TREBIŠOV. Nájazdom na stanovištia s odpadom pri bytovkách urobili v Trebišove koniec. Smetné nádoby dali pod zámku s čipom. Obyvatelia bytoviek si "vynález" nevedia vynachváliť. Zatiaľ ochranný režim platí len za nákupným centrom Berehovo. Radnica ho chce použiť aj v iných častiach mesta. Jeho celoplošnému zavedeniu zatiaľ bráni nedostatok financií.
Mesto má podobne ako mnohé iné chronický problém s neporiadkom. Najväčší je na sídliskách v okolí bytoviek.
Tunajší obyvatelia si museli zvyknúť na Rómov, ktorí z osady na Kraskovej ulici podnikajú nájazdy a vyberajú odpad z košov. To, čo nepotrebujú, nevrátia späť, ale nechajú rozhádzané okolo a koše nechajú pootvárané. Zo stanovíšť s odpadom sa logicky šíri zápach, je tu neskutočný neporiadok a špina. Mesto si s tým nedokáže poradiť. Ľudia sú bezmocní, neustále sa sťažujú.
Smetné vrecká ľuďom trhali z rúk
Pani Anna býva v jednej z bytoviek na Berehovskej ulici už 26 rokov. Inak relatívne pokojné bývanie tunajším obyvateľom už roky znepríjemňuje pohľad z okna. A smrad.
"Čo sa pamätám, stále sem chodia Rómovia, neraz aj vo väčších skupinkách. Zhora vídame, ako povyberajú odpad z košov, niečo si nabalia do tašiek a zvyšok nechajú tak. Výsledkom je nielen neporiadok, ale aj obrovský zápach, ktorý sa nesie k našim oknám."
Dodáva, že aj obyčajné vysýpanie koša je tu adrenalínovým športom: "Sedia na obrubníkoch pri smetných nádobách a čakajú, kedy niekto pôjde vysypať kôš z domácnosti. Neraz som zažila, že ma už z diaľky sledovali, a keď som prišla, vrhli sa na mňa ich deti a trhali mi smetné vrecká z rúk. Bolo to nechutné a nedalo sa s tým nič robiť."
Visacie zámky nepomohli, zaviedli čipové kľúče
Podobné zážitky majú aj obyvatelia ostatných sídlisk v meste. Mesto sa snažilo prostredie košov skultúrniť - vybudovalo murované stojiská a nádoby na odpad ohradilo otvorenou kovovou konštrukciou, pripomínajúcou klietku. Nepomohlo. Nájazdy pokračovali. Na Berehovskej ulici pred časom klietky "vylepšili" o uzatváraciu časť s visacím zámkom. Ani to nepomohlo. Zámky vydržali len 2 týždne - vyberači ich vylomili a opäť sa dostali k smetným nádobám.
Pred dvomi mesiacmi prišiel s účinnejším zlepšovákom jeden z domovníkov. Inšpiroval ho vynovený vchod do bytovky, kde pôvodné uzamykanie dverí na fabku nahradili elektrickým mechanizmom s čipovým kľúčom. Navrhol, aby podobný systém začali používať aj na zamykanie klietok na odpad. Mesto súhlasilo. Od konca mája sa do košov na Berehovskej ulice dá dostať len s čipovým kľúčom. "Nedá sa to porovnať. Konečne poriadok. Odporúčam to všetkým, ktorí majú rovnaký problém s vyberačmi košov," pochvaľuje si Anna.
Mesto chce čipy zaviesť celoplošne
S celoplošným zavedením nového bezpečnostného systému na ochranu smetných nádob to také jednoduché nebude. Potvrdil to hovorca radnice Rastislav Petrovič: "Nápad je to skvelý, ale vyžadovalo si to úpravu klietok. To urobili pracovníci našich Technických služieb, ale samotný bezpečnostný systém musela urobiť firma. Naprogramovala čipové zámky a nainštalovala kameru. A to nebolo zadarmo."
Podľa Petroviča to mesto stálo 2 100 eur: "Iste, aj obyvatelia bytoviek prispeli - každá rodina po 3,65 eura. Ale zvyšok uhradilo mesto."
Dodal, že mesto zvažuje ochranný systém zaviesť aj v ostatných častiach mesta: "Konzultujeme to aj s inými samosprávami. Najnovšie sme zaujímavú inšpiráciu dostali z bratislavskej Vrakune. Použiť sa dá aj nápad s čipmi."
Vysvetlil, že len murovaných stanovísk ako na Berehovskej majú v meste deväť. Keby chceli systém zaviesť všade, potrebujú na to asi 16- až 17-tisíc eur. "Žiaľ, všetko je o peniazoch. A tých kvôli výpadkom podielových daní od štátu momentálne nemáme nazvyš, aby sme to urobili naraz v celom meste."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín