REGIÓN ZEMPLÍN. Slovenskí ornitológovia chcú rozvíjať ekoturizmus prostredníctvom poznávania vtáctva v prihraničných regiónoch Slovenska a Ukrajiny, ktoré majú výnimočný prírodný potenciál.
Vyškolia sprievodcov
Svojím najnovším projektom chcú zvýšiť povedomie miestnych obyvateľov o prírodných hodnotách v ich okolí a zapojiť ich do ochrany a monitoringu prírody. Šancu pre milovníkov vtáctva, ktorí žijú v obciach blízko chránených vtáčích území, ponúkajú členovia Slovenskej ornitologickej spoločnosti SIS/BirdLife Slovensko. Jej výkonný riaditeľ Miroslav Demko informuje, že pripravujú kurz pre ornitológov z východného Slovenska, ktorí by oficiálne sprevádzali turistov zaujímavými vtáčími lokalitami.
"Úspešní absolventi by získali osvedčenie na sprevádzanie," vysvetľuje.
Voľné už iba dve miesta
"Zatiaľ plánujeme kurz formou individuálneho štúdia s viacdňovými konzultáciami a skúškami. Zrejme niekde v okolí Michaloviec, možno aj v našom Avescentre v Sennom," avizuje Demko. "Takmer všetky náklady s tým spojené by sme hradili," vysvetľuje.
Dodáva, že kurz môžu absolvovať desiati ornitológovia a voľné sú už len dve miesta. Na ne by sa najviac hodili ľudia z horného Zemplína, buď z Humenského, alebo Sninského okresu. Jeden sprievodca by napríklad mohol sprevádzať turistov CHVÚ Vihorlatské vrchy, druhý by im bol k dispozícii napríklad v Národnom parku Poloniny.
"Kontaktovať nás môžu do 30. augusta," vyzýva Demko.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín