Hoci na cintoríne robia len menšie úpravy a údržbu, zacvakajú rovnako ako väčšie kamenárske firmy. Poslanci kritizujú mesto, že vyšlo v ústrety veľkým firmám. Živnostníci upozorňujú, že zvýšenie poplatkov sa premietne do cien pre zákazníkov.
MICHALOVCE. Vedenie mesta vyšlo v ústrety veľkým kamenárskym firmám. Presadilo, aby drobní podnikatelia a živnostníci, ktorí robia na pomníkoch údržbu a menšie opravy, platili za vstup na cintorín rovnako ako veľké firmy, ktoré vchádzajú do areálu autom. Poslanci schválili nariadenie o výstavbe, správe, údržbe a prevádzkovaní pohrebísk na území mesta. Po novom musia firmy a živnostníci, ktorí vstupujú na cintorín s podnikateľskými aktivitami, zaplatiť na deň desať eur. Doteraz to bolo necelých 5.
Opozícia: Zvýšenie poplatkov je neférové
Poslanec Martin Pado (SDKÚ-DS) s postojom mesta zásadne nesúhlasí: "Nechápem, prečo sa má rovnaký poplatok desať eur platiť pri vstupe s cieľom drobných opráv a prác, ak zhotoviteľ preukáže, že cena jeho práce je nižšia ako 500 korún (16,5 eura) a navyše vchádza bez vozidla. Nesúhlasím, aby ten, čo ide urobiť drobnú opravu s jedným vedierkom a kelňou v ruke, mal platiť rovnako ako veľké firmy. Zvýšenie o sto percent považujem za neférové."
Mesto: Vyhoveli sme podnikateľom
Vedenie mesta potvrdilo, že zavedenie jednotného poplatku bolo iniciatívou firiem, ktoré podnikajú v kamenosochárstve. Návrh malo predložiť mestu desať podnikateľov, ktorí pôsobia v okrese Michalovce.
"Možno prvýkrát pri všeobecne záväznom nariadení všetci desiati, ktorí podpísali žiadosť o prehodnotenie, ma prosili, aby sme zrušili päť eur, že oni chcú jednotný poplatok. Rešpektoval som požiadavku skupiny podnikateľov, ktorí vykonávajú tieto činnosti," povedal zástupca prednostu Gabriel Dorič.
Jednotný poplatok má vraj zabrániť špekulantom, ktorí auto odparkujú pred cintorínom a náhrobné kamene prenášajú na vozíkoch.
Vedúci strediska správy mestských cintorínov v Michalovciach Rudolf Klein s návrhom podnikateľov súhlasí. Potvrdil, že niektorí živnostníci sa pri väčších zákazkách vyhýbali poplatkom.
Primátor Viliam Záhorčák (Smer-SD) uviedol, že mesto chce nariadením predísť podobným problémom: "Firmy sa dožadovali, aby poplatky boli jednotné. Snažili sme sa všetkým vyjsť v ústrety a zatiaľ nikto proti tomu nenamietal. Jednotným cenníkom sa snažíme odbúrať kamuflovanie, predstieranie, že ide o iné činnosti."
Poslanec: Prečo bránime veľkých?
S názorom mesta nesúhlasí poslanec Stanislav Gaľa (SNS). "Čím ďalej tým viac bránime nejakých veľkých podnikateľov, kamenárske firmy. To mi z toho vychádza ako nezainteresovanému. Ostatní sú diskriminovaní. Tak to vidím ja."
Poslanci napokon schválili návrh podnikateľov a mesta. Za bolo 16 poslancov, proti nikto a šiesti sa zdržali hlasovania.
Kamenár Milan R. z Trebišova hovorí, že kvôli vyššiemu vstupnému poplatku môžu ľudia za drobné opravy na hroboch zosnulých zaplatiť viac. "V konečnom dôsledku sa to preúčtuje zákazníkovi," povedal.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín