Viceprimátor to vysvetlil tým, že nechú ukrajovať peniaze obciam a mestám, ktoré postihli záplavy oveľa viac.
SNINA. Na mimoriadnom rokovaní začiatkom júna poslanci schválili, aby mesto vyčlenilo takmer 21-tisíc eur na pomoc obciam postihnutým povodňami. Pri výpočte sumy vychádzali z počtu svojich obyvateľov, za každého poslali symbolické euro. Návrh podporilo 18 poslancov.
Téma vody nebola pre mestský parlament nová. Venovali sa jej už v marci. V inej podobe. Primátor mesta Štefan Miľovčík (nez.) vtedy navrhol, aby sa samospráva uchádzala o bruselské peniaze na prevenciu. Debata sa točila okolo hrozby lokálnych povodní na Malom Tarnovskom a Staňovom potoku. Cieľom opatrení preto mala byť regulácia týchto prítokov Cirochy v intraviláne mesta. Súčasťou protipovodňového projektu sa neskôr stalo aj odvodnenie území nad Ulicou Jána Bottu a v novej časti starého cintorína.
Názor obyvateľky: Nie je nám to jedno
Obyvatelia Bottovej nám vysvetlili, prečo treba územie odvodniť. Boja sa zosuvov. Rodina Bernardy Jankajovej si dom na tejto ulici kúpila len pred rokom. Celý pozemok za ním je v svahu. "Predchádzajúci majitelia tu urobili tieto kamenné kaskády," ukázala múry po celej záhrade. Na jednom z nich, tesne nad domom, je viditeľná trhlina. Predstava možného zosuvu ich znervózňuje. Prajú si, aby sa mesto venovalo projektom, ktoré by tomu včas zabránili. "Je dôležité, aby mesto riešilo aj situáciu nad našimi pozemkami. Navyše, jeden pán z vrchu kopca smerom k našim záhradám zhrnul veľké množstvo zeminy. Keď lialo, mali sme strach, že sa svah pohne," povedala.
Poslanci projekt prevencie zamietli
Pani Jankajová, aj primátor ako predkladateľ protipovodňového projektu, zažili po nedávnom rokovaní poslancov prekvapenie. Keď hlasovali o tom, či sa mesto má uchádzať o bruselské peniaze, za boli len 5 poslanci - Andraško (nezávislý), Balog (Smer-SD), Bžánová (nezávislá), Čopík (SDKÚ-DS) a Suchý (Smer-SD). Klub KDH (Andračšík, Diňa, Homza, Kulan, Nevoľník a Vass) a nezávislých (Reháková, Savka) sa hlasovania zdržali. Ján Čop (KDH) bol proti. Projekt tým pádom neprešiel.
Viceprimátor Čop argumentoval, že v Snine povodne takého rozsahu ako inde na Slovensku neboli. Podľa neho by mal štát všetky možné finančné zdroje sústrediť priamo na sanáciu území najviac postihnutých povodňami, napríklad na výstavby hrádzí a priehrad. Myslí si, že financovanie projektov na miestach, kde voda nenapáchala také škody, by z peňazí zbytočne odkrajovala. Dodal, že aj keď sa koncom zimy hovorilo o vážnej hrozbe lokálnych povodní v osade na Kostrubáni, počas nedávnych lejakov tam k ničomu nedošlo: "Stačilo len potok prečistiť."
Hovorkyňa mestského úradu Anna Brečková vysvetlila, že možná eurodotácia by šla zo zdrojov zvlášť vyčlenených na prevenciu.
Svah chcú podrobiť geologickému prieskumu
Čop dodal, že v súvislosti s Bottovou ulicou mestský úrad plánuje dať svah nad ňou zamerať a preskúmať: "Z výsledkov bude jasné, čo s tým treba ďalej robiť."
Podľa neho bude dôležité, aby s výskumom a projektom súhlasili aj vlastníci pozemkov. Väčšina nepatrí mestu. Domnieva sa, že táto výzva nebola posledná. "Budeme sa musieť zaoberať aj situáciou na Brehoch," povedal na margo ďalšej možnej lokality, kde by mohli nastať zosuvy. Podľa poslanca Čopíka by mali Sninčania venovať viac pozornosti čisteniu rigolov pri cestách.
Poznámka
Poslanecká schizofrénia
Polovica Slovenska plávala vo vode. Odborníci priznali, že katastrofálne povodne sú okrem iného dôsledkom laxného prístupu k protipovodňovým opatreniam. Celá krajina stojí pred otázkou, kde na to vziať. Celá krajina ale vie, že je to nutnosť.
Len v Snine to poslanci vidia inak. Asi sedeli pri telkách len vtedy, keď dávali povodne. Áno, bolo to šialené. A je viac než chvályhodné, že súcitia s ľuďmi, ktorým voda vzala všetko okrem života. Žiaľ, diskusie odborníkov – vodohospodárov a geológov asi odignorovali. Všetci hovorili, prečo to tak je, ako sa to bude vyvíjať a ako sa dá tomu predísť - prevenciou a čím skôr, tým lepšie.
Že to v Snine nebolo až také strašné, aby sa nejaký projekt robil? Nežartujte! Ak ste pri tých telkách sedeli, isto viete, že veľká voda postihla aj dediny, kde povodne nikdy neboli, niektoré dokonca ani potok nemajú.
Že viac budú potrebovať iní? Chvályhodné, takto môže naozaj myslieť len skutočný kresťan, ktorému je blaho iných prednejšie, ako jeho vlastné. Len škoda, že ste sa tým blysli len pri tejto príležitosti. To je fakt schizofrénia, lebo dosť často rozmýšľate systémom "bližšia košeľa ako kabát". Blokovať VZN o rozdeľovaní dotácií každým z vás ako z rodinného rozpočtu, to vás ani nenapadlo. Povodňový projekt áno.
Že sa bojíte, či s tým budú súhlasiť ľudia? Tak to hádam nie! Nikomu, kto raz videl, ako ľudia v Nižnej Myšli prišli o strechu nad hlavou, či stovky evakuantov od Ondavy, ani nenapadne, že nepustí geológov či stavbárov na svoje pozemky, ak vie, že je to v jeho záujme. Vás hej?
Že budú aj ďalšie výzvy a nič sa nestane, keď to teraz nepôjde? A čo opačné garde - prečo by projekt nemal ísť teraz, aby sa nezabudlo? Lebo si myslíte, že ešte sa nič nedeje? Aha, no ono aj niektoré zaplavené dediny si mysleli, že ich voda nechytí. A neraz tá voda nemala ani logiku. Ale prišla. Nedajbože, že by sa to stalo v Snine! Ale čo keď áno?
Neviete sa rozhodnúť? Nuž, je vás 18 a v Snine žije 20 962 ľudí, teda presne toľko, koľko eur ste poslali zaplaveným obciam. Im ste poslali, svojim pomôcť váhate. Schizofrénia? Viete, ono Sninčanom je jedno, či ste KDH, Smer, nezávislí alebo závislí. Jedno im ale nie je, čo urobíte, aby sa nemuseli báť. Ak budete vymýšľať ďalej a niečo sa zomelie, vina padne na vaše hlavy. Sninčania nikomu neprajú nič zlé, ale vodu radšej uvidia na kúpalisku alebo v telke, ako pri svojich domoch...
Lýdia Vereščaková
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín