Stovky veriacich z obcí pod vojenským obvodom Valaškovcce na severnej strane Vihorlatu, potomkovia vysťahovaných obyvateľov Valaškoviec, vojaci, turisti a pamätníci sa zišli na slávnostnej odpustovej slávnosti vo vojenskom výcvikovom priestore. Celebroval ju prešovský arcibiskup a metropolita Mons. Ján Babjak.
VALAŠKOVCE. Odpustová slávnosť sv. apoštolov Petra a Pavla, posviacka liturgického priestoru a panychída za zomrelých sa konali pri chráme, ktorý spolu s cintorínom zostal vo vojenskom obvode Valaškovce po obci s rovnakým názvom. V roku 1937 jej obyvateľov vysťahovali do Humenného.
Vojaci a rodáci opravili chrám spoločne
Obec Valaškovce, učupená neďaleko úpätia sopky Vihorlat, v samom srdci Vihorlatských vrchov, zanikla kvôli vybudovaniu vojenského obvodu. Rodáci ju však zo svojho srdca dostať nemohli a tak nečudo, že keď pred 13 rokmi generál Čmilanský inicioval rekonštrukciu chrámu vojakmi, potomkovia Valaškovčanov sa k prácam s radosťou pridali. Už trinásť rokov trvá tradícia júlových odpustových slávností, na ktoré prichádzajú aj vojaci. Niektorí naozaj výnimoční.
V Kamenici si našiel manželku
"Som tu hore, pri chráme prvý raz," povedal nám Ivo Salcman z Prahy, ktorý sa včera zúčastnil svätej liturgie. S vojenským obvodom Valaškovce ho spája minulosť. "V roku 1956 - 1957 som tu slúžil. Bol som strojár, chodili sme robiť údržbu na strelnicu," zaspomínal si. Dodal, že na východ sa vtedy dostal pikantným spôsobom. Ako prekladateľ odmietol vysokému ruskému dôstojníkovi vyčistiť čižmy: "Postaral sa o to, aby ma prevelili do najvzdialenejších kasární," povedal s tým, že služba vo vojenskom obvode mala aj príjemnú stránku. "V Kamenici som si našiel manželku a vzal si ju do Prahy," povedal.
Ľudia prišli aj na bicykli
K v lesoch vzdialenému chrámu sv. Petra a Pavla sa v nedeľu dostali starší autobusmi, ďalší veriaci prišli autami, veľa ľudí si účasť spojilo aj s cyklistikou. Ďalšia odpustová slávnosť by mala byť v rovnakom termíne znova o rok. Mnohí ľudia, ktorí tu majú na cintoríne pochovaných svojich príbuzných, položili na ich hroby čerstvé kvety.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín