Mestu Trebišov chýbajú peniaze. Ak chce dokončiť rozostavané investičné akcie, musí si požičať. Radnica pôžičku zaradila ako súčasť už tretej tohtoročnej zmeny rozpočtu. K téme zásadného významu nediskutoval ani jediný poslanec. Zmena v mestskej kase, zaťaženej o 722-tisíceurový dlhodobý úver, prešla hladko 19 hlasmi z dvadsiatich.
TREBIŠOV. Ešte koncom júna sa ako možný scenár riešenia zvažoval veľký predaj majetku. Poslancom sa nápad nepozdával - nepáčil sa im priveľký rozsah zoznamu nehnuteľností na predaj a nešťastné načasovanie výpredaja tesne pred komunálnymi voľbami. Primátor Vladimír Anďal (KDH) vtedy apeloval na poslancov, že cieľom je pripraviť sa na možný krízový scenár v jeseni, keď hrozia finančné dozvuky dlhodobých súdnych sporov. Naznačil aj to, že radnica robí všetko možné, len aby sa vyhla úveru.
Zmena taktiky - predaj nie, úver áno
Po dvoch mesiacoch je všetko inak. Medializované informácie o chystanom predaji nehnuteľností vyvolali medzi občanmi mesta kontroverzné reakcie a vlnu nevôle. Tento utorok, teda deň pred zasadnutím poslancov, Vladimír Anďal na webovej stránke mesta oznámil: "Prehlasujem, že do konca môjho funkčného obdobia sa nebude predávať žiadny nehnuteľný majetok, mimo už realizovaných stavebných pozemkov."
V tom čase už na webovej stránke niekoľko dní visel oznam o rozpočtovej zmene. Jej súčasťou bolo aj čerpanie úveru. Poslancov o tom informovali počas zasadnutia komisií.
Prišli o viac ako veľa peňazí
Podľa hlavného ekonóma Františka Feďáka nutnosť úverovo zaťažiť mestskú kasu súvisí s finančnou krízou. Kvôli nej štát mestám posiela podstatne menej podielových daní. V prípade Trebišova výpadok po aktualizácii údajov znamená viac ako 980-tisíc eur. O ďalších 45-tisíc eur mesto prišlo vypovedaním nájomných zmlúv a poklesom záujmu podnikateľov prenajímať si mestský majetok. Kríza zasiahla aj hracie automaty - je ich menej a mestská kasa je ľahšia o ďalších takmer 17-tisíc eur.
Úveru sa nevyhli, požičajú si 722-tisíc
Z mizérie sa mesto snažilo v prvom polroku vykorčuľovať tým, že siahlo na vlani našetrený prebytok, rezervný fond a fond rozvoja bývania. Ani to nestačilo, diera v mestskom rozpočte je priveľká. Jedinou dobrou správou je 660-tisíc eur na opravu ZŠ Komenského 2, ktoré mesto získalo cez projekt. Na dofinancovanie rozostavaných stavieb a spoluúčasť projektov z eurofondov už však mesto nemá. To je aj hlavný dôvod úveru. Poslanci k úveru nepovedali ani slovo. Na prvý šup ho schválili 19 hlasmi z dvadsiatich.
Na čo použijú úver
na dostavbu dvoch bytoviek po 39 bytov 157-tisíc eur
na dostavbu 12 rodinných domov nižšieho štandardu 57-tisíc eur
na dostavbu 14 rodinných domov nižšieho štandardu 10-tisíc eur
na dostavbu IBV pri Zimnom štadióne 262-tisíc eur
na rekonštrukciu ZŠ Komenského 2 použijú 40-tisíc eur
na projekt revitalizácie verejného priestranstva (Severné námestie) 56-tisíc eur
na rozšírenie mestského cintorína 140-tisíc eur
(zdroj: správa finančnej komisie)
(lyv)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín