Bol to skúšobný nultý ročník.
ZEMPLÍNSKA ŠÍRAVA. Šéf združenia Milan Duška vysvetlil, že cieľom bolo nielen otestovať vlastné sily, ale aj zviditeľniť Zemplínsku šíravu. Náhodne organizátori nevybrali ani dátum - 21. august 1968 sa smutne preslávil vstupom vojsk Varšavskej zmluvy do vtedajšieho Československa. Duška vysvetlil, že akciu urobili narýchlo pri tejto príležitosti. Na budúci rok bude mať symbolická plavba aj vlastný názov.
Plavci plávali z juhu na sever. Štartovali v Zalužiciach, cieľ mali pri hoteli Eurobus na Zemplínskej šírave. Trasa má takmer štyri kilometre. Najrýchlejšie, za hodinu a 20 minút, ju preplával Michalovčan M. Vaľko.
Ostatní sa až tak neponáhľali, plavba im trvala od dvoch do troch hodín. "Ono sa to nezdá, ale je to dosť. Ja som nešiel na rýchlosť, plával som pre radosť, rekreačne, pomaly," povedal plavec František Džuppa. S úsmevom priznal, že oporným bodom mu bola budova hotela na Medvedej hore. "Spomenul som si pri tom na maratón z Košíc do Sene a späť. Tiež to nemalo konca. Len človek pláva a cieľ je stále ďaleko. Strašne mi začali tŕpnuť prsty. Ale je to zážitok," zasmial sa.
František Džuppa (vľavo) sa rozhodol, že počas plavby nejde na rýchlosť, ale pre radosť. Foto: Lýdia Vereščaková
Problém robili vlny
Milan Duška povedal, že spolu s mladšími odvážlivcami do vody vstúpila aj 69-ročná Mária Furmanová: "No a najmladšou plavkyňou zase bola jej 21-ročná vnučka Viktória, ktorá dokonca doplávala ako tretia. Plavcov sprevádzali člny, keby náhodou nevládali. Ale vládali všetci."
Priznal, že jediným technickým problémom boli privysoké vlny, ktoré plavcov začali vynášať mimo trasy plavby, a tým ju predĺžili: "Súviselo to s množstvom motorových člnov, výletnou loďou a chlapcami, ktorí okolo plavcov vystrájali na vodných skútroch a rozvírili hladinu. Ale napokon to zvládli všetci - jedni rýchlejšie, iní pomalšie."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín