Paradoxne, negatívne skúsenosti majú v čase, keď sa zemplínske mestá a obce snažia o väčšiu propagáciu regiónu a oživenie turistického ruchu.
HORNÝ ZEMPLÍN. Do regiónu horného Zemplína s unikátnymi chránenými prírodnými územiami a Národným parkom Poloniny už mieria turisti. Mnohých motivovali atraktívne informačné brožúry s krásnymi fotografiami prírody a pamiatok. Priamo v teréne však zažívajú nemilé prekvapenia.
Čakáreň a toalety? Ako v Rumunsku
"Naplánovali sme si výlet na bicykloch, vybrali si dovolenku a od Humenného sme sa vybrali smerom do Polonín. Po ceste nás zastihol lejak. Rozhodli sme sa, že sa vlakom vyvezieme aspoň do Stakčína," povedal čitateľ Ľuboš. "Na stanici v Hažíne nad Cirochou sme sa chceli schovať pred dažďom. Namiesto čakárne nás privítala špinavá diera. Vedľa nej vykopnuté dvere a za nimi špinavá latrína," dodal s tým, že si potom pozornejšie všímali ostatné stanice. "Vybrali sme sa na východ za pamiatkami zapísanými v zozname svetového dedičstva UNESCO. Zistili sme však, že tu na staniciach máte "svetové unikáty" v úrovni cestovania. Toto sme videli naposledy v Rumunsku," odkázali nám ostatní turisti, ktorí Ľuboša sprevádzali.
Starosta: Prišli, popozerali, odišli
"Robí to zlé meno obci, ale my s tým nič neurobíme. Nie je to náš majetok," reagoval starosta Hažína nad Cirochou František Bližinský (nezávislý). Vysvetlil, že turisti sa podľa všetkého snažili ukryť v prístrešku, ktorý kedysi využívali zamestnanci železníc: "Bývalá čakáreň aj železničiarsky byt na stanici sú dávno zamknuté." Podľa neho to s úrovňou železničnej stanice, mimochodom len päť kilometrov od okresného mesta, šlo dole vodou po rozdelení železníc na tri spoločnosti. "Žiadali sme, aby dali záchody aj čakáreň do poriadku, aby opravili nebezpečné schody smerom do Lackoviec. Prišli, popozerali, odišli. Až minulého roku, pred oslavami storočnice trate Humenné - Stakčín stanicu obielili, namontovali odkvapy a zatarasili prístup k poškodenému záchodu," povedal. Vyzdvihol, že aspoň namontovali svietidlo. Poukázal však na to, že v zime tam nemá kto odhŕňať sneh, posypať perón: "To musí zabezpečovať obec."
Obce upratujú za železničiarov
"Vybavili sme od železníc farbu, namaľovali aj plot. Chodia tam na brigády ženy z miestneho spolku Červeného kríža, posielame tam upratovať ľudí v rámci malých obecných služieb," vymenoval snahy obce o zlepšenie úrovne na stanici Bližinský. Smutná je aj starostka Dlhého nad Cirochou Mária Kulanová (KDH). Stanica na trase Humenné - Medzilaborce podľa nej robí zlú vizitku obce. Rovnaký názor má aj starosta Belej nad Cirochou v okrese Snina Ján Britan (HZDS-SNS-Smer). Dodal, že má pocit, že starostlivosti o stanicu sa železnice zbavili: "Tráva okolo stanice je vysoká. Kosí ju obec. Stanica je predsa vstupom do obce," podotkol.
Železnice: Toalety sú devastované
Martina Pavliková, hovorkyňa Železníc Slovenskej republiky (ŽSR), uviedla, že toalety sú na spomínaných tratiach len v obsadených železničných staniciach. Teda tam, kde sú zamestnanci ako výpravca či predavač cestovných lístkov: "V neobsadených zastávkach, kde nevykonáva službu zamestnanec ŽSR, sú hygienické zariadenia uzavreté aj z dôvodu devastácie zariadení práve cestujúcou verejnosťou." ŽSR podľa hovorkyne neplánujú investovať do opravy toaliet, v pláne majú mobilné ekologické WC. Pred tromi rokmi obnovili toalety v nesamostatnej železničnej stanici Kamenica nad Cirochou. "V tomto roku sa pripravuje oprava hygienických zariadení v nesamostatných železničných staniciach Koškovce a Radvaň nad Laborcom," oznámila. Pridala známy fakt: "Vykonané opravné práce na hygienických zariadeniach riešia problematiku iba dočasne, keďže vo veľmi krátkom čase sú opäť zničené, nefunkčné a zdevastované."
Záchod. Takýto "luxus" si môžete dopriať na stanici v Hažíne nad Cirochou.
Foto: kor
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín