Vodohospodári počas povodní narýchlo kúpili špeciálne zábrany, z ktorých sa dá postaviť prenosná hrádza. Použiť ich už nestihli. V budúcnosti majú chrániť Trebišov pred veľkou vodou z Ondavy, poslúžia aj pri ochrane vodohospodárskych stavieb.
KOŠICE/TREBIŠOV. Špeciálne prenosné protipovodňové bariéry zakúpil počas posledných povodní košický odštepný závod Slovenského vodohospodárskeho podniku. Švédskej firme Geodesign AB za ne zaplatil takmer 146-tisíc eur.
Mobilné hradenie plánovali previezť na Ondavu, kde 18. mája povodňová vlna pretrhla hrádzu a voda ohrozovala okrajové časti Trebišova, hlavne Paričov. Zariadenie sa malo osadiť na korunu kamennej provizórnej prehrádzky, ktorú vybudovali v mieste prietrže, aby sa zabránilo jej prípadnému preliatiu.
Hradenie im dodali, už ho nepoužili
"Po opadnutí prvej povodňovej vlny bola podľa meteorologických predpovedí očakávaná ďalšia povodňová vlna. Technický štáb prijal rozhodnutie, ktoré si vyžadovala naliehavosť riešenia kritickej situácie s prihliadnutím na ďalší vývoj a možné následky," hovorí Stanislav Dobrotka, technický námestník košického závodu Slovenského vodohospodárskeho podniku.
Zmluvu podnik uzavrel 2. júla. Kým mu firma hradenie dodala, voda v Ondave opadla.
Ochránia mesto aj stavby
Námestníčka trebišovského závodu SVP M. Kolesárová vysvetlila, že v čase prvej vlny povodní mali na ochranu ohrozeného Paričova k dispozícii 700-metrovú protipovodňovú stenu, ktorú im zapožičali zo štátnych hmotných rezerv.
Išlo o špeciálne vaky, ktoré sa napustili vodou. Neskôr ich previezli do inej časti Slovenska. Vzhľadom na vyhrotenú povodňovú situáciu v meste vodohospodári objednali 300 metrov protipovodňových bariér.
"Tie už patria SVP, nie štátu. Použiť sme ich už nemuseli. Momentálne sú zložené v depozite na Paričove a pripravené na okamžité použitie," vysvetlila Kolesárová.
Bariéry majú prioritne slúžiť ako súčasť protipovodňovej línie, ktorá bude chrániť mesto Trebišov pri narušení hrádzí na riekach Ondava aj Trnávka. Kolesárová dodáva, že sú jediné v Košickom kraji.
V prípade potreby môžu putovať všade, kde to bude súrne. Mimo povodní sa dajú použiť aj pri opravách hrádzí - pri zvýšených prietokoch dokážu ochrániť stavenisko pred vodou.
Nakupovali bez súťaže
Podnik špeciálne hradenia obstaral rokovacím konaním bez zverejnenia, teda bez súťaže. Vodohospodári sa odvolali na mimoriadnu situáciu, pri ktorej zákon dovoľuje štátnym inštitúciám nakúpiť tovary týmto spôsobom.
Tvrdia, že pre ohrozenie majetku aj ľudských životov v postihnutej oblasti nemali na vypísanie tendra čas. Vybraný dodávateľ bol navyše podľa nich jediným zástupcom výrobcu požadovaného typu povodňového hradenia na Slovensku.
Bariéry
Pomohli po celej Európe
Protipovodňové bariéry pozostávajú z kovovej podpory v tvare "V", na ktorú sa umiestni europaleta a na ňu špeciálna plastová membrána. Základný prvok dokáže zvýšiť hrádzu až o 95 cm, jeho nadstavením sa dá dosiahnuť ochrana až do výšky 180 cm. Konštrukčne sú stavané tak, že odolajú väčšiemu tlaku vody ako bariéry z vriec s pieskom.
Viac ako 11 kilometrov bariér majú k dispozícii vo Švédsku, Nemecku, Anglicku a Austrálii a Holandsku, kde ich v minulosti použili počas záchranných prác. Výhodou je jednoduchá a rýchla manipulácia. Keď boli vo februári 1999 povodne v Kolíne nad Rýnom, asi 500 metrov bariér museli postaviť v extrémnom daždi a vetre na asfaltový chodník - 18 ľudí to zvládlo za 5 hodín. Priesak vody cez ne bol minimálny.
lyv
Autor: lyv
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín