Hoci držitelia preukazu ZŤP majú parkovanie zadarmo, ich príbuzní, ktorí ich odvezú na vyšetrenie a opúšťajú parkovisko, už nie. Neplatia iba vtedy, ak sa v aute nachádza telesne postihnutá osoba s preukazom. Podľa pracovníkov technických služieb je toto opatrenie nevyhnutné. Mnohí vodiči sa na odvoz postihnutých len vyhovárajú, aby neplatili. Kto zaplatí alebo nie, to je na posúdení obsluhujúcich pracovníkov rampy.
MICHALOVCE. Poplatok za parkovanie na najväčšom parkovisku v centre mesta vyberajú Technické a záhradnícke služby mesta Michalovce. Parkovisko využívajú denne desiatky pacientov, ktorí smerujú na vyšetrenia do budovy polikliniky. Za parkovanie sa platí až pri výjazde z parkoviska.
Od poplatku je vodič auta oslobodený len v prípade, ak opustí parkovisko do 10 minút, alebo ak sa v aute nachádza aj osoba s ťažkým zdravotným postihnutím a je držiteľom preukazu ZŤP.
A v tom je podľa vodičov často problém. Niektorí šoféri pacientov odvezú na vyšetrenia a z parkoviska odchádzajú sami. Vracajú sa po nich až po vyše hodine. Pri výjazde z parkoviska preto musia zaplatiť.
Predsedníčka: Často je to prísne
Okresná organizácia Slovenského zväzu telesne postihnutých v Michalovciach združuje 562 členov. Patria medzi nich aj hendikepovaní ľudia z okresu Sobrance. Predsedníčka organizácie Eva Lechmanová potvrdila, že mnohí z nich absolvujú vyšetrenia na poliklinike v Michalovciach.
Niektorí členovia sa na platenie parkovného sťažovali. "Je to o prístupe. Obsluha na parkovisku pred poliklinikou to berie prísne. Sú aj takí, ktorí neostávajú s príbuzným na vyšetreniach, vrátia sa po neho a musia platiť. Preukaz ZŤP, ktorý umožňuje vstup zadarmo, sa nevzťahuje na auto, ale na človeka," vysvetlila Lechmanová.
Poslanec: Treba to napraviť
Na problém upozornil na rokovaní mestského zastupiteľstva poslanec Mirko Gejguš (SDKÚ): "Parkovanie pri poliklinike využívajú na návštevu zdravotníckeho zariadenia. Tam je im obmedzené bezplatné parkovanie, pokiaľ sa v aute nenachádza osoba ťažko postihnutá. Nemajú osoby, ktoré sprevádzajú ťažko postihnutého občana, ktorý ide za zdravotným ošetrením, nárok na to, aby motorové vozidlo parkovalo bezplatne? My nevieme túto normu takto upraviť? Ak sprevádzajúca osoba ho ponechá na ošetrení, vychádza z parkoviska a zdrží sa viac ako desať minút, musí byť spoplatnená? Toto je nesúlad, ktorý skutočne treba napraviť."
Samospráva špeciálne nariadenie k parkovaniu nepripravuje. Primátor Viliam Záhorčák (Smer) hovorí, že posúdenie celej situácie je na pracovníkoch, ktorí obsluhujú rampu na parkovisku.
"Ja si myslím, že to je len o komunikácii medzi tým, kto odchádza z parkoviska, kto takúto osobu sprevádza, a medzi daným zamestnancom. To ani nie je nejako potrebné špecifický upravovať, len aby sa tam jednoucho zohľadnilo to, že naozaj odišiel a vráti sa po toho dotyčného. Toto sú konkrétne medziľudské vzťahy, ktoré, myslím si, technické služby budú vedieť zabezpečiť," vysvetlil primátor.
Vodiči to zneužívajú
Pracovníčka technických služieb obsluhujúca zariadenie hovorí, že mnohí vodiči zneužívajú výhody telesne postihnutých obyvateľov a držiteľov preukazov ZŤP.
"Len aby nezaplatili, vyhovárajú sa, že na vyšetrení majú príbuzného, a že sa po neho do dvoch hodín vrátia. Samozrejme, už neprídu. Preto je dôležité, aby s nimi sedel v aute držiteľ preukazu. Navyše výjazd z parkoviska je do desiatich minút zadarmo. Za ten čas môžu pacienta vyložiť a bezplatne parkovisko opustiť," dodala obsluha parkovacej rampy.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín