ZBUDSKÉ DLHÉ. Súčasne sa chcú obrátiť na Prešovský samosprávny kraj, aby im opravil poškodenú vozovku. Ide o cestu druhej triedy v správe župy.
K petícii sa pripojila aj obec Hankovce, ktorú trápia rovnaké problémy. Obyvateľom prekáža hustá frekvencia ťažkých vozidiel, hluk hlavne v noci, prekračovanie rýchlosti a neprehľadná dopravná situácia v obci. Petičné hárky chcú odovzdať na Úrad samosprávneho kraja do polovici augusta.
Ako informovala agentúru SITA starostka Zbudského Dlhého Mária Kulanová, dôvodov, prečo sa za posledný rok niekoľkonásobne zvýšila frekvencia poľských kamiónov cez ich obec, môže byť viac. Prvým je skutočnosť, že okolo Domaše sa opravuje cesta prvej triedy a je tam uzatvorená komunikácia smerom na Vranov. Poľskí vodiči si odvtedy našli skratku cez ich obec. Situácia môže súvisieť aj s tým, že od januára Slovensko zaviedlo mýtne poplatky a kamionisti sa spoplatneným úsekom vyhýbajú po vedľajších komunikáciách. Problém by podľa starostky vyriešila tabuľa pred obcou Koškovce, že cez tento most nemôžu prechádzať ťažké vozidlá.
V Zbudskom Dlhom žije vyše 600 obyvateľov. Obec je dlhá viac ako 1,5 kilometra, pričom chodník je vybudovaný len v centre v dĺžke 300 metrov. Rodičia s deťmi musia chodiť okolo krajnice do školy aj škôlky. Podľa Kulanovej cestu v obci iba pred mesiacom na niekoľkých miestach opravovali pracovníci Správy a údržby ciest Prešovského samosprávneho kraja a už sú na nej výtlky a praskliny.
Podobné problémy zažívajú aj obyvatelia obce Hankovce, kadiaľ vedie úzka cesta s piatimi neprehľadnými zákrutami. Podľa pracovníčky obecného úradu Anny Andrejkovej domy sú postavené v blízkosti cesty. Do obchodu, na obecný úrad, do základnej aj materskej školy vedie jediná cesta, po ktorej sa rútia ťažké kamióny často aj s prívesmi. Preto je obec odhodlaná podporiť petíciu, ktorú rozbehli v Zbudskom Dlhom.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín