Výdatné zrážky môžu najmä na menších tokoch všetko zmeniť z hodiny na hodinu. Ak neprestane pršať, povodne sa môžu vrátiť.
ZEMPLÍNSKY REGIÓN. V regióne Zemplína včera pršalo už štvrtý deň. Vodohospodári sú v strehu. Roman Ivančo z košickej pobočky Slovenského vodohospodárskeho podniku uviedol, že za jediný deň padlo v rôznych častiach kraja 25-50 milimetrov zrážok. To zdvihlo hladiny riek na celom východe.
Zatiaľ úraduje len Roňava
"Zatiaľ to nie je nič dramatické, na veľkých tokoch Zemplína sme ešte nemuseli vyhlásiť ani prvé stupne povodňovej aktivity," skonštatoval Ivančo.
Výnimkou je pohraničná rieka Roňava pri Michaľanoch, ktorá v noci z utorka na včera stúpla o takmer 1,5 metra a dosiahla 3. stupeň povodňovej aktivity. Podľa Ivanča zatiaľ rieka ani miestny potok neohrozujú dedinu: "Voda sa vyliala len na priľahlé polia a lúky." Situácia sa môže meniť, k lepšiemu aj k horšiemu. "Závisí to výhradne od počasia. Tam, kde zrážky trochu ustali, už vidno pokles vodných hladín." Ivančo nevylúčil, že ak neprestane pršať, existuje reálna hrozba, že sa môžu opäť začať povodne.
V zaplavených dedinách vládne strach
S obavami hľadia na nebo aj rieky ľudia v dedinách, ktoré zažili plnú silu povodní pred pár týždňami. Ešte sa z nich ani nestihli spamätať a už hrozia ďalšie.
"Nie je to príjemné, ale zatiaľ sa ešte nič nedeje. Roňava má nejakých 60 centimetrov rezervy. Veríme, že sa povodne nevrátia," povedal Štefan Tatranský (KSS), starosta Michalian. Obec v máji a júni zažila niekoľko povodňových vĺn, počas ktorých im zalialo centrum dediny.
Zmiešané pocity majú z neutíchajúcich dažďov aj donedávna zaplavené dediny pri pretrhnutej Ondave. "Máme strach. Nedokážeme si predstaviť, že by sa to všetko, čo sme prežili, malo zopakovať. Tu už nejde len o obrovské materiálne škody, ale aj o psychiku," povedala starostka Markoviec Valéria Eľková (ĽS-HZDS).
Evakuovaní ľudia, ktorí takmer dva mesiace žili v kultúrnom dome, sa len pred dvomi týždňami vrátili domov. "Všetky múry domov sú ešte podmočené. Ľudia ich začali dávať do poriadku a my sme zase museli dať do poriadku kultúrny dom. Museli sme ho nanovo vymaľovať a vymeniť poškodené súčasti interiéru."
Všetky práce počas víkendu zastavili dažde. "Zo sponzorských peňazí sme nakúpili koberce a gumy pre ďalších 15 domácností, ale nemôžeme ich položiť, lebo nevieme, čo príde. Nemôžeme robiť vôbec nič. Musíme čakať, kým sa počasie umúdri," dodala V. Eľková.
Dážď komplikuje opravy hrádzí
Dážď komplikuje aj zabezpečovacie a sanačné práce na hrádzach, ktoré počas povodní voda poškodila alebo neodolali jej tlaku v korytách. "Pracuje sa na Trnávke aj Ondave. Poškodené alebo zosunuté sú aj hrádze Latorice či Laborca," uviedol Ivančo.
Pripustil, že ak bude ďalej pršať, ťažká technika, ktoré je pri opravách potrebná, bude mať problémy. Hrozí aj to, že ak rieky znovu dosiahnu úroveň dočasných hrádzok, ktoré sú nižšie ako naozajstné hrádze, ešte viac to skomplikuje opravy. "Sme pripravení aj na túto alternatívu. Ak by sa to stalo, preliatiu vody z korýt vieme zabrániť mobilným hradením."
Obce chystajú projekty proti vode
Niektoré zaplavené dediny nepodceňujú ani protipovodňové opatrenia. Starosta Michalian Štefan Tatranský povedal, že hneď ako dozneli povodne, prečistili korytá Roňavy, miestneho potoka a opravili brehy: "Je to provizórne riešenie, ale čiastočne pomôže." Definitívne stop hrozbe vody chcú urobiť veľkým projektom z eurofondov. "Chceme upraviť korytá, prehĺbiť ich a zvýšiť hrádze. Riešiť musíme aj problém, že Roňava je vyššie ako potok. Tým pádom nám ho pri zvyšovaní hladín Roňava v určitom momente začína vytláčať späť do dediny. Svoju rolu hrajú aj melioračné kanály v okolí. Všetky zregulovali a naviedli práve do potoka a ten nám potom spôsobuje problémy."
Náklady na protipovodňové opatrenia zatiaľ starosta odhadnúť nevie: "Vieme len, že nás tlačí čas. Žiadosti sa môžu podávať len do 13. septembra, navyše, projekt podlieha aj posudzovaniu vplyvov na životné prostredie. Ale hovorí sa o tom, že termín posunú, aby obce stihli projekty poriadne pripraviť."
Situácia po dažďoch v regióne
- Tretí stupeň dosiahla rieka Olšava pri Bohdanovciach v okrese Košice-okolie. Druhý stupeň mali hladiny riek Hornád a Torysa, prvý stupeň bol na Laborci v Koškovciach, Radomke v Giraltovciach a Dunajci v Červenom Kláštore.
- Vo Švedlári v okrese Gelnica vyhlásili druhý stupeň povodňovej aktivity. Cez víkend tu pätnásťminútový dážď spôsobil problémy v tridsiatich domoch. Pri Kluknave v okrese Gelnica v utorok neskoro večer spadol na vozovku strom, ktorý blokoval dopravu.
- V dôsledku niekoľko dní trvajúcich dažďov sa zvýšila hladina riek Poprad a Dunajec aj ich prítokov. Hladina prítoku Jakubianka v Jakubanoch a v Novej Ľubovni, okres Stará Ľubovňa, včera dosiahla 3. stupeň povodňovej aktivity (SPA). Pre zvýšenie hladiny Jakubianky bol čiastočne poškodený dočasne osadený pontónový most v Novej Ľubovni, prejazd bol obmedzený. Oprava potrvá tri až štyri dni.
- Hladina rieky Poprad nedosiahla ani 1. SPA, ale je zvýšená. Zvýšila sa aj hladina Ľubického potoka. Tretí SPA dosiahla hladina hraničného potoku Biela voda a zatopilo jedinú prístupovú cestu do Bielovodskej doliny.
- V dôsledku silného vetra a dažďa popadalo na cestu 1/68 medzi Mníškom nad Popradom (okres Stará Ľubovňa) a štátnou hranicou Slovenskej republiky a Poľskej republiky niekoľko stromov. Cesta bola prejazdná len v jednom jazdnom pruhu.
- Hasiči z Vranova nad Topľou odstraňovali spadnuté stromy na ceste tretej triedy medzi obcami Matiaška - Ruská Voľa, kde bol obmedzený prejazd vozidiel.
- Prešovských hasičov ráno pred šiestou hodinou volali k spadnutým stromom na parkovisku na Bajkalskej ulici.
- Vojaci minulý týždeň osadili ženijný most za Breznicou, ktorá bola neprejazdná pre masívny zosuv cesty pri Miňovciach. Trasa Stropkov - Prešov mala byť dočasne sprejazdnená poľnými cestami. Rieka Ondava však včera most úplne zaliala.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín