SOBRANCE. Slabé zemetrasenie zaznamenali pracoviská Národnej siete seizmických staníc a Lokálnej seizmickej siete východné Slovensko dvanásť minút po piatej hodine popoludní. Podľa predbežných údajov bola lokálna magnitúda 1,7. Zemetrasenie preto mohli pocítiť aj obyvatelia obcí v okolí Sobraniec.
Jasenovčania zemetrasenie postrehli
"Jedna obyvateľka mi potvrdila, že pocítila záchvevy, že sa jej pohla váza na stole. Nešlo o nič dramatické. Na úrade nebol nikto z obyvateľov. Ja osobne som nič nepostrehol," povedal starosta Jasenova Jozef Šabak (nezávislý). Obyvatelia tejto obce pritom majú čerstvé spomienky na ničivé zemetrasenie, ktoré zasiahlo ich obec pred siedmimi rokmi. Po tejto udalosti v roku 2003 mali v miestnom gréckokatolíckom kostole umiestnenú prenosnú seizmickú stanicu. "Po roku ju však zobrali a premiestnili inde," dodal starosta.
"Ani sme o tom nevedeli. Nikto z obyvateľov obce nebol v tejto súvislosti na úrade. Neboli ani žiadne škody," povedal starosta obce Tibava v okrese Sobrance Stanislav Zubaj (Smer-SD).
Informácie o zemetrasení nemá ani starosta obce Orechová Rastislav Repka (nezávislý).
Seizmológovia: Nešlo o nič dramatické
Geofyzikálny ústav Slovenskej akadémie vied (SAV) v Bratislave vyzýva obyvateľov, ktorí zaznamenali účinky zemetrasenia, aby sa telefonicky s ústavom spojili. Vedecký pracovník seizmologického oddelenia Geofyzikálneho ústavu SAV Andrej Cipciar vysvetlil, že išlo o zemetrasenie na hranici pozorovateľnosti. Preto si ho mnohí ľudia nemuseli vôbec všimnúť. Obyvatelia dotknutých obcí mohli podľa neho pocítiť len slabšie chvenie, záchvevy pohárov alebo štrnganie príborov v príborníku. "Nešlo o nič dramatické," povedal seizmológ. Dodal, že sa už vedcom ozvali dvaja obyvatelia Sobraniec, ktorí potvrdili, že v nedeľu pocítili záchvevy.
Silné zemetrasenie zažili v roku 2003
Silné zemetrasenie zažili obyvatelia okresu Sobrance naposledy pred siedmimi rokmi, v máji 2003. Epicentrum bolo vo Vihorlatských vrchoch neďaleko obce Remetské Hámre. Najväčšie škody spôsobilo zemetrasenie v obci Jasenov. Vážne poškodilo gréckokatolícky chrám a asi 90 percent domov. Popraskané steny a popadané komíny zaznamenali takmer v každom zo 135 domov. Zemetrasenie, ktoré malo tektonický pôvod, poškodilo aj kultúrny dom a dom smútku. Išlo o stredne silné zemetrasenie a jeho lokálna magnitúda podľa záznamov Národnej siete seizmických staníc bola 4,2.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín