ZEMPLÍNSKA ŠÍRAVA. Bufety, menšie reštaurácie, kempingy, bary, požičovne lodných bicyklov, vstupné na bazény, do rekreačných oblastí, atrakcie pre deti, autobusy medzi rekreačnými strediskami, stánky so sezónnym tovarom. To všetko sú miesta, kde s bankovou platobnou kartou nepochodíte. Potrebujete hotovosť. A tak sa stáva, že peniaze sa tu míňajú rýchlejšie.
"Cez deň sme v hotovosti zaplatili za vstupné na bazény, parkovanie. Potom v reštaurácii. Večer sme míňali v stánkoch na Kamenci, zašli sme s deťmi na kolotoč. Minula som všetko do centu. Z hotela nás poslali na Vojenskú zotavovňu. Vraj je tam jediný bankomat na Šírave. Na recepcii povedali, že ho už nemajú," hovorí rekreantka Monika z Košíc.
"Sme na stanovačke. Došli mi peniaze. Nemala som si kde vybrať ani peniaze na autobus do Michaloviec. Ani v jednom zo stredísk, ani na Vinianskom jazere, v žiadnej dedine pri strediskách ho nemajú. Musela som stopovať do Michaloviec," pridáva sa študentka Katarína z Humenného.
Zo zotavovne vzali už druhý bankomat
Slavomír Janok, generálny riaditeľ Vojenskej zotavovne na Zemplínskej šírave, ktorá má celoročnú prevádzku uvádza, že posledný bankomat patril Dexia banke: "Tá sa rozhodla vypovedať zmluvu o umiestnení bankomatu v našom zariadení a presunúť ho na iné miesto. Banka sa rozhodla bankomat premiestniť z dôvodu nízkych výberov, z čoho následne vyplýva aj nerentabilnosť prevádzky bankomatu." Z rovnakých dôvodov ako Dexia, si predtým vzala späť svoj bankomat aj Slovenská sporiteľňa.
Ján Čuchran, starosta obce Kaluža (KDH) a Monika Hudačková, starostka Klokočova (nez.), zhodne tvrdia, že nerentabilnosť je slovo, ktoré počúvajú od bánk najčastejšie. Zhodujú sa, že bankomat na Šírave rekreantom, ale aj domácim veľmi chýba.
Čuchran uvádza, že aktuálne sa so žiadosťou oň obrátili na Poštovú banku. Vraví, že ak nepochodia, pokúsia sa zaviesť výdaj hotovosti v ich turistickom informačnom centre. Argumentmi starostov sú tisícky rekreantov cez sezónu. Ich počty stúpajú pri rôznych festivaloch, víkendových akciách, alebo už tradičnej augustovej púti v Klokočove či zraze motorkárov.
Eva Sagálová, hovorkyňa Poštovej banky odpovedá, že s bankomatmi v týchto obciach nerátajú. Rekreantom, ktorí sú ich klientmi, odporúča Poštomat vo Vinnom.
Banky: Neoplatia sa
Michal Fúrik, hovorca Dexia banky vraví, že bankomat mali z iniciatívy ich banky na Vojenskej zotavovni viac ako dva roky: "Bankomat ľudia nevyužívali tak, ako banka očakávala. Navyše prevádzkové náklady bankomatu vysoko prevyšovali zisk." Hovorca vysvetľuje, že bankomaty majú tam, kde sú klientom dostupné, ale najmä ich využívajú.
Štefan Frimmer, hovorca Slovenskej sporiteľne vraví: "Bohužiaľ, lokalita Zemplínskej šíravy je využívaná len počas leta. Navyše, v Michalovciach majú ľudia k dispozícii až osem našich bankomatov."
Ponúkajú alternatívu
Frimmer uvádza, že ich klienti v dvoch penziónoch a na jednej čerpacej stanici v tejto oblasti môžu využiť novú službu Cash back. Ide o výber hotovosti pri nakupovaní, ktorú môžu použiť ich klienti, držitelia debetných kariet. U obsluhujúcich pri pokladni si môžu vybrať peniaze v hotovosti do výšky 50 eur. Podmienkou je ale to, že tam nakúpia minimálne za 5 eur. Výber ich vyjde na 10 centov. Hovorca vraví, že ide o alternatívu pre lokality, ktoré sú pre nich z pohľadu umiestnenia bankomatu neefektívne.
Ľubomír Mihaľov zo spomínanej čerpacej stanice pohonných hmôt vraví, že od zavedenia tejto služby si u neho však takto vybrali peniaze v hotovosti len piati ľudia.
"Chýba tu klasický bankomat. Ľudia nadávajú. Aj preto sa snažím, aby tu mohli platiť kartami alebo si cez túto novú službu vybrať peniaze. Hoci mám s tým náklady," priznáva. Vysvetľuje, že ak chce totiž ľuďom vychádzať v ústrety, musí hradiť nemalé poplatky za platobný terminál.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín