Múry sú podľa splnomocnenca vlády pre rómske komunity Miroslava Poláka výsledkom dlhodobého zanedbávania a neriešia problémov, ktoré vyústili do extrému. Včera si ich prezrel spolu so štátnou tajomníčkou ministerstva práce Luciou Nicholsonovou. Tá chápe ľudí, ktorí sa poskladali na posledný múr. Podľa nej už prakticky nemali iné riešenie.
MICHALOVCE. Splnomocnenec vlády pre rómske komunity Miroslav Polák a tajomníčka ministerstva práce Lucia Nicholsonová (SaS) si včera prezreli múry v obci Ostrovany a v Michalovciach. Stretli sa s obyvateľmi sídliska, ktorí sa poskladali na jeho výstavbu. Nicholsonová aj Polák sa zhodli, že múry problémy, ktoré vypukli medzi rómskou menšinou a miestnym obyvateľstvom, nevyriešia.
"Múr v Ostrovanoch má iné pozadie a je ľahšie pochopiteľný. Toto je ťažšia situácia. Mrzí ma, že vznikajú múry. Je to výsledok dlhodobého zanedbania riešenia problémov, ktoré vypučali až do takého extrému, že ľudia sami od seba začali riešiť situáciu a takto sa bránia," povedal splnomocnenec pred michalovským múrom.
Podľa Poláka za situáciu môže aj to, že v osade Angi mlyn, kde žije 1 800 obyvateľov, nefungovala efektívne terénna sociálna a komunitná práca s rómskymi občanmi: "Mesto nevyužilo žiadne iné možnosti a príležitosti. Nehovoriac o úlohe polície, ktorá má garantovať ochranu a normálne žitie občanov. Toto evidentne zlyhalo."
Dodal, že v iných obciach zabrali kamery: "Sú obce, kde kamery pomohli a nebolo potrebné stavať múry."
Tajomníčka: Obyvatelia nemali iné riešenie
Názory obyvateľov, ktorí sa poskladali na múr, si prišla vypočuť aj tajomníčka ministerstva práce Lucia Nicholsonová: "Chápem obyvateľov paneláku, prakticky už nemali iné riešenie. Dôležitá otázka je, kto je za tým múrom. Sú to oni alebo obyvatelia osady? Asi obidve strany zostali za tým oplotením. Nemyslím si, že toto je riešenie, aj keď im to dočasne vyrieši nejaké problémy. V skutočnosti sa zasa za drahé peniaze sanujú len dôsledky a nie príčiny. Riešenie príčin nie je na obyvateľoch bytovky, ale na štáte, ktorý sa musí prestať zbavovať zodpovednosti."
Nicholsonová naznačila, že stavanie múrov môže mať aj politické pozadie: "Mám pocit, že teraz, pred komunálnymi voľbami, vyrastajú podobné múry ako huby po daždi. Nemôžem sa ubrániť dojmu, že sa to veľmi politizuje a kdekto sa priživuje."
Obyvatelia si múry pochvaľujú
Na sídlisku Východ v Michalovciach pribudol posledný betónový múr v polovici júna. Obyvateľom osady Angi mlyn znemožňuje skracovať si cestu do mesta cez trávnik pomedzi bytovky. Múr postavilo spoločenstvo vlastníkov bytov z Leningradskej ulice. Je vysoký 2 a dlhý 25 metrov. Nadväzuje na múry, ktoré pred pol rokom postavila pozdĺž sídliska miestna samospráva. Na posledný sa poskladali nájomníci. Stál asi 3 000 eur. S výstavbou súhlasilo 56 rodín. Obyvatelia si múry pochvaľujú. Hovoria, že zabraňujú osadníkom znečisťovať ich okolie.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín