčasnej legislatívy hradili z obecných peňazí. Aj my sme kúpili rakvu, vykopali hrob na našom cintoríne, tam, kde pochovávame nelegálnych migrantov. Vyšlo nás to na 331 eur."
Hrobárovi stískalo srdce
"Len sme zabalené telo preložili do rakvy. Nikto ju nevidel, nič nám o nej nepovedali. Len toľko viem, že bola asi aziatka. Bolo to také útle žieňa. Mala nad 20 rokov. Také to bolo smutné. Kopali sme hrob a ona tu tíško ležala. Poviem, ťažko mi bolo, chúďa dievča. Čo asi prežila?" povzdychol si Ján Zubaľ, správca stakčínskeho cintorína. "Je už piata migrantka, čo tu leží."
Starosta dodal, že šlo o civilný pohreb, bez kňaza. "Ja chodím na pohreby s naším farárom. Viem, čo treba povedať, ako sa pomodliť. Tak som jej nad hrobom povedal všetko, čo sa patrí. Pekne sme sa s ňou rozlúčili. Kým doniesli kríž, čo sme objednali, urobil som len taký z konárov, aby tu neostala v hrobe bez kríža. Aby bolo vidno, že tu leží človek," povedal Zubaľ.
O hrob Inda sa v Uliči vzorne starajú
Ázijka na stakčínskom cintoríne je rovnako neznámou osobou ako predchádzajúci štyria migranti, ktorí tu ležia. Našli ich bez dokladov, nikto ich tu nikdy neprišiel hľadať.
"Muž, ktorý je pochovaný na našom cintoríne, je Ind. Našli ho v lese asi pred ôsmimi rokmi, keď boli veľké horúčavy. Mal pri sebe pas," povedal Ján Holinka (SDKÚ), starosta obce Ulič.
Obec nebohého tiež pochovala na vlastné náklady. Myslia na neho aj teraz. "O hrob sa staráme, keď klesne. Samozrejme, pravidelne pri ňom vykosíme. Teraz sme osadili nový kríž. Ten starý sa už zničil" doplnil starosta.
Arménka chodí na bratov hrob
"My máme pochovaných dvoch neznámych migrantov, ktorých našli pod Kremencom a jedného Arména, ktorého našli v lese zamrznutého. Vieme o ňom všetko. Raz v roku tu totiž príde na hrob jeho sestra z Arménska. Bola už dva roky po sebe. Toho roku však neprišla, neozvala sa nám. Stále dookola opakovala, že nechápe, prečo emigroval. Vraj mu tam u nich nič nechýbalo," dodal Runčák.
Starostovia z Polonín nad tým, že obce musia zaplatiť pochovanie neznámych cudzincov, veľmi nešpekulujú. "Taká je realita," podotkol Kerekanič.
Runčák dodal, že sa spočiatku snažili, aby náklady uhradil štát, nie dedina z chudobného pohraničia. "Poslal som na ministerstvo vnútra faktúry za pochovanie. Nikto na ne nereagoval. Čakám, že sa aspoň ozvú. Už šesť rokov," trpko dodal.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín