Múry v Michalovciach si včera dopoludnia prezrel aj verejný ochranca práv na Slovensku Pavel Kandráč. Navštívil aj obyvateľov neďalekej osady Angi mlyn, kde žije približne 1 800 Rómov. Kandráč hovorí, že neprišiel kvôli múrom. Viac ho zaujímala situácia a atmosféra, ktorá vládne medzi obyvateľmi sídliska a rómskou komunitou.
MICHALOVCE. Verejný ochranca práv Pavel Kandráč si prišiel osobne z Bratislavy prezrieť múry, ktoré postavila michalovská samospráva a najnovšie aj spoločenstvo vlastníkov bytov.
Ombudsman v sprievode michalovského viceprimátora Benjamína Bančeja (Smer) navštívil aj obyvateľov osady na Mlynskej ulici. Hoci si ombudsman prezrel múry, hovorí, že neboli hlavným cieľom jeho cesty. "Neprišiel som pozrieť múry, ale situáciu. Ja nie som odborník na stavby. Vyjadrím sa, až sa mi všetko uleží, uvidíme ešte ďalšie. Dám aj oficiálne stanovisko," povedal ombudsman pred múrom, ktorý dali pred dvomi mesiacmi postaviť obyvatelia bytovky na Leningradskej ulici.
Kancelária verejného ochrancu práv už na základe informácií z médií o postavení betónového múru v Michalovciach požiadala mesto o predloženie písomného stanoviska a o zaslanie fotokópií relevantných dokladov, ktoré sa týkajú stavby betónového múru.
Múry zaujali politikov aj médiá
Múry v Michalovciach opäť vyvolali celospoločenskú diskusiu o problémoch, ktoré sa dotýkajú nielen ľudí žijúcich v osadách, ale aj v ich susedstve. Múry si nedávno prezrel aj splnomocnenec vlády SR pre rómske komunity Miroslav Pollák. Múry sú podľa neho výsledkom dlhodobého zanedbávania a neriešia problémy, ktoré vyústili do extrému.
Prezrela si ich aj štátna tajomníčka ministerstva práce Lucia Nicholsonová (SaS). Tajomníčka tvrdí, že chápe obyvateľov, ktorí sa poskladali na posledný múr. "Ja chápem obyvateľov paneláku, bytovky, ktorí prakticky už nemali iné riešenie ako toto. To znamená poskladať sa z vlastných peňazí a postaviť takéto oplotenie, múr. V skutočnosti sa zasa za drahé peniaze riešia len dôsledky a nie príčiny. Riešenie tých príčin nie je na obyvateľoch bytovky, ale na štáte, ktorý sa musí prestať zbavovať zodpovednosti," povedala Nicholosonová.
Spolu s Pollákom sa zhodli, že múry problémy, ktoré vypukli medzi rómskou menšinou a miestnym obyvateľstvom do budúcnosti nevyriešia. "Vidím to ako evidentne zanedbané dlhodobé riešia týchto problémov, ktoré vypučali až do takého extrému, že ľudia sami od seba vlastne začali riešiť situáciu na obranu," povedal Pollák.
Okrem politikov a aktivistov sa pri múroch za posledné týždne vystriedali nielen slovenské, ale aj zahraničné médiá. Pred pár dňami o nich natáčali reportáž aj televízie z Maďarska a Poľska.
Posledný múr postavili nájomníci
Na sídlisku Východ v Michalovciach pribudol posledný betónový múr v polovici júna. Obyvateľom osady Angi mlyn znemožňuje skracovať si cestu do mesta cez trávnik pomedzi bytovky. Múr postavilo spoločenstvo vlastníkov bytov z Leningradskej ulice. Je vysoký dva metre a dlhý približne dvadsaťpäť metrov.
Nadväzuje na múry, ktoré pred polrokom postavila pozdĺž sídliska miestna samospráva. Na posledný múr sa poskladali nájomníci. Jeho výstavba stála približne 3-tisíc eur. S výstavbou súhlasilo 56 rodín. Obyvatelia sídliska Východ si múry pochvaľujú. Hovoria, že zabraňujú osadníkom znečisťovať ich okolie. Nedochádza podľa nich aj k poškodzovaniu zaparkovaných áut a rozbíjaniu okien na bytovkách.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín