Hoci povodne sa už dávno skončili, ich následky ľudia v postihnutých obciach cítia doteraz. Po prvej vlne chaotického odškodňovania ľudí tesne pred parlamentnými voľbami minulý týždeň svojich 300 alebo tisíc eur dostali aj rodiny, na ktoré sa pri prvej vlne "zabudlo". Horšie sú na tom obce. Faktúry za záchranné práce museli platiť z obecnej kasy. Za vlastné opravujú aj školy, kultúrne domy či cesty. Od štátu zatiaľ nedostali ani cent. Ministerstvo životného prostredia nevie povedať, kedy sa odškodnenia dočkajú.
ZEMPLÍNSKY REGIÓN. Prvá vlna odškodňovania dopadla katastrofou. V rýchlosti pripravované zoznamy týždeň pred parlamentnými voľbami neboli úplné. Niektoré postihnuté rodiny peniaze dostali, iné nie. Výsledok? Ľudia si závideli a vadili sa medzi sebou aj so starostami obcí. Bodku za nepríjemnou kauzou dali aktualizované zoznamy. Obce ich pripravovali po voľbách. Na ich základe sa mala začať druhá vlna odškodňovania. Ľudia na ňu čakali takmer dva mesiace.
Štát už odškodnil všetky postihnuté rodiny
"Peniaze nám prišli minulý týždeň. Konečne je v dedine pokoj, lebo dostal každý, kto mal na to právo," potvrdil starosta Horoviec v Michalovskom okrese Vladimír Decha (HZDS).
Rovnaké slová sme si vypočuli od starostu Oborína Arpáda Csuriho (Most-Híd). V prvej vlne sa na Oborín celkom zabudlo, ľudia nedostali ani cent.
Nepríjemné dozvuky malo odškodňovanie v Markovciach pri Ondave. "Spolu odškodnili asi 70 rodín. Kým neprišla druhá vlna minulý týždeň, bola zvada. Rodiny si závideli, tie vzťahy budú dávať dokopy veľmi dlho. Ale už sa to upokojuje," uviedla starostka Valéria Eľková (HZDS).
Bodku za odškodnením urobili aj v Michaľanoch pri Roňave. "Štát už odškodnil všetkých. Teraz sa ľudia hádajú, že niektorí dostali od štátu aj poisťovne a oni len od štátu. Keď sa pýtam, či mali dom poistený, priznajú, že nie. Aj také situácie máme," uviedol starosta Štefan Tatranský (KSS).
Pokoj je už aj v rozvadenom Slovenskom Novom Meste pri Roňave. "Druhé zoznamy sme robili dôsledne. Na ich základe dostali peniaze všetci, ktorým patrili. Štát doplatil aj tým, ktorým vtedy omylom poslali menej. Spolu ide o 174 rodín," vysvetlil starosta Ján Kalinič (SDKÚ, SMK, Smer).
Obce ešte nedostali nič
Horšie sú na tom obce. Zatiaľ im na účty ako odškodnenie za povodne neprišiel ani cent. V Michaľanoch sa škody vyšplhali na takmer 11-tisíc eur. Zaplavilo im ihrisko, poškodilo cesty, budovy, podmylo pivnice obecných budov. "Žiadali od nás nejaké údaje. Vyčíslili sme to, nahlásili, ale zatiaľ je okolo toho ticho," potvrdil Tatranský.
Rovnako je to v Oboríne. "Údaje sme dali. Zatiaľ nič," povedal Arpád Csuri.
Niektoré obce už čakať na odškodnenie nemôžu. Začali opravovať za vlastné. V Markovciach poškodilo cestu, športový areál, vymylo šatne aj pivnice materskej školy a kultúrneho domu.
Opravujú za vlastné, čakajú na štátne
Podľa Eľkovej sa škody v Markovciach vyšplhali na takmer 110-tisíc eur, na asi 14-tisíc eur odhadujú záchranné práce: "Začali sme opravovať z obecnej kasy, lebo o termíne odškodňovania od štátu nikto nehovorí. Po evakuantoch sme museli opraviť a vymaľovať kultúrny dom. Aj časť faktúr za záchranné práce sme už uhradili. Celkovo nás povodne stáli doposiaľ už asi 40-tisíc eur. Peniaze nám chýbajú. Dúfame, že nám to štát vyrefunduje."
Vyčkávať už nemôžu ani v Slovenskom Novom meste, kde zaplavilo suterény obecného úradu a základnej školy. "Celá jedáleň a kuchyňa školy boli pod vodou. Museli sme všetko osekať a dávame to dokopy. Nemôžeme už čakať, lebo školský rok sa blíži. O odškodňovaní obcí nás ešte nikto informoval," skonštatoval Ján Kalinič.
Obce a úrady škody sumarizujú, rezort čaká
Prednosta Obvodného úradu v Trebišove Róbert Puci vysvetlil, že stále len zbierajú údaje o nákladoch na záchranné práce počas povodní: "Majú nám ich dodať obce, ale ešte tak neurobili všetky. Má to byť kompletné do konca týždňa. Sumár potom pošleme na ministerstvo vnútra."
Podobne sú na tom na Obvodnom úrade životného prostredia v Trebišove. Ten zase zbiera údaje o škodách na majetku. "Dávame dokopy škody za obce aj poľnohospodárov. Zatiaľ nemáme údaje za všetky obce," povedal prednosta úradu Ľudovít Ružinský. Dodal, že kvôli rátaniu škôd zriadili verifikačnú komisiu, ktorá porovnáva nároky obcí s realitou v teréne.
Hovorkyňa rezortu pôdohospodárstva, životného prostredia a regionálneho rozvoja Katarína Ďurica potvrdila, že odškodňovanie budú koordinovať oni: "Momentálne sumarizujeme údaje za Slovensko. Potom ich skontrolujeme porovnaním cez satelitné mapy."
Následne ich dajú posúdiť ministerstvu financií a až potom bude možné prideliť obciam peniaze. Časový horizont, kedy sa obce k peniazom od štátu dostanú, nevie odhadnúť: "Pre ministra je agenda povodní najvyššou prioritou. Ale zatiaľ nemáme kompletné údaje, preto je predčasné hovoriť o termíne."
lyv
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín