Teplejšia voda v detských ako v plaveckých bazénoch láka dospelých k tomu, aby v nej vysedávali a vylihovali. Matky najmenších detí to hnevá: "Dospelí do bazénov nepatria!" Regionálna hygienička potvrdzuje, že aj napriek výbornej kvalite vody v šíravských vonkajších bazénoch, sa musia dospelí a dôchodcovia vyhrievať inde. Prístup by mali zmeniť aj k brodiskám, ktoré sa snažia obchádzať.
ZEMPLÍNSKA ŠÍRAVA. Vonkajšie bazény v rekreačných oblastiach Kaluža a Klokočov ponúkajú najmenším rekreantom do troch rokov oddelené kúpanie v špeciálnych detských bazénikoch. Prijateľná hĺbka vody, jej vyššia teplota a čistota majú za následok, že poniektorí dospelí sa v nich "zabudnú" aj na pol hodiny.
Mamičky "máčanie" hnevá
"Prišla som sem s osemmesačnou dcérkou. V detskom bazéne niektoré mamičky najprv stáli, potom už sedeli, neskôr ležali. Dych mi vyrazil dôchodcovský pár. Kým sa ich vnučka čľapkala, oni sa ponorili do vody k deťom a schladzovali sa. Keď šla okolo plavčíčka ani ich nehlo, aby vyšli von," vraví Beáta J. z Košíc svoj zážitok z jedného z bazénov zo Zemplínskej šíravy.
"Niektoré mamičky si do bazéna sadnú a máčajú sa tam aj pol hodiny. Aj dôchodcov som už videla, ako si tam hovejú. Vidím však, ako sa natrú olejom a neosprchujú sa. Nechcem, aby môj syn chytil nejaký bacil alebo pleseň," dodáva Humenčanka Lucia.
"Ja vo vode musím stáť pri dcére. Učí sa plávať, bojím sa, aby sa nenachlípala," bráni sa mladá žena v bazéniku.
"Ja tu pri synovi len stojím, lebo inak by behal hore dole," pridáva sa ďalšia mamička.
Môžu len stáť, nie sedieť
Regionálna hygienička Janka Stašková uvádza, že detské bazény pri šíravských bazénoch sú určené deťom do troch rokov. "Mamičky môžu na dieťa pri kúpaní dozerať. Môžu teda ísť k nemu do vody, ale v žiadnom prípade nesmú v týchto bazénoch sedieť," hovorí.
Dodáva, že vysedávanie v týchto bazénoch je pre dôchodcov prísne zakázané: "To nie sú oddychové bazény ako na termálnych kúpaliskách."
Stašková hovorí, že dospelí si musia uvedomiť, že aj napriek sebalepšej dezinfekcii a čisteniu vody sú deti náchylnejšie na infekcie. Najčastejšie sa vodou prenášajú infekcie spôsobujúce hnačky, ale ak sa zanedbá hygiena "darí" sa tam aj hubám, plesniam a kvasinkám.
Starostovia: Plavčíci slušne upozorňujú
Monika Hudačková, starostka Klokočova, a Ján Čuchran, starosta Kaluže, ktorí bazény prevádzkujú, priznávajú, že o sediacich dospelých v detských bazénoch vedia. Hudačková si myslí, že na vine je príjemne zohriata voda, Čuchran za tým vidí strach mamičiek a snahu byť deťom pri kúpaní nablízku.
Hudačková argumentuje, že rodičia môžu na deti dohliadať z kraja bazéna: "Sú predsa upravené na sedenie." Obaja zhodne dodávajú, že plavčíkom dali pokyn, aby dospelých, ktorí v bazéne pre deti sedia, slušne upozornili, že to nesmú. Obaja zdôrazňujú, že na prvom mieste je pre nich kvalita vody.
Hygienička: Plavčíci majú byť prísni
Janka Stašková však ešte dodáva aj postreh z nedávnej kontroly bazénov: "Rekreanti sa vyhýbajú brodiskám. Doslova ich obchádzajú, preskakujú, len aby si nemočili nohy, čo nie je správne," vraví. Dodáva, že si ich musia plavčíci ustrážiť a ľudí, ktorí ich obídu, jednoducho vrátiť. "Bazény v Kaluži a Klokočove pravidelne kontrolujeme. Oba majú výbornú kvalitu vody," upokojuje Stašková s tým, že s arogantnými dospelými v detských bazénoch sa už musia vyrovnať plavčíci alebo disciplinovaní rodičia.
Zdôrazňuje, že je na prevádzkovateľoch bazénov, teda oboch obciach, aby posilnili právomoci plavčíkov. Tí by mali podľa Staškovej často obchádzať bazén, na podobné neduhy striehnuť a sediacich či ležiacich dospelých z detských bazénov rázne vykázať.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín