Podivný výrub vzácnych stromov v trebišovskom mestskom park naďalej rezonuje. Ochranári trvajú na tom, že 250-ročné duby mohli žiť. Pamiatkari tvrdia opak - stromy vraj ohrozovali mauzóleum, a preto museli zmiznúť. To isté tvrdí trebišovská radnica. Ochranári oponujú, že pamiatkari ani radnica nie sú dendrológovia, aby to vedeli posúdiť. Vec postúpili inšpekcii životného prostredia. Konečnú bodku za kauzou asi urobí len polícia.
TREBIŠOV/KOŠICE. Výrub šiestich stromov okolo mauzólea zaevidovali občania, ochranári a aktivisti koncom júna. Pílam padli za obeť aj tri mohutné vzácne 250-ročné duby. Aktivistka Anna Hrtanová hneď podala trestné oznámenie.
Radnica na prípad uvalila informačné embargo. Prednosta obvodného úradu životného prostredia Ľudovít Ružinský vtedy vysvetlil, že povolenie na to nedávali. Podľa neho sa o duboch hovorilo začiatkom júna pri zasadaní krízového štábu počas povodní, lebo vraj ohrozovali hrobku.
Výrub takmer mesiac potom však považuje za zbytočný. Pamiatkari uviedli, že kedysi dávno dávali povolenie na úpravu stromov okolo hrobky, lebo ju vraj ohrozovali. Ochranári tvrdili opak.
Vyvrátenie dubov označil za málo pravdepodobné aj odborník na dendrológiu, docent Ivan Lukáčik z Technickej univerzity vo Zvolene.
Trest pre páchateľa - dva roky natvrdo
Výrub stále hýbe verejnou mienkou v meste. Po duboch okolo mauzólea zostali kmene, ktoré zatiaľ uložili pri amfiteátri. Okolo hrobky vidno len spúšť.
Prípad začala vyšetrovať polícia. Košická krajská policajná hovorkyňa Jana Demjanovičová povedala, že to riešia ako porušovanie ochrany rastlín a živočíchov: "Zatiaľ nezistený páchateľ v mestskom parku bez príslušných povolení zrezal tri duby s priemerom kmeňa 120 cm v hodnote asi 26-tisíc eur. Prípad polícii oznámili 2. júla. Vo veci bolo začaté trestné stíhanie." Dodala, že páchateľovi hrozia dva roky väzenia.
Výrub prešetrí aj inšpekcia životného prostredia
Ľuboš Molitoris zo Štátnej ochrany prírody trvá na tom, že výrub nebol potrebný.
"Stromy boli otočené od hrobky, takže ju nemohli ohrozovať. Otestovali sme aj vsakovaciu schopnosť pôdy - žiadne podmočenie a vyvrátenie tu nehrozilo. Bol som tam s lesníkom s 30-ročnou praxou a povedal to isté. Stačilo odrezať jeden konár."
Pravdivé nie je vraj ani tvrdenie, že stromy boli choré a poškodené: "Chorobu mali tak na 10 percent, čo je v ich veku normálne. Neboli by žili ďalších 300, ale povedzme 'len' 150 rokov."
Vladimír Sobota z Krajského pamiatkového úradu v Košiciach tvrdí opak: "Tie stromy ohrozovali hrobku, ktorá je národnou kultúrnou pamiatkou. Hrozilo, že sa zlomia, preto sme tam dali povolenie. Bolo to zákonné."
Táto argumentácia podľa Molitorisa neobstojí: "Sú historici, nie lesníci či odborníci na dendrológiu. Ako to vedia posúdiť a dať na to povolenie? Dali sme podnet na inšpekciu životného prostredia."
Radnica zrušila informačné embargo
Rovnako ako pamiatkari argumentuje aj trebišovská radnica, ktorá už zrušila informačné embargo. "Duby ohrozovali hrobku - do jej opráv mesto za posledných 10 rokov investovalo asi 40-tisíc eur. Výrub bol v súlade so zákonom. Máme platné povolenie od pamiatkarov a vyjadrenia potrebných odborníkov," povedal včera hovorca mestského úradu Rastislav Petrovič.
Dodal, že dokumentáciu k prípadu čoskoro zverejnia na webovej stránke mesta. Celý výrub, jeho pozadie a rozpory v tvrdeniach odborníkov sa nepozdávajú aktivistom z občianskeho združenia Trebišov nahlas. Jeho predseda Gejza Gore povedal, že očakávajú dôsledné vyšetrenie celého výrubu, ktorý natrvalo zmenil charakter a atmosféru okolo jazierka a hrobky.
Názory
Aktivisti: Duby môžu žiť ďalej. Ako umelecké diela
- Občianske združenie Trebišov nahlas odmieta odpredaj dubového dreva na komerčné účely: "Chceme, a určite aj všetci Trebišovčania, aby niekoľkostoročné spojenie vzácnych dubov s mestom pokračovalo aspoň symbolicky. Navrhujeme, aby mesto drevo dalo umelcom, aby z neho vytvorili umelecké artefakty. Tie môžu zdobiť mestský park, kultúrne zariadenia či verejné priestranstvá v meste. Menšie kusy môžu poslúžiť krúžkom v školách a podobne."
- Podľa aktivistov by symboliku ešte zosilnilo, keby do dreva vytesali známe postavy z trebišovskej histórie. List s návrhom doručili radnici. Písomnú odpoveď zatiaľ nedostali.
- Nápad víta Regionálne osvetové stredisko v Trebišove. Jeho riaditeľka Beáta Kereštanová uviedla, že s vedením mesta už o tom hovorili: "Navrhli sme urobiť plenér, počas ktorého by umelci drevo spracovali. Momentálne máme v okrese dvoch, ale dokážeme osloviť aj ľudí z iných okresov."
- Hovorca radnice Rastislav Petrovič nevylúčil, že plenér by mohol byť už obohatením blížiacich sa Dní mesta: "Majú byť už o mesiac a toto by mohla byť atrakcia. Isté to nie je, lebo nevieme, či umelci môžu čerstvo vyrúbané stromy spracovať hneď."
lyv
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín