"Pomôžte onkologicky chorým detičkám!" To je veta, s ktorou sa Zemplínčania najčastejšie stretávajú pred poštami či hypermarketmi. Od začiatku jari sa s podobnými verejnými finančnými zbierkami akoby roztrhlo vrece. Zbierať peniaze chodia často ženy až zo západného Slovenska. Ľudia nevedia, kde končia vyzbierané peniaze.
ZEMPLÍNSKY REGIÓN. Dve ženy s pokladničkami stoja pred poštou, študentky s pokladničkami ponúkajú pohľadnice alebo perníky pred hypermarketom. Jedno mesto, jeden deň, dve aj štyri verejné zbierky neinvestičných fondov (n.f.) naraz. Taká je realita týchto dní v uliciach zemplínskych miest.
Neznáme ženy zo západného Slovenska
Anna Capová, humenská poslankyňa a krajská predsedníčka Únie žien Slovenska, ktorá stojí aj za n. f. Rodiny a žien v Humennom, upozornila na obozretnosť pred rôznymi dobrovoľníkmi. "Nie je normálne, že nám tu denne na každom rohu nejakí ľudia vyberajú od ľudí peniaze na detskú onkológiu," vraví. Podľa ministerstva vnútra osoby poverené vykonávaním zbierky musia byť bezúhonné, dôveryhodné a mali by mať bydlisko v obci, kde sa zbierka vykonáva. Capová však zdôrazňuje, že v regióne peniaze pre rozmanité n. f. zbierajú ľudia z iných krajov: "Nepoznáme ich. Nevieme, kto sú, či im môžeme veriť." Myslí si, že kvôli nim sa Humenčanky, ktoré v rovnakom čase zbierajú peniaze v meste, stretávajú v uliciach s nedôverou ľudí. Oslovili sme n. f., ktorého dobrovoľníčky prichádzajú do Humenného aj Michaloviec zo západného Slovenska. Nepochodili sme. Vraj pre zlé skúsenosti s médiami, ktoré ich očiernili, s nami hovoriť nebudú.
Dobrovoľníci sa nemusia hlásiť
Alena Koišová z ministerstva vnútra uvádza, že n. f. nemusia úmysel usporiadania verejnej zbierky oznámiť ani ich ministerstvu. Nepodliehajú totiž povoľovaniu verejných zbierok v zmysle zákona o verejných zbierkach a lotériách. Stačí, ak to vopred písomne oznámia obvodnému úradu, ktorý ich registroval. Kópiu tohto oznámenia alebo registrácie fondu má pri sebe v súčasnosti väčšina dobrovoľníkov rôznych celoročných celoslovenských zbierok, ktorých sme oslovili. Dobrovoľníci sa môžu po mestách pohybovať neobmedzene. Obci alebo mestu sa hlásiť nemusia. Môžu však rešpektovať podmienky mesta a vopred sa ohlásiť v prípade, ak to samospráva podmieňuje všeobecne záväzným nariadením. Miloš Meričko, vedúci oddelenia správy majetku a podnikateľskej činnosti mestského úradu v Humennom, potvrdzuje, že väčšina dobrovoľníkov sa im vopred hlási. Majú aj špeciálnu evidenciu verejných zbierok podľa avíz dobrovoľníkov. Tí sa preukazujú poverením od zástupcov fondu na vykonávanie zbierky.
Kameňom úrazu je kontrola
Jednou z vecí, ktorá podľa Capovej napomáha k naštrbeniu dôvery v aktuálne verejné zbierky, je kontrola vyzbieranej hotovosti. "Spôsob a kontrola vyberania darovanej hotovosti z pokladničky a jej vklad na osobitný účet nie je upravený žiadnym zákonom," pripúšťa Koišová s tým, že "za všetko zodpovedá samostatný n. f". A tu je podľa Capovej kameň úrazu niektorých zbierok n. f. pochádzajúcich z iných krajov, ktoré do Zemplína posielajú svojich dobrovoľníkov. Často až zo západného Slovenska. Tí sa po tom, ako sa vytratia z ulíc, vymykajú kontrole nestranných pozorovateľov, napríklad zo samosprávy mesta, kde peniaze zbierali. Dennú hotovosť dobrovoľníkov môže podľa platnej legislatívy len ťažko niekto nestranný kontrolovať. Juraj Kislík, zástupca náčelníka mestskej polície v Humennom potvrdzuje, že dobrovoľníkov v uliciach len skontrolujú, či majú oprávnenie na zbierku. Koišová vysvetľuje, že fond si má určiť svojich členov z orgánov fondu, ktorí budú prítomní pri preratúvaní peňazí z pokladničky, a tiež určiť osobu, ktorá všetky prepočítané peniaze vloží na osobitný účet. Iný spôsob kontroly alebo kontrola nakladania s denným výnosom zbierky je už nad rámec zákona.
Vyzbierané peniaze prepočítajú pred svedkami
- Podľa názoru A. Capovej by transparentnosti pomohla práve spoluúčasť prizvaných ľudí z mesta, kde zbierka prebieha. Tí by sledovali manipuláciu s hotovosťou.
- Príklady sú. Keď sa mesto Humenné zapojilo do zbierky Ligy proti rakovine, výnos od dobrovoľníkov, ktorí sa vrátili z ulíc, okamžite preratúvali zamestnanci mestského úradu a v ten deň vložili na účet ligy.
- Podobne postupovali aj humenskí saleziáni. Stanislav Mikita, predseda organizácie Domka v stredisku Humenné, vraví, že keď sa zapojili do celoslovenskej zbierky Hodina deťom, všetky vyzbierané peniaze zrátal pred svedkami kňaz a vložil ich priamo na účet zbierky.
- Zriaďovateľ n. f. Zebrička Marcel Škorník hovorí, že ich brigádnici predávajú perníčky a pohľadnice za vopred stanovenú pevnú cenu a peniaze pošlú na účet fondu. Ich použitie pre sociálne odkázané deti potom zverejňujú vo výročnej správe.
- Humenské dobrovoľníčky z n. f. Žien a rodiny v Humennom odovzdávajú výnos zo svojich zbierok pred špeciálnou komisiou zloženou z členiek mestskej a okresnej organizácie Únie žien. Peniaze zo zapečatených pokladničiek prerátajú pod ich kontrolou a nesú rovno do banky. A. Capová si myslí, že n. f z iných krajov by si mohli tento spôsob osvojiť a požiadať o spoluprácu pri kontrole mesta, kde sa rozhodnú zbierať peniaze.
kor
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín