Po tom, čo sa pred mesiacom zrútila časť školy, musela obec za tri týždne pripraviť a zrekonštruovať náhradné priestory. Dvesto žiakov odštartovalo prvý deň školského roka v kultúrnom dome. Vyučovanie sa im začne až v pondelok. Učiť sa budú v materskej škole, cirkevnej budove a komunitnom centre.
MICHALOVCE. Prvý deň školského roka začali v obci Nacina Ves netradične. Pedagógovia, žiaci a ich rodičia sa namiesto školy stretli v kultúrnom dome. Školský areál, kde sa koncom júla zrútila časť školy a zahynul jeden robotník, je uzavretý. Obec, učitelia a rodičia sa napriek tejto tragickej udalosti nevzdali a za tri týždne pripravili a zrekonštruovali náhradné priestory. Ich deti nebudú musieť dochádzať do vzdialenejších miest.
S úpravami pomáhali aj dedinčania
Starosta obce Anton Šandor (nez.) vysvetlil, že hneď po nehode zvolal obecné zastupiteľstvo, ktoré rozhodlo o zabezpečení náhradných priestorov na vyučovanie. Žiaci sa budú učiť v komunitnom centre, na poschodí materskej školy a v budove, ktorá patrí cirkvi. "Oslovili sme našich farárov. Nebránili nám v tom, aby sme mohli tieto priestory zariaďovať. Vyšli nám v ústrety. Obyvatelia obce robili deň a noc. Tieto priestory budú vyhovovať," povedal starosta. Dodal, že ak by nepripravili náhradné priestory, deti by boli nútené dochádzať do škôl v Michalovciach alebo do Strážskeho. Šandor uviedol, že až 70 percent žiakov tvoria rómske deti. Dochádzanie do vzdialenejších miest by mohlo podľa neho vyvolať záškoláctvo. "Možno by deti nechodili do školy. Chceli sme tomu zabrániť," povedal starosta. Rekonštrukciu komunitného centra, cirkevnej budovy a materskej školy stihli za tri týždne. V budovách urobili nové omietky, maľby, postavili priečky, podlahy a nové sociálne zariadenia. Väčšie miestnosti predelili protihlukovými priečkami, aby vytvorili viac tried. Starosta hovorí, že náhradná škola je pre žiakov bezpečná. "Dali sme si urobiť revízie od elektrikárov, hasičov, požiarneho technika. Podmienky sú vyhovujúce," upresnil.
Rodičia sú spokojní
"Včera v rozhlase vyhlásil starosta, kam máme prísť. Je dobré, že obec to takto riešila, aspoň deti nemusia cestovať do druhej obce alebo mesta. My sme s manželom obidvaja zamestnaní a bolo by to problematické," povedala Lenka Slišková, ktorá do školy odprevadila dcéru Annu Máriu. "Budú sa učiť v materskej škole. Ešte som sa tam nebola pozrieť, ale viem, že budovy upravili a mali by byť zabezpečené na vyučovanie," povedala Silvia Ficiková. "Je dobré, že deti zostali v obci," dodal ďalší rodič Stanislav Zimovčák. Riaditeľka školy Alžbeta Orendáčová vysvetlila, že v budove materskej školy sa na poschodí budú učiť žiaci druhého a tretieho ročníka, na prízemí žiaci piateho až deviateho ročníka. V komunitnom centre budú prváci a tretiaci. "Všetko je vymaľované, čisté a nové," povedala riaditeľka. Problémom sú niektoré učebné pomôcky a počítače. Zostali zavalené v ruinách školy. "Začíname v pondelok. Všetko sa nám nepodarilo skompletizovať, ako sme si to predstavovali," povedala riaditeľka.
Osud starej školy zatiaľ neznámy
Časť budovy tunajšej základnej školy sa dosiaľ z nezistených príčin zrútila počas rekonštrukčných prác 27. júla. Pri nehode zahynul jeden robotník a dvaja sa vážne zranili. Zrútenou školou sa stále zaoberajú statici a pracovníci štátneho technického ústavu. Čo bude so školou, by malo byť známe v polovici septembra. Minister školstva SR Eugen Jurzyca (SDKÚ) prisľúbil obci pomoc.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín